17.02.2019, godz.:
rozmiar czcionki domyślny rozmiar czcionki średni rozmiar czcionki duży
Kontrast:
tekstowa
Wieści z PZDRTelewizja WMODR

Wieści z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Szczytnie

PZDR Szczytno                                                 Kierownik: Jolanta Falarz
12-100 Szczytno, ul. Kościuszki 1/6                    tel. 665 890 166                                        Dyżury Doradców w PZDR
tel./fax (89) 624 30 59                                      e-mail: j.falarz@w-modr.pl
e-mail: pzdr.szczytno@w-modr.pl

Szkolenie powiatowe „Bieżące informacje z wybranych działań PROW 2014-2020


Dnia 1 lutego 2019 roku w świetlicy PSS „Społem” w Szczytnie odbyło się szkolenie dla rolników z bieżących działań PROW 2014-2020. Program szkolenia obejmował zmiany, w działaniach PROW planowanych na rok 2019. Szkolenie odbyło się z udziałem Zastępcy Dyrektora Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Olsztynie                dr Marcina Kazimierczuka. Pan Dyrektor przybliżył uczestnikom szkolenia zasady naboru na działanie „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” w tym również w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego.  Pani dr Elżbieta Kaczyńska –Kierownik z W-MODR w Olsztynie zapoznała rolników z działaniem „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniami azotanami”. Pani Maria Suszko – Kierownik WMODR w Olsztynie przedstawiła szereg zmian, które  czekają beneficjentów przy staraniach o pozyskanie kolejnych środków unijnych w roku 2019. Pani Iwona Sławińska – Kierownik Biura Powiatowego ARiMR opowiedziała o bieżących sprawach dotyczących wypłacania dopłat za rok 2018. Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem rolników. 

Opracowanie: Elżbieta Czaplicka
Szczytno, dnia 05.02.2019 r.


Szkolenia chemizacyjne

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Szczytnie prowadzi nabór na Szkolenie podstawowe i uzupełniające w zakresie stosowania środków ochrony roślin sprzętem naziemnym, z wyłączeniem sprzętu montowanego na pojazdach szynowych oraz innego sprzętu stosowanego w kolejnictwie.

Osoby zainteresowane zapraszamy do zgłoszenia swojego udziału w biurze PZDR w Szczytnie ul. Kościuszki 1/6

Osoba do kontaktu: Jolanta Falarz tel. 89 624 30 59 lub 665 890 166

Opracowanie: Elżbieta Czaplicka
Szczytno, dnia 31.01.2019 r.


Pokaz rękodzieła – ozdoby z wikliny papierowej

29 listopada 2018 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowcu doradca Elżbieta Czaplicka zorganizowała pokaz – Rękodzieło tradycją regionu. Tematem pokazu było tworzenie przedmiotów użytkowych i ozdobnych z wikliny papierowej. Gościem pokazu była Pani Bożena Pieńkowska – szczycieńska artystka, zajmująca się na co dzień tworzeniem wyrobów rękodzielniczych różnymi technikami, ale przede wszystkim z wikliny papierowej. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkanek Lipowca. Panie miały okazję spróbować własnych sił w tworzeniu przedmiotów. Praca wymaga cierpliwości i skupienia, ale daje satysfakcję. Mieszkanki miejscowości Lipowiec wyraziły chęć udziału w kolejnych pokazach o tej tematyce. 

Galeria zdjęć

Opracowanie: Elżbieta Czaplicka
Szczytno, dnia 28.12.2018 r.


Szkolenie uzupełniające

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Szczytnie planuje w miesiącu listopadzie zorganizować szkolenie uzupełniające w zakresie stosowania środków ochrony roślin sprzętem naziemnym z wyłączeniem sprzętu montowanego na pojazdach szynowych oraz innego sprzętu stosowanego w kolejnictwie.

Wszystkich rolników którym upływa termin  uprawnienia w tym okresie zapraszamy do zgłaszania uczestnictwa. Tel. Kontaktowy 665 890 166 – Jolanta Falarz lub 89 624 30 59.

Opracowanie: Jolanta Falarz
Szczytno, dnia 15.10.2018 r.


Szkolenie powiatowe

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Szczytnie organizuje w dniu 18.10.2018r. w Szczytnie ul Kościuszki 1 o godz.10.00 szkolenie powiatowe nt. "Zasady prawidłowej gospodarki  nawozowej chroniącej  wody przed zanieczyszczeniami azotanami ze źródeł rolniczych  z uwzględnieniem wymogów programu azotanowego".

Na szkoleniu omawiane będą następujące zagadnienia:

- Podstawy prawne wdrażania  "programu azotanowego"
- Zasady racjonalnej gospodarki nawozowej
- Kontrole z zakresu stosowania programu azotanowego /w tym sposób dokumentowania programu/.

Zainteresowanych rolników z powiatu szczycieńskiego serdecznie zapraszamy. Tel. kontaktowy 665 890 166 – Jolanta Falarz

Opracowanie: Jolanta Falarz
Szczytno, dnia 15.10.2018 r.


Dożynki Gminy Szczytno

W niedzielę 19 sierpnia 2018 we wsi Olszyny w gminie Szczytno odbyły się Gminne Dożynki. Uroczysta dziękczynna Msza Święta na placu dożynkowym stanowiła inaugurację imprezy. Po mszy i przywitaniu gości Starostwie Dożynek przekazali na ręce Pana Wójta Sławomira Wojciechowskiego bochen chleba i bukiet polskich kwiatów. Starostami w tym roku byli Pani Elżbieta Kobus z Wawroch i Pan Tadeusz Piórkowski z Sasku.

Tradycyjnie sołectwa przygotowały przepiękne wieńce dożynkowe i stoiska, na których można było skosztować wiejskich specjałów, przygotowanych przez najlepsze gospodynie.

Ponadto na stoiskach prezentowali swoje wyroby wytwórcy rękodzieła, pszczelarze, producenci „swojskich” wędlin oraz łakoci.

Czas przybyłym gościom umilał występ chóru Uniwersytetu III Wieku oraz występy dzieci i młodzieży. Gwiazdą wieczoru był zespół AKCENT i Zenek Martyniuk.

Piękna pogoda przyczyniła się do wyjątkowo dużej frekwencji, plac dożynkowy odwiedziło wielu gości, zarówno z gminy Szczytno, jak również z innych gmin i województw. Stoisko organizowane przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Szczytnie wspólnie z Placówką Terenową KRUS w Szczytnie cieszyło się dużym zainteresowaniem rolników.

Galeria zdjęć

Opracowanie: Elżbieta Czaplicka
Szczytno, dnia 21.08.2018 r.


Kurs chemizacyjny – podstawowy

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Szczytnie organizuje szkolenie podstawowe w zakresie "Stosowania środków ochrony roślin sprzętem naziemnym z wyłączeniem sprzętu montowanego na pojazdach szynowych oraz innego sprzętu stosowanego w kolejnictwie’’.

Szkolenie dwudniowe odbędzie się w dniach 04 – 05 lipca 2018 r. w świetlicy PSS Społem w Szczytnie, ul. Kościuszki 1/6.

Zapraszamy osoby zainteresowane do zgłaszania uczestnictwa.

Osoba do kontaktu: Elżbieta Czaplicka tel. 89 624 30 59 lub 665 892 933

Opracowanie: Elżbieta Czaplicka
Szczytno, dnia 22.06.2018 r.


Olimpiada Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie w powiecie szczycieńskim

Dnia 8 czerwca 2018 roku Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Szczytnie przeprowadził eliminacje powiatowe Olimpiady Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie. Do konkursu stanęło ośmiu młodych rolników z gmin powiatu szczycieńskiego. Poziom wiedzy okazał się zróżnicowany. Po wypełnieniu i oddaniu testu omówiono podczas dyskusji poszczególne pytania i odpowiedzi, szczególnie te które budziły wątpliwości wśród uczestników.

Miejsca na podium zajęli:

I miejsce Pan Krzysztof Samsel – gmina Świętajno
II miejsce Pan Arkadiusz Kaczmarczyk – gmina Szczytno
III miejsce Pan Krzysztof Drężek – gmina Szczytno

Wszyscy uczestnicy Olimpiady otrzymali nagrody. Sponsorem nagród był Bank Spółdzielczy w Szczytnie.

Zwycięzcy zakwalifikowali się do wojewódzkiego etapu Olimpiady, który odbędzie się 25 czerwca 2018 w siedzibie W-MODR w Olsztynie.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszym etapie.

Opracowanie: Elżbieta Czaplicka
Szczytno, dnia 13.06.2018 r.


Zapraszamy na szkolenie chemizacyjne

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Szczytnie zaprasza na „Szkolenie uzupełniające w zakresie stosowania środków ochrony roślin sprzętem naziemnym, z wyłączeniem sprzętu montowanego na pojazdach szynowych oraz innego sprzętu stosowanego w kolejnictwie”

Jest to szkolenie dla osób, które posiadają już uprawnienia do stosowania środków ochrony roślin w uprawach rolniczych
i wymagają ich okresowego uzupełnienia.

Szkolenie odbędzie się 25 kwietnia 2018 roku o godzinie 09.00 w sali szkoleniowej przy ul. Kościuszki 1/6 (przy biurze PZDR).  Osoby zainteresowane zapraszamy do zgłoszenia swojego udziału. 

Osoba do kontaktu: Elżbieta Czaplicka tel. 89 624 30 59 lub 665 892 933

Opracowanie: Elżbieta Czaplicka
Szczytno, dnia 13.04.2018 r.


Szkolenia

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Szczytnie planuje w miesiącu marcu 2018 r. zorganizować szkolenie podstawowe w zakresie "Stosowania środków ochrony roślin sprzętem naziemnym z wyłączeniem sprzętu montowanego na pojazdach szynowych oraz innego sprzętu stosowanego w kolejnictwie’’.

Jest to szkolenie dla osób, które do tej pory nie posiadały uprawnień stosowania środków ochrony roślin w uprawach rolniczych. Wszystkich zainteresowanych odbyciem kursu zapraszamy do zgłoszenia swojego udziału. Kontakt osobisty w biurze PZDR w Szczytnie ul. Kościuszki 1/6.

Telefon do kontaktu  – 665 890 166 – Jolanta Falarz lub 89/ 624 30 59.       

Opracowanie: Elżbieta Czaplicka
Szczytno, dnia 12.02.2018 r.
                                                                                                                      


Opracowanie: Elżbieta Czaplicka
Szczytno, dnia 12.12.2017 r.


Zapraszamy na szkolenie powiatowe

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Szczytnie zaprasza na szkolenie nt. „Wykorzystania ras rodzimych i tradycyjnych  metod chowu i hodowli i użytkowania zwierząt w celu pozyskiwania surowca do wytwarzania żywności wysokiej jakości” Szkolenie odbędzie się 17 listopada 2017 roku o godzinie 10.00 w sali szkoleniowej przy ul. Kościuszki 1 (przy biurze PZDR).  Podczas szkolenia głos zabiorą pracownicy WMODR z siedzibą w Olsztynie, Powiatowego Biura ARIMR w Szczytnie oraz Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Szczytnie. Zainteresowane osoby serdecznie zapraszamy.

Opracowanie: Elżbieta Czaplicka
Szczytno, dnia 10.11.2017 r.


Grzybowanie 2017 –  Wielbarski Festiwal Grzybów

W dniu 17.09.2017 r. odbył się X Festiwal Grzybów „GRZYBOWANIE 2017”. Jak corocznie konkurs rozpoczął się rano, wszyscy chętni do wzięcia w nim udziału - wyjechali w las zbierać grzyby. Uczestnicy, pomimo zapowiadanej nienajlepszej pogody, licznie stawili się do rywalizacji. A podstawowym kryterium nagradzanym w tym roku było znalezienie najcięższego prawdziwka, najcięższej kani i najcięższej kurki. Rywalizację wygrał pan Kazimierz Abramczyk – jego prawdziwek ważył 433g. Z kolei drugim najważniejszym punktem tegorocznej imprezy, był konkurs na najlepszą potrawę z grzybów. W zmaganiach kulinarnych oceniano 13 potraw. Komisja oceniająca. pod kierunkiem nauczyciela Zespołu Szkół Nr 2 w Szczytnie. Michała Denesiuka jednogłośnie przyznało I miejsce pani Renacie Tabace z Kucborka za smardze faszerowane rydzami i borowikami. Wszyscy uczestnicy „grzybowania” mogli skosztować zupy grzybowej po wielbarsku i podziwiać umiejętności  pani Sylwii Malinowskiej uczestniczki programu „Master Chef”, która przygotowywała na oczach publiczności risottto, a właściwie jego wielbarską wersję, czyli kaszę z grzybami. Dużą popularnością cieszył się też konkurs na rozpoznawanie grzybów i tropów zwierzyny leśnej. Można było również, nieopodal stadionu leśnego, spróbować swoich sił na paralotni.

Podczas festiwalu zaprezentowało się wiele firm związanych z rolnictwem i obszarami wiejskimi, m.in. Bank Spółdzielczy w Wielbarku, firmy ubezpieczeniowe PZU i Concordia, Ochotnicza Straż Pożarna i Lasy Państwowe oraz my, czyli Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Szczytnie.

Tegoroczne grzybowanie można zaliczyć do imprez bardzo udanych - najważniejsze, że pogoda dopisała. W tym sezonie amatorzy grzybów są bardzo zadowoleni, gdyż ze względu na opady deszczu i ogólnie panujące ciepło, jest ich pod dostatkiem i każdy kto chciał, mógł się w nie zaopatrzyć na zimę.

Galeria zdjęć

Opracowanie: Ewa Suchowiecka
Szczytno, dnia 19.09.2017 r.


II Międzygminne Targi Przedsiębiorczości
09-10 września 2017- Pasym

W dniach 09-10 września 2017 r. w Ośrodku Wypoczynkowym „Kalwa” w Pasymiu odbyła się II edycja Międzygminnych Targów Przedsiębiorczości, zorganizowana przez siedem samorządów gminnych: Biskupiec, Bisztynek, Dźwierzuty, Pasym, Piecki, Rozogi i Świętajno. Główną ideą targów jest promocja lokalnych przedsiębiorców. Targi dają możliwość zaprezentowania swoich usług i wyrobów, nawiązanie współpracy biznesowej z innymi przedsiębiorcami. Kolejnym celem jest promocja gmin poprzez prezentację potencjału inwestycyjnego w różnych obszarach aktywności gospodarczej, w tym oferty terenów inwestycyjnych.

W czasie targów odbywają się tematyczne panele dyskusyjne i prezentacje przedsiębiorców. W bieżącym roku w czasie paneli dyskusyjnych poruszane były trzy tematy:

1.    Kierunki i mechanizmy wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw do roku 2020 oraz po roku 2020.
2.    Szanse i zagrożenia dla rozwoju rolnictwa w związku z utworzeniem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
3.    Bezpieczna młodzież na akwenach Warmii i Mazur.

Na terenie targów swoje stoiska prezentowali przedsiębiorcy, poszczególne samorządy gminne oraz instytucje wspierające. Wśród tych ostatnich nie mogło zabraknąć stoiska Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego reprezentowanego przez PZDR Szczytno.

Galeria zdjęć

Opracowanie: Wojciech Grodź
Szczytno, dnia 12.09.2017 r.


Dożynki 2017 Gminy Szczytno

W niedzielę 20 sierpnia 2017 r., na placu dożynkowym we wsi Olszyny, Gmina Szczytno świętowała Dożynki. Ładna pogoda sprzyjała dobrej frekwencji. Na wspólnym świętowaniu spotkali się rolnicy, mieszkańcy gminy, ale również turyści wypoczywający na okolicznych terenach.

Uroczystość tradycyjnie rozpoczęto dziękczynną Mszą Świętą. Po Mszy Starostowie Dożynek – pani Katarzyna Piórkowska z Jęcznik i pan Mieczysław Grudziąż z Niedźwiedzi, przekazali na ręce Wójta Gminy Szczytno Sławomira Wojciechowskiego piękny, tradycyjny bochen chleba z tegorocznych zbóż.

Poza tym na scenie można było obejrzeć występy dziecięcych zespołów szkolnych i występ Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Atrakcją były również zawody sportowe między sołectwami.

Poszczególne sołectwa przygotowały piękne wieńce dożynkowe oraz stoiska, na których można było pokrzepić się pysznymi specjałami wiejskimi oraz nacieszyć oko fantazyjnymi dekoracjami stworzonymi z tego co dała ziemia. Wójt Gminy Szczytno nagrodził wszystkie sołectwa, które prezentowały swoje stoiska, za piękne dekoracje i smaczne potrawy.

Poza stosikami sołeckimi można było znaleźć stragany z ręcznie robioną biżuterią i dekoracjami do domu, miodami, książkami, a nawet gościnnie, z kurpiowskim „psiwem kozicowym”. Dużą popularnością cieszyła się również kuchnia polowa z wojskową grochówką przygotowaną przez żołnierzy z 8-go Batalionu Radiotechnicznego z Lipowca.

Oczywiście wśród straganów nie mogło zabraknąć stoiska Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Szczytnie. Na stoisko zaglądali zaprzyjaźnieni rolnicy współpracujący z doradcami od dawna, ale również inni goście dożynek zainteresowani ofertą PZDR. 

Około godziny 18 rozpoczęła się część koncertowa, w której wystąpili: Kabaret „Ławeczka”, Shazza z zespołem, zespół Motive i Masters. Mieszkańcy mogli również obejrzeć pokaz sztucznych ogni. Zabawa trwała do północy.

Dożynki w Olszynach były pełne atrakcji i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Impreza przyciągnęła nie tylko rolników i mieszkańców wsi, ale również wielu mieszkańców miasta Szczytna, co jest kolejnym dowodem, że wieś jest miejscem atrakcyjnym i interesującym. 

Galeria zdjęć

Opracowanie: Elżbieta Czaplicka
Szczytno, dnia 04.09.2017 r.


Dni Szuci i Święto Omulwi

W dniach 12-13.08.2017 r. w Szuci, gmina Jedwabno przy świetlicy wiejskiej ,,Pod Lipą’’ odbyły się ,,Dni Szuci i Święto Omulwi’’. Imprezę rozpoczęto Mszą Świętą w intencji mieszkańców  w Szuci.

W części oficjalnej gości przywitał Wójt Gminy Jedwabno Sławomir Ambroziak oraz sołtys wsi Szuć Jerzy Niksa, który był głównym organizatorem imprezy wspólnie z Urzędem Gminy oraz KGW w Szuci oraz OSP Szuć. Imprezę zaszczycił obecnością Starosta Powiatu Szczycieńskiego Jarosław Matłach, który przedstawił mieszkańcom plan inwestycji dotyczący gminy Jedwabno, a w szczególności wsi Szuci.

W części artystycznej wystąpiły uzdolnione dzieci oraz młodzież, które zachwyciły obecnych poziomem swoich umiejętności muzykalnych. W godzinach wieczornych dwa zespoły "Cała reszta" oraz "BE FREE" zachęciły mieszkańców do zabawy, która prowadzona przez DJ DAMI trwała do godziny 4 nad ranem.

Było sporo atrakcji dla dzieci: pokaz bokserski, kabaret "Mirek i Andrzej", pokaz multimedialny, mobilne planetarium.

Sołtys Szuci, pan Jerzy, zaprezentował wspaniały pokaz "szalony azot" - dzieci i dorośli byli zachwyceni.

Na drugi dzień odbywały się imprezy sportowe dla wszystkich, m. in. mini zawody sportowo-pożarnicze dla najmłodszych oraz konkursy: strzelanie z wiatrówki, tor przeszkód, wyścig na skrzynkach, mecz piłkarski o Puchar Sołtysa, gra w golfa.

Panie z KGW dla wszystkich gości przygotowały stoisko kulinarne z wiejskim jedzeniem, nikt nie odszedł do domu głodny.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Sołtysa Jerzego Niksy oraz Koła Gospodyń Wiejskich impreza się udała, okoliczni mieszkańcy bawili się do białego rana.

Galeria zdjęć

Opracowanie: Jolanta Falarz
Szczytno, dnia 14.08.2017 r.


ZAGŁOSUJ NA DRZEWO ROKU 2017
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO ODDANIA GŁOSU NA NASZEGO DĘBA Z "DĘBOLANDII" - KANDYDAT NR 10

Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w plebiscycie na DRZEWO ROKU 2017 i prosimy o wsparcie na www.drzeworoku.pl. Nasz 300-tu latek z Dębolandii startuje z numerem 10.

To jedyny finalista zgłoszony przez Lasy Państwowe. Dąb szypułkowy: obwód 6,05 m, wysokość ok. 35 m - położony w miejscowości Małdaniec, gm. Szczytno, województwo warmińsko-mazurskie. Dziupla drzewa i próchno, które w niej zalega to przebogate siedlisko pod kątem entomologicznym. Bytuje tu m.in. chroniona pachnica dębowa (Osmoderma barnabita). Kandydat zgłoszony przez: Nadleśnictwo Szczytno.

DĄB z leśnictwa Lipnik – jest zadbany, leczony, jego suche konary i nawiedzające pień szerszenie są usuwane. Dzieci co roku go odwiedzają, śpiewają mu piosenki i obserwują. Rośnie w pobliżu ścieżki edukacyjnej „Droga do przyrody". Pod jego konarami odbywają się różne wydarzenia z zakresu edukacji przyrodniczej. Przedszkolaki Miejskiego Przedszkola „Bajka" nazwały to miejsce „Dębolandią". Dąb dla szczycieńskich leśników i gości odwiedzających to miejsce jest bezcenny.

Szanowni Państwo gonimy rywali! Osiągnęliśmy wynik ponad 400 głosów (oddanych przez miłośników przyrody, przyjaciół lasu, sympatyków natury)

Zapraszamy do odwiedzania strony: www.drzeworoku.pl i głosowania na kandydata z Leśnictwa Lipnik -
DĘBA z Dębolandii. Głosujemy cały czerwiec.Opracowanie: Ewa Suchowiecka
Szczytno, dnia 12.06.2017 r.


Szkolenie  w zakresie stosowania  środków ochrony  roślin

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Szczytnie planuje w czerwcu lub na początku lipca br. organizację szkolenia uzupełniającego w zakresie stosowania środków ochrony roślin sprzętem naziemnym, z wyłączeniem sprzętu montowanego  na pojazdach  szynowych oraz innego sprzętu stosowanego w kolejnictwie. Kurs jest przeznaczony dla rolników, których uprawnienia straciły ważność lub wkrótce ją stracą. Wszystkich zainteresowanych do odbycia jednodniowego  szkolenia zapraszamy do biura PZDR w Szczytnie przy ul. Kościuszki 1/6 lub do kontaktu telefonicznego – 665-890-166 – Jolanta  Falarz. Można skontaktować się również z Doradcą, który pracuje na danej  gminie.

Opracowanie: Jolanta Falarz
Szczytno, dnia 08.06.2017 r.


Dzień Dziecka w Zagrodzie Edukacyjnej KAMEZ

01 czerwca 2017 r. obchodziliśmy Dzień Dziecka. Kilkoro dzieci ze Szkoły Podstawowej ze Szczytna, wraz z wychowawcami, wybrali świętowanie w wiejskim klimacie Gospodarstwa Ekoagroturystycznego KAMEZ w Wawrochach. Pani Elżbieta Kobus zapewniła dzieciom liczne atrakcje. Dzieci miały okazję poznać rytm życia na wsi, zasady opieki nad zwierzętami i uczestniczyć w pracach gospodarskich. Po pracy przy wspólnym ognisku Pani Elżbieta zapoznała dzieci z historią regionu, gospodarstwa i lokalnego działacza Bogumiła Linki. W spotkaniu brał udział Doradca Elżbieta Czaplicka, która po zmierzchu czytała dzieciom baśnie i legendy o powstaniu Mazur. Nocna wyprawa grupy do lasu zakończyła wspólne świętowanie.

Opracowanie: Elżbieta Czaplicka
Szczytno, dnia 08.06.2017 r.


Laury „Najlepszym z Najlepszych” dla mieszkańców powiatu szczycieńskiego


Dnia 30 marca 2017 r. w Filharmonii Warmińsko–Mazurskiej w Olsztynie odbyła się 14. gala wręczenia wyróżnień - Laur „Najlepszym z Najlepszych”. Nagroda przyznawana jest osobom i instytucjom, które w minionym roku przyczyniły się do promocji Warmii i Mazur w kraju i na świecie. W tym roku wyróżnienia trafiły również do mieszkańców powiatu szczycieńskiego.

W kategorii "Produkcja żywności i sztuka kulinarna" jedno z wyróżnień trafiło do Gminnej Spółdzielni Samopomocy Chłopskiej Piekarnia w Dźwierzutach za produkcję chleba żytniego z pestkami dyni.  

W kategorii "Turystyka" wyróżnieniem uhonorowani zostali Państwo Elżbieta i Zdzisław Kobus prowadzący Gospodarstwo Ekoagroturystyczne KAMEZ w Wawrochach. Państwo Kobus agroturystyką zajmują się od 2000 roku, a ekoagroturystyką od 2005 roku. Od 2012 roku gospodarstwo należy do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. KAMEZ jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień.

Nagrodę z rąk Marszałka Województwa Warmińsko–Mazurskiego odebrała Pani Elżbieta Kobus. Gratulacjom i oklaskom nie było końca. Na gali wręczenia wyróżnień Pani Elżbiecie towarzyszył doradca PZDR w Szczytnie Elżbieta Czaplicka.
Laureatom gratulujemy. Jesteśmy dumni i życzymy dalszych sukcesów. 

Opracowanie: Elżbieta Czaplicka
Szczytno, dnia 03.04.2017 r.


Bóbr Gminek odwiedza dzieci w Gminie Szczytno

Z końcem stycznia 2017 roku na terenie gminy Szczytno ruszył projekt pt. „Bóbr Gminek w placówkach oświatowo – kulturalnych Gminy Szczytno”. Bóbr, jako znak rozpoznawczy z herbu Gminy Szczytno, przeistoczył się w piękną maskotkę o imieniu Gminek i podróżuje do placówek oświatowych – kulturalnych na terenie gminy. Bóbr Gminek odwiedzi każdą placówkę oświatową na terenie Gminy Szczytno i spędzi w niej dwa tygodnie.

Podczas pobytu uczestniczy w działaniach i przedsięwzięciach placówki, wszystkich wydarzeniach, zajęciach, konkursach. Towarzyszy dzieciom podczas wycieczek, spacerów, zabaw, zwiedzaniu okolicy, pomaga im poznać historię  regionu i docenić jego walory przyrodnicze.

Projekt ma na celu rozpowszechnienie czytelnictwa wśród dzieci oraz rozwój kreatywności i twórczości wśród dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Gminy Szczytno.  Jednocześnie ma na celu wsparcie współpracy między placówkami oświatowymi i ich promocję  w środowisku lokalnym. Patronat honorowy nad projektem objął Wójt Gminy Szczytno.

Bóbr Gminek odwiedził już m.in. szkołę w Trelkowie, gminne przedszkole w Lipowcu i Oddział Gminnego Przedszkola w Nowinach.

Opracowanie: Elżbieta Czaplicka
Szczytno, dnia 06.03.2017 r.


Targi rolnicze Agro Show

W dniach 11- 12 lutego 2017 r. odbyły się targi rolnicze Agro Show w Ostródzie. W Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego w Szczytnie, dzięki uprzejmości Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, zostały zorganizowane dwa wyjazdy szkoleniowe. Wyjazdy odbyły się przy udziale doradców Ewy Suchowieckiej i Elżbiety Czaplickiej - łącznie wzięło w nich udział ponad 40 osób. Pomimo, że termin wyjazdów ustalony został na niedzielę - frekwencja dopisała - zarówno wśród uczestników wyjazdu, jak również, albo i przede wszystkim, na samych targach. Z danych organizatorów szacuje się, że wystawę odwiedziło około 50 tys. osób – wpływ na to ma przede wszystkim atrakcyjne położenie Ostródy, w samym centrum terenów typowo rolniczych. Dojazd do Bednar, gdzie tradycyjnie odbywają się wystawy AGRO-SHOW mógłby być dla wielu rolników nieco czasochłonny ze względu na odległość - stąd targi cieszyły się w tym roku tak dużym zainteresowaniem. W wypełnionych po brzegi halach targowych można było znaleźć ekspozycje wielu czołowych marek maszyn i urządzeń rolniczych. Jednocześnie odbywała się także wystawa zwierząt hodowlanych, czyli Zagroda – Targi Hodowlane.

Oprócz stoisk typowo rolniczych nie zabrakło również firm oraz kół gospodyń wiejskich oferujących wyroby spożywcze, m.in. swojskie wędliny, słodycze, suszone owoce itp., a także rękodzieło. Dla większości zwiedzających targi te można zaliczyć do bardzo udanych, bowiem każdy mógł znaleźć na nich coś dla siebie.

Opracowanie: Ewa Suchowiecka
Szczytno, dnia 30.03.2017 r.


Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy – finał regionalny w Szczytnie

W dniu 26.11.2016 r. w Zespole Szkół nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie odbył się trzeci w naszym województwie regionalny finał XI edycji konkursu "Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy". Organizatorami konkursu były: Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct w Olecku i Olsztynie, Warmińsko–Mazurska Izba Rolnicza, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Celem konkursu było:
- zebranie cennych, ciekawych przepisów z naszego regionu w broszurze "Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach 
  Europy", która będzie rozpropagowana na terenie kraju;
- promocja niepowtarzalnych smaków regionalnych produktów żywnościowych.

W konkursie uczestniczyli: osoby  fizyczne, przedsiębiorcy, szkoły oraz organizacje zrzeszające osoby fizyczne, w tym  koła  gospodyń wiejskich.

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: produkty oraz potrawy.

Produkty – 3 podkategorie

1. Produkty regionalne pochodzenia  zwierzęcego /mięsne, z ryb, mleczarskie oraz miody/.
2. Produkty regionalne pochodzenia roślinnego i produkty z grzybami /przetwory owocowe i warzywne, produkty
    zbożowe
oraz cukiernicze/.
3. Regionalne napoje alkoholowe.

Potrawy – 2 podkategorie
1. Przedsiębiorstwa /restauracje, zakłady gastronomiczne, gospodarstwa agroturystyczne powyżej 5-ciu pokoi/ oraz szkoły.
2. Osoby fizyczne i organizacje zrzeszające osoby fizyczne /w tym koła gospodyń wiejskich/ oraz gospodarstwa 
    agroturystyczne do 5-ciu pokoi/.

Do konkursu zgłoszono 21 produktów oraz 9 potraw. Komisje, które miały ocenić zgłoszone produkty oraz potrawy nie miały łatwego zadania, ponieważ poziom wszystkich zaprezentowanych produktów i potraw był bardzo wysoki. Produkty były prezentowane na stoiskach, które już swoim wyglądem zachęcały do degustacji.

ZWYCIĘZCY W KATEGORII PRODUKTY:
Produkty i przetwory mięsne

I miejsce – zakład Wędliniarski "Flis–Pol " z Miłomłyna za "Polędwicę wędzoną w rozmarynie"
II miejsce- Zespół Szkół nr 2 im. J. Śniadeckiego ze Szczytna za "Białą kaszankę wołową"

Produkty i przetwory z ryb
I miejsce – Bar Restauracyjny Karczma Jagienka z Burdąga za "Klopsiki rybne z pstrąga"
II miejsce – Jadwiga Tomiałojć, KGW Gryźliny za "Wileńskie śledziki"

Przetwory mleczarskie

I miejsce Zajazd Tusinek za "Ser typu feta z mleka koziego"
I miejsce Małgorzata Szmigiel za "Ser Gosi"
II miejsce Ala Grajko za "Twaróg Ali"
II miejsce Hanna Modzelewska za "Serek wędzony"

Miody
Kazimierz Szymański z Jesionowca za "Miód ekologiczny z głogu"

Produkty z grzybami – przetwory owocowe i warzywne /oraz napoje alkoholowe
I miejsce – Restauracja Stella, Szabąk za "Cytrynowy dżem z cukinii"

Produkty zbożowe /w tym chleby/
I miejsce – Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska", Piekarnia Dźwierzuty za "Chleb żytnio orkiszowy z kminkiem"
I miejsce – Hanna Modzelewska za "Chleb Hani"

Produkty cukiernicze
I miejsce – Alarus Fm sp.o.o Bar z Polotem z Szyman k. Szczytna za "Szarlotkę mamusi"
I miejsce - Bożena Rutkowska za "Drożdżówkę z kruszonką"
II miejsce – Zespół Szkół nr 2 im. J. Śniadeckiego ze Szczytna za "Sernik z ziemniakami z polewą czekoladową
i listkami melisy"
III miejsce - Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska", Piekarnia Dźwierzuty za "Babę Pruską z Dźwierzut"

Regionalne napoje alkoholowe
I miejsce - Ala Grajko za "Nalewkę z kwiatu bzu"
II miejsce – Hanna Modzelewska za "Nalewkę z pędów sosny"
III miejsce – Bożena Rutkowska za "Nalewkę z mniszka"
III miejsce – Małgorzata Szmigiel za "Nalewkę cytrynową"
Wyróżniono Natalię Machałek z Jedzbarka k. Barczewa za "Wino winogronowe z Jedzbarka"

ZWYCIĘZCY W KATEGORII POTRAWY:
I miejsce – Gościniec Ryński Młyn z Rynu za "Sielawę prosto z jeziora z sosem koperkowym w podpiwku"
I miejsce – Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych z Olsztyna za "Wędzoną pierś kaczki w sosie z owoców leśnych
na koszotto z borowikami"
I miejsce – Dwór Kaliszki z Kaliszek k. Białej Piskiej za "Kaczkę nadziewaną grzybami z kaszą i czerwoną kapustą duszoną
z czarną porzeczką karmelizowaną gruszką"

II miejsce – Zespół Szkół Gastronomiczno–Spożywczych z Olsztyna za "Jagnięcinę w sosie własnym z farszynkami z kiszoną kapustą i suszonymi grzybami w towarzystwie warzyw"

III miejsce – Zespół Szkół nr 2 im. J. Śniadeckiego ze Szczytna za "Perliczkę pieczoną na słodko z kluseczkami dyniowymi, sosem śliwkowym i puree z topinamburu"
III miejsce - Bar Restauracyjny Karczma Jagienka z Burdąga za "Zupę wigilijną grzybową"
Wyróżniono Restaurację Stella, Szabłąg – Siła k. Gietrzwałdu za "Gęsią pierś duszoną w modrej kapuście kiszonej z sosem z mazurskich śliwek"

Zdobywcy I miejsc zostali nominowani do finału konkursu w Olsztynie, który odbędzie się 10.12.2016 roku.

Uczestniczyłam w komisji konkursowej oceniającej potrawy i stwierdzam, że nie jest to łatwe zadanie. Na uwagę zasługuje wysoki poziom wiedzy kulinarnej uczestników dotyczący pochodzenia produktów /np. z ogródka lub chowu Babci/, sposobu sporządzania potrawy. