22.05.2018, godz.:
rozmiar czcionki domyślny rozmiar czcionki średni rozmiar czcionki duży
Kontrast:
tekstowa
Wieści z PZDRTelewizja WMODR

Wieści z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Olsztynie

PZDR Olsztyn                                                       Kierownik: Wanda Kępczyńska
11-300 Biskupiec, ul. Niepodległości 4A                  tel. 695 990 236                                         Dyżury Doradców w PZDR
tel./fax (89) 715 22 59                                          e-mail: w.kepczynska@w-modr.pl
e-mail: pzdr.olsztyn@w-modr.pl


Pokaz cięcia i formowania drzew owocowych

Jak co roku, tak i tej wiosny, odbył się "Pokaz cięcia i formowania drzew owocowych".
Odbył się on 13 marca w gospodarstwie Pana Jana Dziadkiewicza w Sętalu i jak zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników. Gospodarstwo Pana Jana specjalizuje się w produkcji owoców, głównie jabłek oraz prowadzi szkółkę drzewek i krzewów owocowych, a także roślin ozdobnych.   

Część szkoleniowo-warsztatowa przeprowadzona została przez mgr. inż. Jana Dziadkiewicza, właściciela gospodarstwa "JAN-SAD". Pokaz zakończył się wymianą spostrzeżeń i doświadczeń uczestników spotkania.

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie: Arkadiusz Grędziński
Olsztyn, dnia 28.03.2018 r.


Obrzędy i tradycje świąteczne w tradycji ludowej

11.12.2017 r. w Świątkach w Bibliotece Gminnej o godz. 17.00 odbył się pokaz na temat "Obrzędy i tradycje świąteczne w tradycji ludowej". W pokazie uczestniczyło 16 kobiet, które należą do Klubu Kreatywnych Babeczek przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Świątkach. Pokaz dotyczył Świąt Bożego Narodzenia i w nawiązaniu do tego kobiety wykonywały stroiki świąteczne na bazie naturalnych elementów. Na spotkaniu prezentację tematyczną przedstawiła Joanna Kazberuk, Specjalista WMODR, zaś pokaz zorganizowała Marta Krech, Doradca rolniczy z gminy Świątki.

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie: Marta Krech
Olsztyn, dnia 31.01.2018 r.


Szkolenie powiatowe

W dniu 21 listopada br. w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbyło się szkolenie powiatowe na temat „Wykorzystania ras rodzimych i tradycyjnych metod chowu i hodowli i użytkowania zwierząt w celu pozyskiwania surowców do wytwarzania żywności wysokiej jakości; produkcja mięsa przeznaczonego na użytek własny oraz ubój zwierząt z konieczności”. Głównymi prelegentami byli: Mirosław Karczewski – Powiatowy Lekarz Weterynarii oraz Marcin Gołębiewski – Specjalista WMODR. Uczestnikami szkolenia byli rolnicy z powiatu olsztyńskiego. Szkolenie cieszyło się wśród rolników dużym zainteresowaniem i burzliwą dyskusją z wykładowcami.

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie: Joanna Drążek
Olsztyn, dnia 23.11.2017 r.


Święto Chleba – Dożynki Powiatowo-Gminne w Dobrym Mieście

Dnia 16 września 2017 r. odbyły się w Dobrym Mieście Dożynki Powiatowo–Gminne. Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie Mszą Święta celebrowaną przez Metropolitę Warmińskiego Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego w Bazylice Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście. Po nabożeństwie ulicami Dobrego Miasta na Stadion Miejski przeszedł barwny korowód niosący dożynkowe wieńce, gdzie po przekazaniu dożynkowego chleba od rolników gminy Dobre Miasto dla gospodarzy dożynek, tj.: Starosty Olsztyńskiego Małgorzaty Chyziak oraz Burmistrza Dobrego Miasta Stanisława Trzaskowskiego, rozpoczęły się główne obchody dożynek. Do licznie przybyłych rolników przemowy wygłosili: Starosta Olsztyński Małgorzata Chyziak, Burmistrz Dobrego Miasta Stanisław Trzaskowski, przedstawiciele parlamentu: Jerzy Antoni Gosiewski i Janusz Cichoń. Wśród gości znaleźli się także przedstawiciele wojewody, marszałka, samorządów powiatowych i gminnych, służb mundurowych, organizacji rolniczych i oświatowych, a także gmin partnerskich dla Dobrego Miasta.

Jak co roku, podczas dożynek społeczności sołeckie uczestniczyły w konkursach: na najpiękniejsze stoisko wiejskie, wieniec, a także tradycyjny zestaw chleba ze smalcem i ogórkiem. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy I miejsce zajął wieniec ze Świątek, II – z Nowej Wsi Małej, a III – z Podleśnej. W kategorii tradycyjnego chleba ze smalcem i ogórkiem zwyciężył zestaw przygotowany indywidualnie przez Elżbietę Sienkiewicz, II miejsce zdobyło Piotraszewo, zaś III – Smolajny. W konkursie na najpiękniejsze stoisko wiejskie I miejsce zdobyły Praslity, II miejsce Stary Dwór, III miejsce Cerkiewnik. Poza tradycyjnymi konkursami podczas zabawy dożynkowej wyróżnieni również zostali rolnicy w kategorii zasłużony dla rolnictwa. W tym roku zaszczyt otrzymania szklanej statuetki anioła przypadł dla: Jolanty i Andrzeja Więcek z Nikielkowa, Lidii i Józefa Taube z Dębowa, Alicji i Stanisława Żak z Nowej Wsi Małej, Diany i Wiesława Jara z Tuławek, Agnieszki i Alberta Dominikowskich z Naglad, Bożeny i Józefa Kaniuga z Jezioran Kolonii, Barbary i Andrzeja Szczerbalów ze Stękin, Moniki i CezariuszA Kajetaniaków z Kruz, Małgorzaty i Zbigniewa Krawczyków z Mierek, Mateusza Cygana z Purdy, Bożeny i Grzegorza Jankowskich z Bartąga, Jolanty i Józefa Ludwikowskich z Konradowa.

Na dobromiejskim stadionie odbył się także Turniej Strzelecki o Puchar Starosty Olsztyńskiego. W kategorii „najlepsza sołtyska” zwycięstwo odniosła Mariola Sawczuk, zaś najlepiej strzelającym sołtysem okazał się Jan Szuszkiewicz, z kolei w grupie najmłodszych strzelców najcelniejsze oko miał Norbert Majewski. Pośród licznych atrakcji dożynkowych znalazł się również konkurs na ujeżdżanie byka, degustacje przygotowane przez piwowarów domowych, wystawy zabytkowych urządzeń rolniczych i tych najnowocześniejszych, pokazy umiejętności psów w łapaniu dysków i wiele innych. Wszystkim przybyłym gościom podczas imprezy dożynkowej czas umilały zespoły: Anker, Serduszka, Lelija pod kierunkiem Sylwii Pacholec-Rudol i Dariusza Ejsymonta, Kolosoczok oraz skrzypaczka Magdalena Szymańska. Gwiazdą dożynkowej sceny był zespół Top One.

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie: Magdalena Okurowska
Olsztyn, dnia 21.09.2017 r.


Regionalne święto ziół

Jak co roku, 15 sierpnia, w Olsztyneckim Skansenie odbyło się Regionalne Święto Ziół, które na stałe wpisało się do kalendarza imprez, w których uczestniczy Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie. Święto nawiązuje do ludowej tradycji święcenia ziół, kwiatów oraz zbóż. Promuje zastosowanie ziół w tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kulinariach.

Impreza rozpoczęła się kiermaszem, w którym udział wzięło ponad stu wystawców; między innymi stoisko WMODR, jak corocznie obsługiwane przez pracowników PZDR Olsztyn.

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie: Joanna Drążek
Olsztyn, dnia 21.08.2017 r.


Olimpiada Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie

W dniu 13 czerwca 2017 r., w sali konferencyjnej  Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, odbyły się powiatowe eliminacje Olimpiady Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie.

Celem Olimpiady jest promowanie, w formie współzawodnictwa, szeroko rozumianej wiedzy rolniczej, zasad ochrony środowiska oraz bhp w rolnictwie, a także rozwijanie zainteresowań  wśród młodych  mieszkańców obszarów wiejskich. W eliminacjach udział wzięło 18 mieszkańców obszarów wiejskich z powiatu olsztyńskiego w wieku 18-35 lat, którzy zmagali się z 25 pytaniami testowymi.

Finalistami zostali:
I miejsce - Korzeniewski Karol, gm. Dobre Miasto
II miejsce - Kęszczyk Marcin, gm. Biskupiec
III miejsce - Żak Jakub, gm. Świątki

Laureaci wezmą udział w Wojewódzkiej Olimpiadzie Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie, która odbędzie się w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedzibą  w Olsztynie 22 czerwca 2017 r.

Nagrody, które otrzymali uczestnicy, były zasługą licznych sponsorów:

1.    BS w Szczytnie, Oddział w Biskupcu
2.    BGŻ Paribas Bank, Oddział w Biskupcu
3.    BS w Dąbrównie, Oddział w Olsztynku
4.    MBS w Giżycku, Oddział w Barczewie
5.    Team-Rol Sp. z o.o.
6.    Sowul & Sowul Sp. zo.o. w Biskupcu
7.    PROCAM Polska Sp. zo.o.
8.    Zakłady Mięsne „Warmia” w Biskupcu
9.    Anna Krech RANCZO W DOLINIE
10.   LUVENA S.A.
11.   Urząd Miasta i Gminy w Dobrym Mieście
12.   Urząd Gminy w Dywitach
13.   Urząd Miasta i Gminy w Olsztynku

GALERIA ZDJĘĆ 

Opracowanie: Joanna  Drążek
Olsztyn, dnia 21.06.2017 r. 


Pokaz cięcia i formowania koron drzew i krzewów owocowych

Jak co roku, tak i tej wiosny, odbył się "Pokaz cięcia i formowania koron drzew i krzewów owocowych". Odbył się on 10 marca w gospodarstwie pana Jana Dziadkiewicza w Sętalu i jak zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników. Gospodarstwo Pana Jana specjalizuje się w produkcji owoców, głównie jabłek oraz prowadzi szkółkę drzewek i krzewów owocowych, a także roślin ozdobnych.   

Część szkoleniowo-warsztatowa przeprowadzona została przez mgr. inż. Jana Dziadkiewicza, właściciela gospodarstwa "JAN-SAD". Pokaz zakończył się wymianą spostrzeżeń i doświadczeń uczestników spotkania.

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie: Arkadiusz Grędziński
Olsztyn, dnia 30.03.2017 r.


Festiwal „Dziedzictwo Kulinarne Warmii, Mazur i Powiśla”

W dniu 27.08.2016 r. na dziedzińcu zamkowym w Olsztynie odbyła się kolejna edycja Festiwalu pt.: „Dziedzictwo Kulinarne Warmii, Mazur i Powiśla”. Podczas Festiwalu odbyła się XVI regionalna edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” oraz konkurs na najlepsze danie i potrawę regionalną i lokalną.

Rzesze odwiedzających przyciągnął pokaz przygotowania potraw kuchni warmińskiej i mazurskiej połączony z ich degustacją.

Podczas Festiwalu każdy uczestnik mógł do woli degustować miody, czy bezalkoholowe napoje regionalne, rozsmakować się w przepysznych lodach naturalnych oraz zakupić różne produkty żywnościowe, wytwarzane metodami rzemieślniczymi przez producentów należących do sieci ”Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury i Powiśle”.

Wszyscy uczestnicy Festiwalu zainteresowani tematami rolniczymi podczas imprezy mogli również zasięgnąć porady doradców Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. Stanowisko doradcze pracowników PZDR Olsztyn odwiedziło ponad 50 osób.

Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród mieszkańców Olsztyna, jak i ościennych gmin.

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie: Magdalena Okurowska
Olsztyn, dnia 30.08.2016 r.


Jak co roku, tak i tej wiosny, odbył się "Pokaz cięcia i formowania koron drzew i krzewów owocowych". Odbył się on 9 marca w gospodarstwie pana Jana Dziadkiewicza w Sętalu. Gospodarstwo Pana Jana specjalizuje się w produkcji owoców, głównie jabłek oraz prowadzi szkółkę drzewek i krzewów owocowych, a także roślin ozdobnych.   

Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników, przyjechało ponad 50 osób, zarówno z Olsztyna, jak i terenu województwa warmińsko-mazurskiego.

Część szkoleniowo-warsztatowa przeprowadzona została przez dr. hab. Jana Kopytowskiego, prof. UWM z Katedry Ogrodnictwa UWM, mgr. inż. Jana Dziadkiewicza, właściciela gospodarstwa "JAN-SAD", mgr. inż. Stanisława Bawoła, W-MODR w Olsztynie oraz inż. Mai Jurczak, W-MODR w Olsztynie. Obecni byli także przedstawiciele KRUS, Okręgowego Inspektoratu Pracy, a także przedstawiciel firmy Arysta LifeScience Polska. Pokaz zakończył się wymianą spostrzeżeń i doświadczeń przy podsumowującym spotkanie ognisku z kiełbaskami.

Opracowanie: Arkadiusz Grędziński
  Dywity, dnia 17.03.2016 r.

Ogolnopolska siec zagrod edukacyjnych

Copyright © 2008 - 2018 Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.