24.05.2018, godz.:
rozmiar czcionki domyślny rozmiar czcionki średni rozmiar czcionki duży
Kontrast:
tekstowa
Wieści z PZDRTelewizja WMODR

Wieści z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Ostródzie

PZDR Ostróda                                                Kierownik: Jolanta Bączek-Ostrowska
14-100 Ostróda, ul. Składowa 2                       tel. 665 890 147                                            Dyżury Doradców w PZDR
tel./fax (89) 646 24 24                                    e-mail: j.baczek-ostrowska@w-modr.pl
e-mail: pzdr.ostroda@w-modr.pl


 Kiermasz ogrodniczy Zielona Arena

Dziewiąta edycja Zielona Arena odbyła się w Ostródzie w dniach 24-25 marca 2018 roku i połączona była z  targami budowlanymi, wyposażenia wnętrz i ogrodów - Twój Dom, Twój Ogród. Na miłośników kwiatów, zieleni, ogrodów i amatorów aranżowania balkonów i tarasów oraz właścicieli ogródków działkowych czekała bogata oferta produktów, akcesoriów, narzędzi i maszyn ogrodniczych, małej architektury, krzewów i drzew owocowych, roślin, sadzonek, cebul kwiatowych, ale
i rękodzieło związane ze Świętem Wielkiej Nocy, czyli stroiki, palmy i pisanki.

Gościem specjalnym tej edycji był Dominik Strzelec – ogrodnik z pasją prowadzący programy „Odlotowy ogród” i „Usterka” który odwiedził stoisko W-MODR.


                                               

Opracowanie: Marta Woźniak
Morag, dnia 17.04.2018 r.
Przed nami  już  IV edycja  wystawy  Mazurskie  Agro  Show, która odbędzie  się  w dniach 10–11 lutego 2018 r. w Expo Mazury w Ostródzie. Jak co roku będzie można podziwiać maszyny i urządzenia rolnicze od wystawców z całego kraju. Targom będzie towarzyszyć Warmińsko-Mazurska Wystawa Zwierząt Hodowlanych, podczas której komisje sędziowskie wybiorą championów w poszczególnych kategoriach. Będzie można obejrzeć zwierzęta, podzielić się swoją wiedzą, jak i zaczerpnąć fachowej opinii od poznanych ludzi związanych z branżą.

Zostanie przedstawiona najnowsza oferta maszyn i urządzeń rolniczych czołowych dystrybutorów z regionu, którzy zaprezentują krajowe i zagraniczne marki maszyn i urządzeń. Zaprezentowany park maszyn jak co roku będzie wyjątkowy, wystawcy odpowiedzą na każde pytania rolników szukających konkretnych rozwiązań w branży.

Organizator wystawy - Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych - spodziewa się w tym roku ponad 200 wystawców reprezentujących 300 czołowych marek krajowych i zagranicznych maszyn i urządzeń, a także inne podmioty oraz instytucje związane z rolnictwem. Każdy z pewnością będzie mógł znaleźć coś dla siebie oraz miło spędzić czas uczestnicząc w seminariach i panelach dyskusyjnych prowadzonych przez doświadczone osoby w rolnictwie.

Zapraszamy do Ostródy!!! Ekspozycja będzie czynna w godzinach 9:00 – 17:00. Wstęp wolny dla zwiedzających, bezpłatny parking i katalog wystawy.

Opracowanie: Joanna Burda
Morag, dnia 01.02.2018 r.


 

MLEKO + OWOCE = SUPERMOCE

Dnia 24.11.2017 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Miłakowie, pod patronatem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego odbyła się wojewódzka impreza sportowo-edukacyjna „Mleko + Owoce = Supermoce”.

W wydarzeniu wzięło udział 18 szkół podstawowych z całego województwa, które zmagały się w różnych konkurencjach takich jak między innymi: piramida super mocy, zdrowotny omnibus, układamy super moc, bohater smaku, zręczny mocarz, mistrz mocy czy tez witaminowy strzał. Wszystkie konkurencje związane były z aktywnym spędzaniem czasu oraz z rolą owoców w żywieniu człowieka.

W trakcie trwania zawodów uczestników poszczególnych konkurencji dopingowały grupy kibicujące, które również oceniane były przez jury. Ocenie podlegał m.in. strój, hasło dopingowe oraz jakość dopingu.

Niezwykłą atrakcją wśród dzieci była dostępna w trakcie zmagania się drużyn sztuczna krowa, która okazała się być znakomitym dodatkiem dydaktycznym związanym tematycznie z  wydarzeniem MLEKO + OWOCE = SUPERMOCE. Każde dziecko uczestniczące w zawodach miało okazję podjęcia próby dojenia krowy- kolejka była długa.

Na koniec tego sportowo-edukacyjnego wydarzenia jury wyłoniło zwycięzców i przyznało odpowiednio miejsca:
1 m-ce Szkoła Podstawowa w Brzydowie (powiat ostródzki)
2 m-ce Szkoła Podstawowa nr 25  im H. Ch. Andersena w Olsztynie (powiat olsztyński)
3 m-ce Szkoła Podstawowa im Janusza Korczaka w Księżym Dworze (powiat działdowski)

Podczas imprezy swoje stoiska informacyjne zaprezentowały:

- Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie - Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Ostródzie
- Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie
- Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Olsztynie
- NATUR HOUSE- Eksperci w reedukacji żywieniowej

Partnerzy :

- Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie
- Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Olsztynie
- NATURE HOUSE- Eksperci w reedukacji żywieniowej

Patronat medialny:

TVP 3 Olsztyn

Galeria zdjęć

Opracowanie: Hanna Wolińska
Morag, dnia 30.11.2017 r.


X Mazurski Dzień Ziemniaka

W niedzielę, 01 października 2017 r., w Kraplewie odbył się X Mazurski Dzień Ziemniaka - gotowanie, degustacja i kiermasz lokalnej żywności to tylko niektóre z atrakcji na uroczystości. Jak co roku głównym punktem programu był konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z ziemniaka, w którym rywalizowały sołectwa z gminy Ostróda o Złotą Tarkę Wójta Gminy Ostróda. Zwycięzcy konkursu:
I miejscy sołectwo z Lubajn
II miejsce sołectwo z Napromu
II miejsce sołectwo z Smykowa
Jury pod uwagę brało sposób podania, prezentacje potrawy, walory smakowe oraz wykorzystanie regionalnych produktów do ich przygotowania.

Imprezie towarzyszyły wystawy wyrobów rękodzieła i produktów regionalnych, kiermasz żywności tradycyjnej i regionalnej „Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla”. Uczestnicy mieli możliwość degustacji potraw z ziemniaka przygotowanych i podawanych na miejscu w ramach pokazu kulinarnego. Nie zabrakło również atrakcji artystycznych - występy zespołów muzycznych, m.in.: Marco Bocchino, DJ Kostya, SMASH oraz zespół muzyczny z gminy Samborowo.

Sponsorzy imprezy:
Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Gmina Ostróda
Pomorska Hodowla Ziemniaka

Galeria zdjęć

Opracowanie: Joanna Burda
Ostróda, dnia 11.10.2017 r.


Dożynki Gminne Ostróda

Nadszedł czas dożynek i każda gmina przygotowuje się do tej ważnej uroczystości dla wszystkich rolników. W tym roku Gmina Ostróda zaprasza 09 września 2017 r. do wsi Idzbark. Podczas Gminnego Święta Plonów, prócz tradycyjnego obrzędu dożynkowego, nie zabraknie prezentacji tradycji ludowych, promocyjnych stoisk kulinarnych i wystawowych, a także rozrywki dla dzieci. Zespoły obrzędowe reprezentujące sołectwa gminy Ostróda wezmą udział w konkursach na najciekawsze stoisko wiejskie i najładniejszy wieniec dożynkowy.

Wieczór zakończy się występem artystycznym miejscowych zespołów i zabawą taneczną pod gwiazdami.

Serdecznie zapraszamy!

Opracowanie: Joanna Burda
Ostróda, dnia 31.08.2017 r.


Powiatowe eliminacje” Olimpiady Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie”

Dnia 02.06.2017 r. w  Powiatowym  Zespole  Doradztwa  Rolniczego w  Ostródzie odbyły się powiatowe eliminacje do Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie.
Uczestnicy napisali test z wiedzy ogólnej o rolnictwie trzy najlepsze osoby zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 22.06.2017 r. w siedzibie W-MODR w Olsztynie.

Laureaci olimpiady:
Liszewska Patrycja z gminy Dąbrówno
Rogulski Miłosz
z gminy Małdyty
Machnij Klaudia
z gminy Dąbrówno

Dla każdego uczestnika nagrody były sponsorowane przez:
Bank Zachodni  WBK
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia oddział w Ostródzie
Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie

Opracowanie: Joanna Burda
Ostróda, dnia 05.06.2017 r.


Sołtyska 2016

W Centrum Użyteczności Publicznej 8 marca po raz drugi została  zorganizowana  konferencja dla sołtysek z powiatu ostródzkiego. Organizatorami spotkania byli Starosta Ostródzki, Warmińsko –Mazurska Izba Rolnicza oraz Redakcja Gazety Ostródzkiej i Gazety Morąskiej. Pierwsza część spotkania „Projekt Biznes” poświęcona był prowadzeniu działalności gospodarczej na obszarach wiejskich, swoje prezentacje przedstawili:

Powiatowy Urząd Pracy – Monika Gawrońska
LGD Kraina Drwęcy i Pasłęka – Wanda Łaszkowaska
PZDR Ostróda – Joanna Burda

Druga część konferencji „Blaski i Cienie” do panelu dyskusyjnego  zaproszono kobiety prowadzące własny biznes; Zofia Stankiewicz, Krystyna Ziejewska, Grażyna  Pietrzniak oraz Wioletta Klimowicz. Panie pochodzą z obszarów wiejskich swoim uporem i determinacją pokazują, że można być kobietą spełnioną prowadząc rodzinny dom jak i własny biznes. Te kobiet są również działaczkami społecznymi to dzięki nim odbył się ten dzień w tak miłym i przyjemnym nastroju.

W kolejnej części  programu został rozstrzygnięty finał plebiscyt na Sołtyskę Roku 2016 nagrody wręczali wójtowie gmin
i sponsorzy, laureatkom serdecznie gratulujemy.

1.    Kamila Buczkowska z Lewałdu Wielkiego  gmina Dąbrówno
2.    Wiesława Pieczywek z Pacółtowa gmina Grunwald
3.    Grażyna Ostas z Turznicy gmina Ostróda
4.    Małgorzata Pierzchała z Tardy gmina Miłomłyn
5.    Terasa Kozłowska z Bramki gmina Morąg
6.    Agnieszka Zalewska z Szymanowa gmina Małdyty

Galeria zdjęć

Opracowanie: Joanna Burda
Ostróda, dnia 13.03.2017 r.


Szkolenie "Bieżące informacje o poszczególnych działaniach PROW na lata 2014–2020"

Zapraszamy na szkolenie powiatowe, które odbędzie się 20.01.2017 r. o godz. 10.00 w Centrum Użyteczności Publicznej przy ul. Jana III Sobieskiego 9, 14–100 Ostróda.

„Bieżące informacje o poszczególnych działaniach PROW na lata 2014–2020, w tym przygotowanie dokumentacji  merytorycznej  i  ekonomicznej”.

Ramowy program

      10.00 – 11.30

•    Premia dla młodych rolników
•    Restrukturyzacja małych gospodarstw
•    Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej
•    Pozyskiwanie środków na rozwój przedsiębiorczości i rozpoczęcie działalności gospodarczej
     poprzez Lokalne Grupy Działania

      11.40 – 13.20
•    Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000
•    Modernizacja gospodarstw rolnych obszary A, B, C
•    Rolnictwo ekologiczne
•    Bieżące informacje ważne dla rolników przekazane przez przedstawicieli ARiMR oraz KRUS.

Opracowanie: Joanna Burda
Ostróda, dnia 11.01.2017 r.


Święto  Ziemniaka

U podnóży Gór Dylewskich położony jest Dwór w Kraplewie. Majątek na przełomie wieku XIX i XX był własnością rodziny von Wien, który obejmował 700 hektarów. Dwór otoczony jest niedużym parkiem z widokiem na jezioro Kraplewskie. Na początku XX wieku został rozbudowany i przeszedł generalny remont wnętrza. Obecnie znajduje się tam hotel, restauracja, sala balowa i konferencyjna, gdzie często organizowane są imprezy okolicznościowe.

Dzień Ziemniaka, który odbył się 02.10.2016 r. cieszył się dużym zainteresowaniem. Na Dwór w Kraplewie po raz dziewiąty zagościły tłumy uczestników, imprezie towarzyszył kiermasz produktów naturalnych, tradycyjnych i regionalnych, jak i prezentacje regionalnego rękodzieła oraz występy artystyczne. Jednak  głównym celem uroczystości był konkurs na najlepszą potrawę z ziemniaka, w którym rywalizowały lokalne sołectwa. Każda ekipa otrzymała nagrody ufundowane przez wójta gminy Ostróda. Zwycięzcą konkursu zostało sołectwo Pietrzwałd Moja Wieś

Zgromadzeni  mieli możliwość degustacji potraw z ziemniaka przygotowanych i wydawanych na miejscu w ramach pokazu kulinarnego. Nie zabrakło również atrakcji przygotowanych dla najmłodszych w postaci zabaw, warsztatów artystycznych
i wielu innych niespodzianek.

Organizatorami imprezy byli:
Samorząd Warmińsko-Mazurski
Gmina Ostróda
Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka

Galeria zdjęć

Opracowanie: Małgorzata Razminas
Ostróda, dnia 05.10.2016 r.


Dnia 2 października 2016 r. odbędą się Mazurskie Dni Ziemniaka w Kraplewie gmina Ostróda.

Na  uroczystość rolniczą zaplanowano:
13.20 – 13.45   Uroczyste otwarcie IX Mazurskiego Dnia Ziemniaka
13.45 – 17.00   Konkursy na „Najlepszą potrawę z ziemniaków’’
13.45 – 14.45   Koncert Zespołów Wokalnych z GCK-B Samborowo
14.45 – 15.15   Gry i zabawy na scenie
15.15 – 16.15   Koncert Zespołu ERATOX - zwycięzcy Disco Star
16.15 – 16.45   Ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego
16.45 – 18.00   Muzyczny wieczór- DJ Kostya

Imprezie towarzyszyć będzie:
- promocja nowych odmian ziemniaka oraz konkursy na najsmaczniejszą odmianę
- kiermasz żywności naturalnej i tradycyjnej „ Dziedzictwo Kulinarne Warmia  Mazury i Powiśle’’
- konkursy, ognisko, gry i zabawy sportowe
- degustacje potraw z ziemniaka
- pokazy kulinarne na bazie ziemniaka

Organizatorzy i wystawcy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału w tym wydarzeniu.

Opracowanie: Małgorzata Razminas
Ostróda, dnia 26.09.2016 r.


Powiatowe eliminacje „Olimpiady Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie” w PZDR Ostróda

Dnia 08 czerwca 2016 roku odbędą się powiatowe eliminacje Olimpiady Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie. Konkurs zostanie przeprowadzony  w budynku GS Ostróda w sali konferencyjnej na I piętrze o godz. 10:00, przy ul. Składowej 2.

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby z powiatu ostródzkiego, które prowadzą działalność rolniczą (przedział wiekowy 18-35 lat) do udziału w eliminacjach. 

Uczestnicy napiszą test z wiedzy w zakresie rolnictwa i BHP.  Zwycięzcy eliminacji powiatowych zmierzą się w finale wojewódzkim 22 czerwca 2016 roku, w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

Dla wszystkich uczestników przewidziano drobne upominki sponsorowane przez:
- Bank Zachodni WBK Ostróda,
- BAZI B.K. SADOWSCY Spółka Jawna, Olsztynek,
- Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

Opracowanie: Małgorzata Razminas
Ostróda, dnia 03.06.2016 r.


Starosta Ostródzki oraz Rada Powiatowa Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, przy współpracy z redakcjami Gazety Ostródzkiej i Gazety Morąskiej, zorganizowali plebiscyt na SOŁTYSKĘ ROKU 2015 w każdej gminie powiatu ostródzkiego.
W gminach powiatu ostródzkiego i Zalewa, które też brało udział w plebiscycie, jest aż 101 kobiet pełniących funkcję sołtysów! To kobiety związane z miejscem zamieszkania i życia, które widzą potrzeby lokalne, chcą mieć bezpieczne place zabaw, drogi z chodnikami, przedszkole i szkołę na miejscu. Patrzą przez pryzmat rozwoju obszarów wiejskich.

Gala rozdania nagród, połączona z konferencją „Aktywne Kobiety = Aktywna Gmina, Powiat, Województwo”, odbyła się 8 marca 2016 r. w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie. Na tę uroczystość zostały zaproszone sołtyski, działaczki i liderki z terenu powiatu ostródzkiego i Zalewa, przedstawiciel ARiMR w Ostródzie w osobie pana Piotra Turowskiego oraz przedstawicielki PZDR Ostróda w osobach pani Marty Woźniak i Anny Sawko.

Podczas gali zostały wręczone nagrody – rowery dla sołtysek, które wygrały w plebiscycie. Było to podziękowanie za ich działalność i zaangażowanie w życie społeczne i jego rozwój.
Oto zwyciężczynie plebiscytu na Sołtyskę Roku 2015 w poszczególnych gminach:

• Gmina Dąbrówno - JADWIGA JARZEMBOWSKA z Elgnowa
• Gmina Grunwald - ANNA KOZŁOWSKA z Kiersztanówka
• Gmina Łukta - AGNIESZKA GOL z Łukty
• Gmina Małdyty - BEATA OBUCHOWICZ z Małdyt
• Gmina Miłakowo - LIDIA KOŁODZIEJ ze Stolna
• Gmina Miłomłyn - TERESA WALCZAK z Wielimowa
• Gmina Morąg - KATARZYNA SZCZUROWSKA z Maliniaka
• Gmina Ostróda - TERESA SZŁYKOWICZ z Ornowa
• Gmina Zalewo - JADWIGA PETRYKOWSKA z Jaśkowa
 
Laureatki witali: Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski oraz Wiceprezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Romuald Tański. Nagrody wręczali wójtowie, burmistrzowie oraz sponsorzy.

Opracowanie: Jolanta Bączek-Ostrowska
Ostróda, dnia 18.03.2016 r.


 

13.02.2016 r. rusza II edycja halowej wystawy maszyn rolniczych. Wydarzenie odbędzie się w dniach 13-14.02.2016 r. pod nową nazwą „Mazurskie AGRO SHOW Ostróda 2016”. Ekspozycja czynna będzie w godz. 9:00-17:00. Wstęp wolny dla zwiedzających, bezpłatny parking i katalog wystawy. Grupy zorganizowane mogą liczyć na dofinansowanie kosztów dojazdu na wystawę.

Nowa nazwa nawiązuje do cyklu Międzynarodowych Wystaw Rolniczych AGRO SHOW i ZIELONE AGRO SHOW, organizowanych przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

Tak jak ostatnio, impreza odbędzie się w nowoczesnym obiekcie wystawienniczym Arena Ostróda. Organizator przewiduje, że do Ostródy zjedzie ponad 100 wystawców, reprezentujących 150 czołowych marek krajowych i zagranicznych maszyn i urządzeń rolniczych, a także inne podmioty oraz instytucje związane z rolnictwem.

Na Wystawie obecni będą, m.in.: Perkoz, ROLTOP Maszyny Rolnicze i Komunalne, AGROSERWIS Pasłęk, RSY S.A., Agroperfekt, Fricke Maszyny Rolnicze Sp. z o.o., Joskin, Farmet, Mitrans, Metalfach, Meprozet Kościan, Swimer, Tech-Kom.

Aktualności dotyczące Wystawy można znaleźć na stronach:

www.agroshow.pl
www.agroshow.eu/arena

Opracowanie: Małgorzata Razminas
Ostróda, dnia 28.01.2016 r.

Ogolnopolska siec zagrod edukacyjnych

Copyright © 2008 - 2018 Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.