23.09.2017, godz.:
rozmiar czcionki domyślny rozmiar czcionki średni rozmiar czcionki duży
Kontrast:
tekstowa
Wieści z PZDRNewsletterTelewizja WMODR

Wieści z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Działdowie

PZDR Działdowo                                                     Kierownik: Renata Skibicka
13-230 Lidzbark, ul. Jeleńska 6 lok. 13/2                 tel. 665 890 160                                      Dyżury Doradców w PZDR
tel./fax (23) 696 19 75                                            e-mail: r.skibicka@w-modr.pl
e-mail: pzdr.dzialdowo@w-modr.pl


WYJAZD NA „AGRO-SHOW 2017” do Bednar k. Poznania

Dnia 23 września 2017 roku (sobota) Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Działdowie
z/s w Lidzbarku organizuje wyjazd do Bednar k. Poznania na XIX Międzynarodową Wystawę Rolniczą AGRO-SHOW 2017. Wyjazd o godz. 5.00 z przystanku PKS Lidzbark. Zainteresowane osoby proszę
o zgłaszanie się do biura powiatowego w Lidzbarku lub pod numerem telefonu 23 6961975.
Serdecznie zapraszamy!

Opracowanie: Agnieszka Rostkowska
Działdowo, dnia 18.09.2017 r.


Nadchodzi koniec okresu żniw na terenie powiatu działdowskiego i w związku z tą porą, a także z wieloletnią tradycją, zorganizowane zostało Powiatowe Święto Plonów, które odbyło się w niedzielę 27 sierpnia 2017 roku w Narzymiu w gminie Iłowo-Osada. Święto Plonów, czyli Powiatowo–Gminne dożynki rozpoczęła (zgodnie ze zwyczajem) uroczysta Msza Święta sprawowana w kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Narzymiu. Jak co roku nie zabrakło przemarszu korowodu dożynkowego, uroczystego otwarcia, pięknych wieńców, koncertów ludowych kapeli, stoisk dożynkowych. Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Działdowie na czele z kierownikiem biura Renatą Skibicką również zaprezentował swoje stoisko wraz wystawą, na której przedstawił szeroką i fachową  ofertę publikacji rolniczych W-MODR. Na okoliczność dorocznego „Święta Plonów” zorganizowano konkurs na najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy oraz najładniejsze stoisko. Święto Plonów zakończyła zabawa taneczna pod gołym niebem.

Galeria zdjęć

Opracowanie: Grzegorz Jędrzejek
Działdowo, dnia 29.08.2017 r.


„Owocowo-warzywna rzeźba w piasku”

18 sierpnia  br. w Lidzbarku na plaży miejskiej  przy ul. Leśniczówka 4 odbyło się  wydarzenie  sportowo-edukacyjne adresowane  do dzieci i młodzieży  mieszkających w naszym mieście i gminie  oraz tych, które  tu do nas przyjechały  wypoczywać na zorganizowanych koloniach bądź i w innej formie. Wydarzenie miało miejsce w pięknej scenerii nad jeziorem lidzbarskim w bardzo ciepły letni dzień i miało na celu  edukowanie  dzieci i młodzieży  poprzez zabawę  z zakresu  prawidłowego  odżywiania oraz szerokie  propagowanie  aktywności fizycznej.Głównym organizatorem tej imprezy był Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Olsztynie. Dołączyliśmy  się również do grona współorganizatorów  wystawiających swoje stoisko, na którym główną atrakcją były barwne  dekoracje na twarzach maluchów, wykonywane przez panie Ewa Polita i Bożena Szczapa.

Galeria zdjęć

Opracowanie: Renata Skibicka
Działdowo, dnia 28.08.2017 r.


„Festiwal wieprzowiny” w Działdowie.

Po raz pierwszy  w Działdowie odbył się Ogólnopolski  Festiwal Wieprzowiny. Impreza miała miejsce i czas  podczas Dni Działdowa trwających  od 12 do 15 sierpnia br. Festiwal Wieprzowiny  odbył się w niedzielę 13 sierpnia a jego głównym organizatorem był  Krajowy Związek Grup Producentów Rolnych –Izba Gospodarcza. Wśród atrakcji  festiwalu znalazły się:  konkurs kulinarny dla wystawców, potyczki przedstawicieli władz samorządowych  o najlepszego kotleta  schabowego, warsztaty kulinarne i degustacje. Było smacznie i wesoło. W potyczkach  o najlepszego kotleta stanął  do konkurencji sam Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin, obok niego Burmistrz Grzegorz Mówiński, w-ce Burmistrz  Andrzej Wiśniewski oraz Wójt Działdowa Paweł Cieśliński. Ostatni wymieniony okazał się najlepszym kucharzem,  przygotował najlepszego kotleta. W konkursach kulinarnych zaistnieli przedstawiciele sołectw i  branży gastronomicznej oraz… miejscowy  areszt śledczy, co zaciekawiło wielu uczestników. Zwyciężyła ekipa „W Dolinie Sala Bankietowa” w Działdowie, drugie miejsce zajęła drużyna z  sołectwa Brodowo-Praktyczne Panie, a trzecie Areszt Śledczy z Działdowa. Wyróżnienie otrzymali: Spółdzielnia Socjalna Mocna Strona, Koło Gospodyń Wiejskich Nowy Dwór i Sołectwo Uzdowo.

