22.02.2018, godz.:
rozmiar czcionki domyślny rozmiar czcionki średni rozmiar czcionki duży
Kontrast:
tekstowa
Wieści z PZDRNewsletterTelewizja WMODR

Wieści z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Działdowie

PZDR Działdowo                                                     Kierownik: Renata Skibicka
13-230 Lidzbark, ul. Jeleńska 6 lok. 13/2                 tel. 665 890 160                                      Dyżury Doradców w PZDR
tel./fax (23) 696 19 75                                            e-mail: r.skibicka@w-modr.pl
e-mail: pzdr.dzialdowo@w-modr.pl


Szkolenie z zakresu  Bieżących informacji o poszczególnych działaniach PROW 2014–2020

PZDR Działdowo z s. w Lidzbarku informuje, że w dniu 23.01.2018 r. w Urzędzie Gminy w Płośnicy przy ul. ul. Dworcowej 52, w sali konferencyjnej urzędu, odbędzie się szkolenie powiatowe dla rolników z zakresu: „Bieżące informacje o poszczególnych działaniach PROW 2014–2020, w tym przygotowanie dokumentacji merytorycznej i ekonomicznej oraz dotyczącej zasad konkurencyjności”. Szkolenie poprowadzi specjalista WMODR oraz ARiMR. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych rolników. Rozpoczęcie szkolenia o godzinie 10.00.

Opracowanie: Grzegorz Jędrzejek
Działdowo, dnia 12.01.2018 r.


 


Pokaz podsiewu traw

Dnia 2.11.2017 r. w miejscowości Wielki Łęck odbył się pokaz podsiewu traw. Pokaz został zorganizowany przez PZDR Działdowo. Pokaz podsiewu został przeprowadzony za pomocą specjalistycznego siewnika do podsiewu traw firmy APV, a wykonany dzięki uprzejmości rolnika Przemysława Gulczyńskiego. Na pokazie obecny był specjalista z WMODR Marcin Gołębiewski, który opowiedział o zaletach podsiewu traw. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem rolników, co potwierdziła wysoka frekwencja i liczne pytania rolników. Jednak z powodu obfitych opadów deszczu podsiew nie był przeprowadzony w optymalnych warunkach, dlatego też ze względu na duże zainteresowanie rolników, na wiosnę przyszłego roku planowany jest kolejny pokaz podsiewu traw, o czym będziemy na bieżąco informować.

Galeria zdjęć

Opracowanie: Paweł Psiuk
Działdowo, dnia 21.12.2017 r.


WYJAZD NA „AGRO-SHOW 2017” do Bednar k. Poznania

Dnia 23.09.2017 r. (sobota) Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Działdowie z/s w Lidzbarku organizuje wyjazd do Bednar k. Poznania na XIX Międzynarodową Wystawę Rolniczą AGRO-SHOW 2017. Wyjazd o godz. 5.00 z przystanku PKS Lidzbark. Zainteresowane osoby proszę o zgłaszanie się do biura powiatowego w Lidzbarku lub pod nr. tel. 23 6961975.
Serdecznie zapraszamy!

Opracowanie: Agnieszka Rostkowska
Działdowo, dnia 18.09.2017 r.


                                                                POWIATOWE ŚWIĘTO PLONÓW

Nadchodzi koniec okresu żniw na terenie powiatu działdowskiego i w związku z tą porą, a także z wieloletnią tradycją, zorganizowane zostało Powiatowe Święto Plonów, które odbyło się w niedzielę 27 sierpnia 2017 r. w Narzymiu w gminie Iłowo-Osada. Święto Plonów, czyli Powiatowo–Gminne Dożynki, rozpoczęła (zgodnie ze zwyczajem) uroczysta Msza Święta sprawowana w kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Narzymiu. Jak co roku nie zabrakło przemarszu korowodu dożynkowego, uroczystego otwarcia, pięknych wieńców, koncertów ludowych kapeli, stoisk dożynkowych. Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Działdowie, na czele z kierownikiem biura Renatą Skibicką, również zaprezentował swoje stoisko wraz wystawą, na której przedstawił szeroką i fachową ofertę publikacji rolniczych WMODR. Na okoliczność dorocznego „Święta Plonów” zorganizowano konkurs na najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy oraz najładniejsze stoisko. Święto Plonów zakończyła zabawa taneczna pod gołym niebem.

Galeria zdjęć

Opracowanie: Grzegorz Jędrzejek
Działdowo, dnia 29.08.2017 r.


„Owocowo-warzywna rzeźba w piasku”

18 sierpnia  br. w Lidzbarku na plaży miejskiej  przy ul. Leśniczówka 4 odbyło się  wydarzenie  sportowo-edukacyjne adresowane  do dzieci i młodzieży  mieszkających w naszym mieście i gminie  oraz tych, które  tu do nas przyjechały  wypoczywać na zorganizowanych koloniach bądź i w innej formie. Wydarzenie miało miejsce w pięknej scenerii nad jeziorem lidzbarskim w bardzo ciepły letni dzień i miało na celu  edukowanie  dzieci i młodzieży  poprzez zabawę  z zakresu  prawidłowego  odżywiania oraz szerokie  propagowanie  aktywności fizycznej.Głównym organizatorem tej imprezy był Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Olsztynie. Dołączyliśmy  się również do grona współorganizatorów  wystawiających swoje stoisko, na którym główną atrakcją były barwne  dekoracje na twarzach maluchów, wykonywane przez panie Ewa Polita i Bożena Szczapa.

Galeria zdjęć

Opracowanie: Renata Skibicka
Działdowo, dnia 28.08.2017 r.


„Festiwal wieprzowiny” w Działdowie

Po raz pierwszy w Działdowie odbył się Ogólnopolski Festiwal Wieprzowiny. Impreza miała miejsce podczas Dni Działdowa trwających od 12 do 15 sierpnia br. Festiwal Wieprzowiny odbył się w niedzielę 13 sierpnia 2017 r. a jego głównym organizatorem był Krajowy Związek Grup Producentów Rolnych – Izba Gospodarcza. Wśród atrakcji festiwalu znalazły się: konkurs kulinarny dla wystawców, potyczki przedstawicieli władz samorządowych o najlepszego kotleta schabowego, warsztaty kulinarne i degustacje. Było smacznie i wesoło. W potyczkach o najlepszego kotleta stanął do konkurencji sam Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin, obok niego Burmistrz Grzegorz Mówiński, W-ce Burmistrz Andrzej Wiśniewski oraz Wójt Działdowa Paweł Cieśliński. Ostatni wymieniony okazał się najlepszym kucharzem, przygotował najlepszego kotleta. W konkursach kulinarnych zaistnieli przedstawiciele sołectw i branży gastronomicznej oraz … miejscowy areszt śledczy, co zaciekawiło wielu uczestników. Zwyciężyła ekipa „W Dolinie Sala Bankietowa” w Działdowie, drugie miejsce zajęła drużyna z sołectwa Brodowo-Praktyczne Panie, a trzecie Areszt Śledczy z Działdowa. Wyróżnienie otrzymali: Spółdzielnia Socjalna Mocna Strona, Koło Gospodyń Wiejskich Nowy Dwór i Sołectwo Uzdowo.

Nie zabrakło również akcentu doradczego. Wystawiliśmy stoisko doradcze reprezentując nasz Ośrodek jako PZDR Działdowo. Na naszym stoisku można było zaopatrzyć się w literaturę fachową dotyczącą również wieprzowiny.

Galeria zdjęć

Opracowanie: Renata Skibicka
Działdowo, dnia 24.08.2017 r.


W związku z aktualną niekorzystną sytuacją epizootyczną w kraju w zakresie afrykańskiego pomoru świń (ASF), związaną z pojawieniem się nowych ognisk choroby, z inicjatywy Powiatowego Lekarza Weterynarii w Działdowie odbędą się w powiecie działdowskim, szkolenia dla rolników, osób i podmiotów działających  w sektorze mającym wpływ na zapobieganie szerzeniu się  ASF, a w szczególności dotyczącym przestrzegania bioasekuracji.  

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Działdowie, przy współpracy  z Inspekcją Weterynaryjną oraz Powiatową Radą Izb Rolniczych, zaangażował się w organizację spotkań z rolnikami.
Szkolenia odbędą  się w terminach:

03 sierpnia br. w Urzędzie Gminy w Płośnicy o  godz.10.00,
04 sierpnia br. w Urzędzie Gminy w Działdowie o godz. 10.00.

