22.02.2018, godz.:
rozmiar czcionki domyślny rozmiar czcionki średni rozmiar czcionki duży
Kontrast:
tekstowa
Wieści z PZDRNewsletterTelewizja WMODR

Wieści z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Nowym Mieście Lubawskim

PZDR Nowe Miasto Lubawskie                                         Kierownik: Grzegorz Kowalski
13-300 Nowe Miasto Lubawskie, ul. Jagiellońska 24d         tel. 665 690 332                                Dyżury Doradców w PZDR
tel./fax (56) 474 21 88                                                    e-mail: g.kowalski@w-modr.pl
e-mail: pzdr.nowe.miasto@w-modr.pl


Dzień otwarty w Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego w Nowym Mieście Lubawskim

Nowy rok szkolny zaczął się, a więc pora przyszła na zorganizowanie kolejnego „Dnia Otwartego PZDR” dla gości w postaci młodzieży szkolnej z klasy agrobiznesu Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku. Uczniów powitał i przedstawił nas kierownik zespołu pan Grzegorz Kowalski. Przybyli uczniowie zapoznali się ze strukturą organizacyjną naszego Ośrodka, naszej pracy, obowiązkach i działalności. Dodatkowo zapoznali się z zasadami przyznawania dopłat bezpośrednich oraz o działaniach pomocowych PROW na lata 2014-2020 oraz, dzięki uprzejmości i zaangażowaniu powiatowego lekarza weterynarii dr. Jana Liedtke oraz dr Anety Grzywacz, o chorobach zaraźliwych zwalczanych z urzędu, jak ASF, czy „ptasia grypa”.

Opracowanie: Rafał Formański
NML, dnia 23.10.2017 r.


Podstawowy kurs chemizacyjny dla rolników

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Nowym Mieście Lubawskim organizuje w pierwszym kwartale 2018 roku podstawowy kurs chemizacyjny. Szkolenie to jest przeznaczone dla młodych rolników oraz tych, którzy takiego szkolenia nie posiadają. Kurs ten jest obowiązkowy dla wszystkich rolników, którzy stosują chemiczną ochronę roślin przy użyciu opryskiwaczy polowych. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt osobisty w naszym biurze lub telefonicznie pod numerami 56/474 21 88 lub 665-690-373.

Opracowanie: Rafał Formański
NML, dnia 22.10.2017 r.


Konkurs ogrodniczy z atrakcyjnymi nagrodami

W dniu 12 sierpnia 2017 r., w Nowym Mieście Lubawskim, odbyły się Okręgowe Dni Działkowca. Zorganizowaliśmy wspólnie na tej imprezie wystawę oraz przeprowadziliśmy konkurs wiedzy ogrodniczej, w którym nagrodami były sadzonki jabłonek ufundowane przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie. Nasze stoisko, jak i konkurs, spotkał się ze sporym zainteresowaniem uczestników, głównie działkowców. Warunkiem otrzymania sadzonki drzewka był udział w konkursie, czyli odpowiadanie na pytania dotyczące ogrodnictwa. Już same pytania wywołały duże zainteresowanie, a stanowiły przeróżne ciekawostki oraz domowe sposoby wykorzystywane na działce ogrodniczej.

Galeria zdjęć

Opracowanie: Rafał Formański
NML, dnia 21.08.2017 r.


Zaproszenie na „Agro-Show 2017” w Bednarach

Jak co roku, zapraszamy wszystkich zainteresowanych, na zorganizowany wyjazd na wystawę rolniczą „Agro-Show” w Bednarach. Wyjazd odbędzie się w dniu 23 września 2017 r. (sobota) o godz. 6.00 z parkingu przy ulicy Mickiewicza w Nowym Mieście Lubawskim. Z uwagi na coroczne duże zainteresowanie tym wyjazdem prosimy o zgłaszanie się i konieczną przedpłatę w wysokości 40,00 zł do dnia 18.09.2017 r. Wszelkich dodatkowych informacji udzielamy w naszym biurze powiatowym.

Serdecznie zapraszamy!

Opracowanie: Rafał Formański
NML, dnia 07.08.2017 r.


Eliminacje powiatowe „Olimpiady wiedzy rolniczej, ochrony środowiska i BHP”
w Nowym Mieście Lubawskim

W dniu 09.06.2017 r. odbyły się powiatowe eliminacje „Olimpiady wiedzy rolniczej, ochrony środowiska i BHP”. Nasz coroczny konkurs odbył się w sali sesyjnej Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie z siedzibą w Mszanowie.

W skład komisji olimpiady wchodzili:
Przewodniczący komisji: Iwona Jakielska – PZDR Nowe Miasto Lubawskie
Członkowie komisji:
Lidia Kołecka – KRUS Oddział Nowe Miasto Lubawskie
Zbigniew Ziejewski – Przewodniczący Powiatowej Rady WMIR w Nowym Mieście Lubawskim
Rafał Formański – PZDR Nowe Miasto Lubawskie

Gośćmi w charakterze obserwatorów byli: Wiesław Klonowski w zastępstwie Starosty Nowomiejskiego, Teresa Łątkowska – Zastępca Wójta i sekretarz Gminy Kurzętnik, Paulina Bartnicka w zastępstwie Wójta Gminy Biskupiec.

Do eliminacji powiatowych przystąpiło siedemnastu uczestników i uczestniczek, dla których przygotowano test składający się z  25 pytań dotyczących wiedzy rolniczej, zagadnień ochrony środowiska oraz BHP. Przy wysokim poziomie wiedzy nastąpiły dogrywki. Dwoje uczestników rywalizowało o drugie miejsce, a trzech o piąte miejsce. Dogrywką było wylosowanie zestawu dwóch pytań oraz ustna odpowiedź przed komisją konkursową.

Ostateczne wyniki konkursu:
Pierwsze miejsce: Marcin Konicz  - Jeglia gm. Rybno
Drugie miejsce: Kamil Golubski – Tomaszewo gm. Kurzętnik
Trzecie miejsce: Ewelina Margalska – Brzozie Lubawskie gm. Kurzętnik
Czwarte miejsce:  Marek Napiórkowski – Krzemieniewo gm. Kurzętnik
Piąte miejsce: Dawid Wieczerzycki – Mroczenko gm. Grodziczno

Dla pięciu zwycięzców ufundowano bardzo cenne nagrody, natomiast każdy z pozostałych uczestników i uczestniczek otrzymał również atrakcyjny zestaw upominkowy.

Pragniemy bardzo gorąco podziękować wszystkim naszym hojnym sponsorom, którymi są:
Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie
Starostwo Powiatowe
Gmina Nowe Miasto Lubawskie
Gmina Biskupiec
Gmina Grodziczno
Gmina Kurzętnik
Zbigniew Ziejewski PPUH Ziemar – Szwarcenowo
Natalia i Marcin Mazur – Hurtownia budowlana MAZUR „Mrówka”
EKO-PASZ Tomasz Rudnicki – Nowe Miasto Lubawskie
GÓR-PASZ  Waldemar Góralski – Gryźliny
„AGROMEX” Krystochowicz – Kurzętnik
„FRICKE” Maszyny rolnicze Oddział Pasłęk
Lokalna Grupa Działania „Ziemia Lubawska” – Kurzętnik
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział w Nowym Mieście Lubawskim
Ferma drobiu Kwiatkowscy – Nowe Miasto Lubawskie
„AGRO-PRODUKT” – Marian Zellma – Nowe Miasto Lubawskie
Firma „Usługi remontowo-budowlane” – Grzegorz Ziółkowski Wielkie Bałówki
„AMPOL –MEROL” sp. z o.o. - Wąbrzeźno

Zapraszamy wszystkich chętnych do startu w naszej olimpiadzie  w przyszłym roku! 

Galeria zdjęć

Opracowanie: Rafał Formański
NML, dnia 12.06.2017 r.


Powiatowe eliminacje do „Olimpiady Wiedzy Rolniczej. Ochrony Środowiska i BHP”

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Nowym Mieście Lubawskim organizują w dniu 09.06.2017 r.  powiatowe eliminacje do „Olimpiady Wiedzy Rolniczej. Ochrony Środowiska i BHP” które dzięki życzliwości Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie z siedzibą w Mszanowie odbędą się o godzinie 10.00 w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Mszanowie, Zapraszamy wszystkich chętnych do spróbowania swoich sił w zakresie wiedzy rolniczej. Liczni sponsorzy m.in.  Wójt Gminy Nowe Miasto Lub. Wójt Gminy Kurzętnik, Wójt Gminy Grodziczno, Wójt Gminy Biskupiec, AGromex J.Krystochowicz – Kurzętnik, Fricke Polska, Eko-Pasz Kurzętnik,  Gospodarstwo Rolne Antoni Kwiatkowski – Marzęcice W-MODR Olsztyn  Agro-Produkt M.Zellma , Salon BHP Kurzętnik oraz inni zapewniają atrakcyjne nagrody. Zgłoszenia udziału w konkursie (od osób pełnoletnich) przyjmujemy do dnia 6 czerwca 2017r. w naszym biurze powiatowym.

Opracowanie: Rafał Formański
NML, dnia 02.06.2017 r.


Zaproszenie na wyjazd na IX Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach"

W dniu 22 kwietnia 2017 r. (sobota) organizujemy wyjazd autokarowy na IX Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach", które corocznie odbywają się na terenie naszego Ośrodka w Olsztynie oraz alternatywnie, również 22 kwietnia 2017 r. organizujemy wyjazd  na VIII Wiosenne Targi Ogrodnicze w Starym Polu.

Wszelkich informacji udzielamy w naszym biurze powiatowym oraz pod numerem tel. (56) 474 21 88.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.

Opracowanie: Rafał Formański
NML, dnia 13.04.2017 r.


Podstawowy kurs chemizacyjny

W dniach 02-03 marca 2017 r.  w sali sesyjnej Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie w Mszanowie odbędzie się dwudniowy podstawowy kurs chemizacyjny. Szkolenie dla osób, które nie odbyły takiego szkolenia. Nadmieniam, że ukończenie tego kursu jest obowiązkowe, aby móc wykonywać chemiczną ochronę roślin przy użyciu opryskiwaczy polowych. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt w naszym biurze powiatowym.

Opracowanie: Rafał Formański
NML, dnia 09.01.2017 r.


 


Spotkanie informacyjno-szkoleniowe

W piątek 9 grudnia 2016 r. w Nowym Mieście Lubawskim odbyło się spotkanie informacyjno-szkoleniowe w ramach operacji Wykorzystanie technik brokerskich w pracy doradczej przy budowaniu sieci kontaktów w celu wyłonienia partnerów do współpracy w ramach działania „Współpraca” z terenu województwa warmińsko-mazurskiego” realizowanej z  Planu Operacyjnego KSOW na lata 2016-2017 w zakresie SIR”

Spotkanie o charakterze okręgowym, czyli powiat iławski i nowomiejski. Na spotkaniu obecni byli: Koordynatorzy programu z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedziba w Olsztynie, brokerzy terenowi Zbigniew Rudnicki i Bogusław Wawrzyńczyk (PZDR Iława) Rafał Formański (PZDR Nowe Miasto Lubawskie oraz przedstawiciele władz lokalnych członkowie Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, Rolnicy.

Przedmiotem  spotkania z formie kameralnej, wolnej dyskusji było wyłonienie podstawowych problemów z którymi borykają się obecnie rolnicy, szczególnie hodowcy trzody chlewnej, bydła mlecznego oraz bydła opasowego. W jaki sposób usprawnić działania nieodzowne rolnikowi do optymalnego działania. Sporządzono pewne schematy oczekiwań rolników, ich głównych problemów, które posłużą już 20 grudnia br. do konsultacji z wnioskami z innych spotkań terenowych w ramach SIR.

Opracowanie: Rafał Formański
NML, dnia 12.12.2016 r.


Dzień otwarty Zespołu

W dniu 7 września 2016 r. Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Nowym Mieście Lubawskim zorganizował „Dzień otwarty Zespołu” w którym to gościliśmy młodzież z klasy agrobiznesu Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku.