Nie zabrakło również akcentu doradczego. Wystawiliśmy stoisko doradcze reprezentując nasz Ośrodek  jako PZDR Działdowo. Na naszym stoisku można było zaopatrzyć się w literaturę fachową dotyczącą również  wieprzowiny.

Galeria zdjęć

Opracowanie: Renata Skibicka
Działdowo, dnia 24.08.2017 r.


W związku z aktualną niekorzystną sytuacją epizootyczną w kraju w zakresie afrykańskiego pomoru świń (ASF), związaną z pojawieniem się nowych ognisk choroby, z inicjatywy Powiatowego Lekarza Weterynarii w Działdowie odbędą się w powiecie działdowskim, szkolenia dla rolników, osób i podmiotów działających  w sektorze mającym wpływ na zapobieganie szerzeniu się  ASF, a w szczególności dotyczącym przestrzegania bioasekuracji.  

 

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Działdowie, przy współpracy  z Inspekcją Weterynaryjną oraz Powiatową Radą Izb Rolniczych, zaangażował się w organizację spotkań z rolnikami.
Szkolenia odbędą  się w terminach:

03 sierpnia br. w Urzędzie Gminy w Płośnicy o  godz.10.00,
04 sierpnia br. w Urzędzie Gminy w Działdowie o godz. 10.00.

Następne szkolenia odbędą się w poszczególnych gminach powiatu działdowskiego w najbliższym czasie.

Opracowanie: Renata Skibicka
Działdowo, dnia 31.07.2017 r.


„Olimpiada Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie” - I etap, powiatowy, konkursu

W dniu 29 maja 2017 r. w PZDR w Działdowie z siedzibą w Lidzbarku, odbył się po raz kolejny I etap, powiatowy, konkursu „Olimpiada Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie” dla rolników z powiatu. Konkurs był przepustką do eliminacji wojewódzkich - II etap, zaplanowanych na dzień 22 czerwca 2017 r. w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie.

W tegorocznych eliminacjach udział wzięło 9 rolników z powiatu działdowskiego.
Zachętą do wzięcia udziału były atrakcyjne nagrody dla zdobywców najlepszych miejsc, a dla wszystkich uczestników olimpiady nagrody pocieszenia.

Najlepsze wyniki uzyskali:
I miejsce:  Karol Warmiński - Sękowo
II miejsce: Cezary Grzela - Gruszka
III miejsce: Damian Sokołowski – Nowe Dłutowo
Powyższe osoby będą reprezentować powiat działdowski na tegorocznych eliminacjach wojewódzkich z wiedzy rolniczej
w WMODR z s. w Olsztynie.

Opracowanie: Grzegorz Jędrzejek
Działdowo, dnia 31.05.2017 r.


Wnioski o przyznanie płatności obszarowych

PZDR w Działdowie informuje wszystkich rolników powiatu, że od 15 marca do 15 maja można składać do ARiMR w Działdowie wnioski o przyznanie płatności obszarowych za 2017 rok. Kto nie zdąży tego zrobić w tym terminie będzie mógł dostarczyć swój wniosek do 9 czerwca, ale wówczas należne mu płatności będą pomniejszane o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Od 30 marca do 28 kwietnia 2017 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc na restrukturyzację małych gospodarstw z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Pomoc przyznawana jest w formie premii w wysokości 60 tys. zł. Więcej informacji na stronie www.arimr.gov.pl.

Opracowanie: Grzegorz Jędrzejek
Działdowo, dnia 10.04.2017 r.


Spotkanie dotyczące umów kontraktacyjnych na produkcję zbóż, warzyw, strączkowych i korzeniowych

Dnia 04 kwietnia 2017 roku w Starostwie Powiatowym w Działdowie  odbyło się spotkanie informacyjno-szkoleniowe gospodarstw  rolnych  prowadzących produkcję ekologiczną (z powiatów: działdowskiego, nidzickiego i  szczycieńskiego)  z zakresu umów kontraktacyjnych na produkcję zbóż, warzyw, strączkowych i korzeniowych. W spotkaniu  udział wzięły takie firmy jak: Sowul&Sowul Sp. z o.o., AG Feeding Sp. z o.o., Bio-Warmia Sp. z o.o., Sylwester Lipski, Suszarnia Warzyw Jaworski oraz W-MODR z s. w Olsztynie. Konferencję prowadził koordynator Kooperatywy Ekopole Bogusław Barański. Poruszono tematy kontraktacji wieloletniej zbóż, strączkowych i warzyw z certyfikatem ekologicznym oraz uprawy lucerny na zielonkę. Spotkanie zakończyło się dyskusją oraz rozmowami w kuluarach.

Opracowanie: Grzegorz Jędrzejek
Działdowo, dnia 10.04.2017 r.


Informujemy, że 29 maja br. o godz. 10:00, w PZDR Działdowo z siedzibą w Lidzbarku przy ul. Jeleńska 6 lok.13/2, zostanie zorganizowana Olimpiada Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie. Zapraszamy młodych, chętnych do sprawdzenia zasobów swojej wiedzy rolników lub kandydatów na rolników i innych mieszkańców naszego powiatu do wzięcia udziału w eliminacjach powiatowych Olimpiady. Uczestnicy, którzy zajmą pierwsze 3 miejsca w eliminacjach powiatowych będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w eliminacjach wojewódzkich, organizowanych w Ośrodku Doradztwa w Olsztynie. Zachętą do wzięcia udziału są niewątpliwie nagrody dla zdobywców najlepszych miejsc, ale również satysfakcja i możliwość pogłębienia wiedzy.

Opracowanie: Renata Skibicka
Działdowo, dnia 29.03.2017 r.


W dniu 04.04.2017 r. o godz. 10:00 w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Działdowie przy ul. Kościuszki 3 odbędzie się spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla producentów rolnych zainteresowanych zawieraniem wieloletnich umów kontraktacyjnych na produkcję ekologiczną  zbóż, warzyw, strączkowych i korzeniowych. Na spotkanie zapraszamy wszystkich tych, którzy prowadzą w swoim gospodarstwie produkcję ekologiczną certyfikowaną, bądź zamierzają taką prowadzić. Spotkanie jest organizowane przy współpracy z firmami Sowul@Sowul Sp .z o.o., AG Feeding Sp. z o.o., Bio-Warmia Sp. z o.o., Sylwester Lipski, Suszarnia Warzyw Jaworski.

Opracowanie: Renata Skibicka
Działdowo, dnia 29.03.2017 r.


Informujemy, że dnia 27.01.2017 r. w Starostwie Powiatowym w Działdowie (sala konferencyjna) przy ul. Kościuszki 3 o godz. 10:00 rozpocznie się szkolenie dla rolników nt.: „Przeciwdziałanie występowaniu i rozprzestrzenianiu chorób zakaźnych trzody chlewnej ze szczególnym uwzględnieniem ASF”. Serdecznie zapraszamy.

Opracowanie: Grzegorz Jędrzejek
Działdowo, dnia 09.01.2017 r.


W dniu 18.01.2017 r. w Urzędzie Gminy w Działdowie przy ul. Księżodworskiej 10, w sali konferencyjnej odbędzie się szkolenie powiatowe dla rolników z zakresu: „Bieżące informacje o poszczególnych działaniach PROW na lata 2014-2020 w tym przygotowanie dokumentacji merytorycznej i ekonomicznej”. Zapraszamy zainteresowane osoby. Rozpoczęcie szkolenia o godzinie 10.00.

Opracowanie: Grzegorz Jędrzejek
Działdowo, dnia 09.01.2017 r.W dniu 29.12.2016 r. w nowej siedzibie Urzędu Skarbowego przy ul. Mari Skłodowskiej Curie 35a, odbędzie się spotkanie dla rolników, dotyczące nowych zmian w przepisach podatku VAT w 2017 r. Początek spotkania o godzinie 10.00.

Opracowanie: Grzegorz Jędrzejek
Działdowo, dnia 19.12.2016 r.


W dniu 15.12.2016 r. kierownik PZDR Działdowo Renata Skibicka uczestniczyła w spotkaniu opłatkowym, zorganizowanym przez Powiatowy Zarząd Izb Rolniczych. Posiedzenie odbyło się w miejscowości Burkat przy współudziale przedstawicieli instytucji Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Biura Powiatowego ARIMR oraz Oddziału Terenowego ARR. Na spotkaniu omówiono bieżące sprawy dotyczące rolnictwa.

Opracowanie: Grzegorz Jędrzejek
Działdowo, dnia 19.12.2016 r.


Dożynki w Starym Dłutowie

Zbliża się już koniec okresu żniw w powiecie działdowskim i w związku z tą porą, a także z tradycją, zorganizowane zostały uroczystości dożynkowe, które odbyły się w niedzielę 28 sierpnia 2016 roku w Starym Dłutowie. Święto Plonów, czyli Powiatowo–Gminne dożynki rozpoczęła (zgodnie ze zwyczajem) uroczysta Msza Święta sprawowana w kościele p.w. Św. Wawrzyńca w Starym Dłutowie. Jak co roku nie zabrakło przemarszu korowodu dożynkowego, uroczystego otwarcia, pięknych wieńców, koncertów ludowych kapeli, stoisk dożynkowych. Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Działdowie na czele z kierownikiem Renatą Skibicką również zaprezentował swoje stoisko wraz wystawą, na której przedstawił szeroką ofertę publikacji rolniczych WMODR.

Na okoliczność dorocznego „Święta Plonów” zorganizowano konkurs na najlepszego rolnika w regionie, konkurs na najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy oraz najładniejsze stoisko. W konkursie na najładniejszy wieniec nagrodzono: Nick (I miejsce), Narzym i Zdrojek (II i III miejsca). Wyróżnienia za udział otrzymały miejscowości: Iłowo-Osada, Adamowo, Stare Dłutowo, Wąpiersk i Koty. W konkursie na najładniejsze stoisko dożynkowe nagrodzono: Stare Dłutowo
(I miejsce), Wąpiersk i Bryńsk (pozostałe miejsca)
.
Nagrody dla najlepszych rolników w gminie Lidzbark odebrali: Tomasz Brdak (Nowy Dwór), Aldona Maciejewska (Wawrowo), Jakub Gutowski (Wąpiersk) i Krzysztof Szczepański (Jeleń). Dożynki Powiatowo-Gminne 2016 r. zakończyła zabawa pod gwiazdami.

Opracowanie: Grzegorz Jędrzejek
Działdowo, dnia 31.08.2016 r.


W dniu 05.04.2016 r., w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Iłowo-Osada, odbyło się spotkanie, w którym udział wzięła Kierownik PZDR Działdowo Pani Renata Skibicka. Podczas posiedzenia omówiono istotne kwestie związane z pomocą dla rolników poszkodowanych  przez  wystąpienie niekorzystnych zjawisk pogodowych wpływających na rolnictwo, tj. wystąpienie suszy w 2015 roku. Zostały także przedstawione niezbędne informacje nt. prac komisji szacujących szkody związane z ujemnymi skutkami  przezimowania upraw w roku bieżącym.

Informujemy, że zbliża się termin eliminacji powiatowych Olimpiady Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie. Uczestnikami zmagań w olimpiadzie mogą być osoby w wieku od 18 do 35 roku życia, które prowadzą lub zamierzają prowadzić gospodarstwo rolne. Chętni do wzięcia udziału w olimpiadzie mogą zgłaszać się do dnia 15.05.2016 r. u Kierownika PZDR Działdowo lub doradców w poszczególnych gminach powiatu. Olimpiada odbędzie się  w dniu 23.05.2016 r. w PZDR Działdowo z siedzibą w Lidzbarku przy ul. Jeleńskiej  6 lok. 13/2, początek o godz. 10.00.

Trwają szacunki strat w gospodarstwach, które zgłaszają straty w uprawach rolniczych w związku z ujemnymi skutkami przezimowania. W skali powiatu działdowskiego do oszacowania strat zgłosiło się: w Działdowie - 30 gospodarstw, w Iłowie-Osadzie - 50, w Rybnie - 50, w Płośnicy - 30 , w Lidzbarku - 3 /stan na dzień 13.04.2016 r./.

Opracowanie: Grzegorz Jędrzejek
Działdowo, dnia 13.04.2016 r.


26.02.2016 r. odbędzie się  szkolenie powiatowe dla rolników z zakresu PROW na lata 2014-2020 dotyczące działań: "Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników" - typ operacji "Premie dla młodych rolników", "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" - typ operacji "Modernizacja gospodarstw rolnych". Szkolenie odbędzie się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Działdowie, przy ul. Kościuszki 3. Szkolenie organizowane jest przez PZDR Działdowo, przy współpracy z OR i BP ARiMR oraz z Radą Powiatową W-MIR.

W dniach 19-20.02.2016 r. odbędzie się na terenie powiatu działdowskiego w miejscowości Cibórz koło Lidzbarka międzynarodowa konferencja „Konopie – pomost między przeszłością i przyszłością” dotycząca stosowania konopii w medycynie  oraz odbudowania uprawy i przetwórstwa konopi włóknistych zorganizowana przez Fundację Wspierania Rozwoju Kultury i Społeczeństwa Obywatelskiego QLT, Hemp Ministry i Hotel Welski.

W dniu 13.02.2016 r. odbędzie się, zorganizowany przez PZDR Działdowo, wyjazd szkoleniowy dla rolników z powiatu działdowskiego do Ostródy na Targi Zagroda w Expo Mazury – ARENA OSTRÓDA.

Opracowanie: Renata Skibicka
Lidzbark, dnia 08.02.2016 r.

Ogolnopolska siec zagrod edukacyjnych

Copyright © 2008 - 2017 Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.