Następne szkolenia odbędą się w poszczególnych gminach powiatu działdowskiego w najbliższym czasie.

Opracowanie: Renata Skibicka
Działdowo, dnia 31.07.2017 r.


„Olimpiada Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie” - I etap, powiatowy, konkursu

W dniu 29 maja 2017 r. w PZDR w Działdowie z siedzibą w Lidzbarku, odbył się po raz kolejny I etap, powiatowy, konkursu „Olimpiada Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie” dla rolników z powiatu. Konkurs był przepustką do eliminacji wojewódzkich - II etap, zaplanowanych na dzień 22 czerwca 2017 r. w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie.

W tegorocznych eliminacjach udział wzięło 9 rolników z powiatu działdowskiego.
Zachętą do wzięcia udziału były atrakcyjne nagrody dla zdobywców najlepszych miejsc, a dla wszystkich uczestników olimpiady nagrody pocieszenia.

Najlepsze wyniki uzyskali:
I miejsce:  Karol Warmiński - Sękowo
II miejsce: Cezary Grzela - Gruszka
III miejsce: Damian Sokołowski – Nowe Dłutowo
Powyższe osoby będą reprezentować powiat działdowski na tegorocznych eliminacjach wojewódzkich z wiedzy rolniczej
w WMODR z s. w Olsztynie.

Opracowanie: Grzegorz Jędrzejek
Działdowo, dnia 31.05.2017 r.


Wnioski o przyznanie płatności obszarowych

PZDR w Działdowie informuje wszystkich rolników powiatu, że od 15 marca do 15 maja można składać do ARiMR w Działdowie wnioski o przyznanie płatności obszarowych za 2017 rok. Kto nie zdąży tego zrobić w tym terminie będzie mógł dostarczyć swój wniosek do 9 czerwca, ale wówczas należne mu płatności będą pomniejszane o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Od 30 marca do 28 kwietnia 2017 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc na restrukturyzację małych gospodarstw z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Pomoc przyznawana jest w formie premii w wysokości 60 tys. zł. Więcej informacji na stronie www.arimr.gov.pl.

Opracowanie: Grzegorz Jędrzejek
Działdowo, dnia 10.04.2017 r.


Spotkanie dotyczące umów kontraktacyjnych na produkcję zbóż, warzyw, strączkowych i korzeniowych

Dnia 04 kwietnia 2017 roku w Starostwie Powiatowym w Działdowie  odbyło się spotkanie informacyjno-szkoleniowe gospodarstw  rolnych  prowadzących produkcję ekologiczną (z powiatów: działdowskiego, nidzickiego i  szczycieńskiego)  z zakresu umów kontraktacyjnych na produkcję zbóż, warzyw, strączkowych i korzeniowych. W spotkaniu  udział wzięły takie firmy jak: Sowul&Sowul Sp. z o.o., AG Feeding Sp. z o.o., Bio-Warmia Sp. z o.o., Sylwester Lipski, Suszarnia Warzyw Jaworski oraz W-MODR z s. w Olsztynie. Konferencję prowadził koordynator Kooperatywy Ekopole Bogusław Barański. Poruszono tematy kontraktacji wieloletniej zbóż, strączkowych i warzyw z certyfikatem ekologicznym oraz uprawy lucerny na zielonkę. Spotkanie zakończyło się dyskusją oraz rozmowami w kuluarach.

Opracowanie: Grzegorz Jędrzejek
Działdowo, dnia 10.04.2017 r.


Informujemy, że 29 maja br. o godz. 10:00, w PZDR Działdowo z siedzibą w Lidzbarku przy ul. Jeleńska 6 lok.13/2, zostanie zorganizowana Olimpiada Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie. Zapraszamy młodych, chętnych do sprawdzenia zasobów swojej wiedzy rolników lub kandydatów na rolników i innych mieszkańców naszego powiatu do wzięcia udziału w eliminacjach powiatowych Olimpiady. Uczestnicy, którzy zajmą pierwsze 3 miejsca w eliminacjach powiatowych będą mogli sprawdzić swoją wiedzę w eliminacjach wojewódzkich, organizowanych w Ośrodku Doradztwa w Olsztynie. Zachętą do wzięcia udziału są niewątpliwie nagrody dla zdobywców najlepszych miejsc, ale również satysfakcja i możliwość pogłębienia wiedzy.

Opracowanie: Renata Skibicka
Działdowo, dnia 29.03.2017 r.


W dniu 04.04.2017 r. o godz. 10:00 w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Działdowie przy ul. Kościuszki 3 odbędzie się spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla producentów rolnych zainteresowanych zawieraniem wieloletnich umów kontraktacyjnych na produkcję ekologiczną  zbóż, warzyw, strączkowych i korzeniowych. Na spotkanie zapraszamy wszystkich tych, którzy prowadzą w swoim gospodarstwie produkcję ekologiczną certyfikowaną, bądź zamierzają taką prowadzić. Spotkanie jest organizowane przy współpracy z firmami Sowul@Sowul Sp .z o.o., AG Feeding Sp. z o.o., Bio-Warmia Sp. z o.o., Sylwester Lipski, Suszarnia Warzyw Jaworski.

Opracowanie: Renata Skibicka
Działdowo, dnia 29.03.2017 r.


Informujemy, że dnia 27.01.2017 r. w Starostwie Powiatowym w Działdowie (sala konferencyjna) przy ul. Kościuszki 3 o godz. 10:00 rozpocznie się szkolenie dla rolników nt.: „Przeciwdziałanie występowaniu i rozprzestrzenianiu chorób zakaźnych trzody chlewnej ze szczególnym uwzględnieniem ASF”. Serdecznie zapraszamy.

Opracowanie: Grzegorz Jędrzejek
Działdowo, dnia 09.01.2017 r.


W dniu 18.01.2017 r. w Urzędzie Gminy w Działdowie przy ul. Księżodworskiej 10, w sali konferencyjnej odbędzie się szkolenie powiatowe dla rolników z zakresu: „Bieżące informacje o poszczególnych działaniach PROW na lata 2014-2020 w tym przygotowanie dokumentacji merytorycznej i ekonomicznej”. Zapraszamy zainteresowane osoby. Rozpoczęcie szkolenia o godzinie 10.00.

Opracowanie: Grzegorz Jędrzejek
Działdowo, dnia 09.01.2017 r.W dniu 29.12.2016 r. w nowej siedzibie Urzędu Skarbowego przy ul. Mari Skłodowskiej Curie 35a, odbędzie się spotkanie dla rolników, dotyczące nowych zmian w przepisach podatku VAT w 2017 r. Początek spotkania o godzinie 10.00.

Opracowanie: Grzegorz Jędrzejek
Działdowo, dnia 19.12.2016 r.


W dniu 15.12.2016 r. kierownik PZDR Działdowo Renata Skibicka uczestniczyła w spotkaniu opłatkowym, zorganizowanym przez Powiatowy Zarząd Izb Rolniczych. Posiedzenie odbyło się w miejscowości Burkat przy współudziale przedstawicieli instytucji Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Biura Powiatowego ARIMR oraz Oddziału Terenowego ARR. Na spotkaniu omówiono bieżące sprawy dotyczące rolnictwa.

Opracowanie: Grzegorz Jędrzejek
Działdowo, dnia 19.12.2016 r.


Dożynki w Starym Dłutowie

Zbliża się już koniec okresu żniw w powiecie działdowskim i w związku z tą porą, a także z tradycją, zorganizowane zostały uroczystości dożynkowe, które odbyły się w niedzielę 28 sierpnia 2016 roku w Starym Dłutowie. Święto Plonów, czyli Powiatowo–Gminne dożynki rozpoczęła (zgodnie ze zwyczajem) uroczysta Msza Święta sprawowana w kościele p.w. Św. Wawrzyńca w Starym Dłutowie. Jak co roku nie zabrakło przemarszu korowodu dożynkowego, uroczystego otwarcia, pięknych wieńców, koncertów ludowych kapeli, stoisk dożynkowych. Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Działdowie na czele z kierownikiem Renatą Skibicką również zaprezentował swoje stoisko wraz wystawą, na której przedstawił szeroką ofertę publikacji rolniczych WMODR.

Na okoliczność dorocznego „Święta Plonów” zorganizowano konkurs na najlepszego rolnika w regionie, konkurs na najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy oraz najładniejsze stoisko. W konkursie na najładniejszy wieniec nagrodzono: Nick (I miejsce), Narzym i Zdrojek (II i III miejsca). Wyróżnienia za udział otrzymały miejscowości: Iłowo-Osada, Adamowo, Stare Dłutowo, Wąpiersk i Koty. W konkursie na najładniejsze stoisko dożynkowe nagrodzono: Stare Dłutowo
(I miejsce), Wąpiersk i Bryńsk (pozostałe miejsca)
.
Nagrody dla najlepszych rolników w gminie Lidzbark odebrali: Tomasz Brdak (Nowy Dwór), Aldona Maciejewska (Wawrowo), Jakub Gutowski (Wąpiersk) i Krzysztof Szczepański (Jeleń). Dożynki Powiatowo-Gminne 2016 r. zakończyła zabawa pod gwiazdami.

Opracowanie: Grzegorz Jędrzejek
Działdowo, dnia 31.08.2016 r.


W dniu 05.04.2016 r., w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Iłowo-Osada, odbyło się spotkanie, w którym udział wzięła Kierownik PZDR Działdowo Pani Renata Skibicka. Podczas posiedzenia omówiono istotne kwestie związane z pomocą dla rolników poszkodowanych  przez  wystąpienie niekorzystnych zjawisk pogodowych wpływających na rolnictwo, tj. wystąpienie suszy w 2015 roku. Zostały także przedstawione niezbędne informacje nt. prac komisji szacujących szkody związane z ujemnymi skutkami  przezimowania upraw w roku bieżącym.

Informujemy, że zbliża się termin eliminacji powiatowych Olimpiady Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie. Uczestnikami zmagań w olimpiadzie mogą być osoby w wieku od 18 do 35 roku życia, które prowadzą lub zamierzają prowadzić gospodarstwo rolne. Chętni do wzięcia udziału w olimpiadzie mogą zgłaszać się do dnia 15.05.2016 r. u Kierownika PZDR Działdowo lub doradców w poszczególnych gminach powiatu. Olimpiada odbędzie się  w dniu 23.05.2016 r. w PZDR Działdowo z siedzibą w Lidzbarku przy ul. Jeleńskiej  6 lok. 13/2, początek o godz. 10.00.

Trwają szacunki strat w gospodarstwach, które zgłaszają straty w uprawach rolniczych w związku z ujemnymi skutkami przezimowania. W skali powiatu działdowskiego do oszacowania strat zgłosiło się: w Działdowie - 30 gospodarstw, w Iłowie-Osadzie - 50, w Rybnie - 50, w Płośnicy - 30 , w Lidzbarku - 3 /stan na dzień 13.04.2016 r./.

Opracowanie: Grzegorz Jędrzejek
Działdowo, dnia 13.04.2016 r.


26.02.2016 r. odbędzie się  szkolenie powiatowe dla rolników z zakresu PROW na lata 2014-2020 dotyczące działań: "Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników" - typ operacji "Premie dla młodych rolników", "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" - typ operacji "Modernizacja gospodarstw rolnych". Szkolenie odbędzie się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Działdowie, przy ul. Kościuszki 3. Szkolenie organizowane jest przez PZDR Działdowo, przy współpracy z OR i BP ARiMR oraz z Radą Powiatową W-MIR.

W dniach 19-20.02.2016 r. odbędzie się na terenie powiatu działdowskiego w miejscowości Cibórz koło Lidzbarka międzynarodowa konferencja „Konopie – pomost między przeszłością i przyszłością” dotycząca stosowania konopii w medycynie  oraz odbudowania uprawy i przetwórstwa konopi włóknistych zorganizowana przez Fundację Wspierania Rozwoju Kultury i Społeczeństwa Obywatelskiego QLT, Hemp Ministry i Hotel Welski.

W dniu 13.02.2016 r. odbędzie się, zorganizowany przez PZDR Działdowo, wyjazd szkoleniowy dla rolników z powiatu działdowskiego do Ostródy na Targi Zagroda w Expo Mazury – ARENA OSTRÓDA.

Opracowanie: Renata Skibicka
Lidzbark, dnia 08.02.2016 r.

Ogolnopolska siec zagrod edukacyjnych

Copyright © 2008 - 2018 Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.