Podczas spotkania przybliżyliśmy przyszłym rolnikom działalność całego Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie jak i naszą rolę w wykonywanych działaniach statutowych: działalności upowszechnieniowej, szkoleniowej, doradczej, promocyjnej, informacyjnej oraz komercyjnej, naszej współpracy z rolnikami.

Jesteśmy przekonani że już w niedalekiej przyszłości spotkanie zaowocuje dalszą współpracą m.in. udział młodzieży
w szkoleniach, pokazach oraz wizytach na plantacjach demonstracyjnych jak i udziałach w powiatowych eliminacjach olimpiady wiedzy rolniczej.

Opracowanie: Rafał Formański
NML, dnia 14.09.2016 r.


AGRO-SHOW BEDNARY

Jak corocznie, w dniu 24 września 2016 r. (sobota) nasze biuro powiatowe organizuje wyjazd autokarowy na Międzynarodową Wystawę Rolniczą AGRO-SHOW w Bednarach. Na wystawie zapoznać się można z szeroką gamą najnowszych ciągników i maszyn rolniczych, nawozów, środków ochrony roślin, nasion oraz wieloma innymi atrakcjami. Planowany wyjazd z parkingu przy ulicy Mickiewicza (koło mostu) o godz. 6.00. Koszt wyjazdu to 40,00 PLN z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc wymagana przedpłata w naszym biurze do 15 września 2016 r. Wszelkich informacji organizacyjnych udzielamy w naszym biurze oraz telefonicznie.

Gorąco zapraszamy!

Opracowanie: Rafał Formański
NML, dnia 31.08.2016 r.


09.02.2016 r., w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie w Mszanowie, odbyło się szkolenie powiatowe pn. „Bieżące informacje o poszczególnych działaniach PROW na lata 2014-2020”.

Szkolenie poświęcone było głównie marcowej edycji modernizacji gospodarstw rolnych. Szkolenie spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony rolników. Wykład o modernizacji poprowadził specjalista Biura Wsparcia Inwestycyjnego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie pan Krzysztof Tyszkiewicz, który rzeczowo i dokładnie objaśniał zgromadzonym rolnikom możliwości uzyskania wsparcia oraz odpowiadał na liczne pytania.
Dalszą część szkolenia poprowadził pan Arkadiusz Tabaka, specjalista W-MODR w Olsztynie, przedstawiając programy wsparcia: „Ułatwianie startu młodym rolnikom” oraz „Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych”.
Dodatkowym, atrakcyjnym punktem tego spotkania była prezentacja pana Dominika Łożyńskiego – dyrektora regionalnego firmy „TEAM-ROL” dotycząca nawozu organiczno-mineralnego ORCAL oraz konieczności podnoszenia pH gleby.

Opracowanie: Rafał Formański
NML, dnia 10.02.2016 r.


W dniu 22.12.2015 r. odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, na które zaproszeni zostali przedstawiciele lokalnych władz samorządowych (Starosta Nowomiejski, Przewodniczący Rady Powiatu, Wójtowie, Przewodniczący Rad Gminy i Komisji Rolnictwa), ANR, WIORiN, PIW, AGNAS Sp. z o.o. z Leszna. Głównym tematem spotkania, przedstawionym przez Pana Jacka Bąkowskiego z Agencji Nasiennej Sp. z o.o. z Leszna, było wyjaśnienie zasad funkcjonowania opłaty hodowlanej za materiał siewny oraz zasady korzystania z odstępstwa rolnego.

Pan Andrzej Pawlak, który reprezentował ANR, Sekcja Zamiejscowa Gospodarowania Zasobem w Działdowie, przybliżył zebranym nowe zasady rozdysponowywania gruntów będących w zasobach ANR.

 

Wręczenie przez Przewodniczącego Rady Powiatowej W-MIR Pana Zbigniewa Ziejewskiego, w towarzystwie Starosty Nowomiejskiego Pana Andrzeja Ochlaka, podziękowania za owocną współpracę z samorządem rolniczym dla Pana Grzegorza Kowalskiego, Kierownika PZDR Nowe Miasto Lubawskie.

Opracowanie: Grzegorz Kowalski
NML, dnia 28.01.2016 r.

Ogolnopolska siec zagrod edukacyjnych

Copyright © 2008 - 2018 Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.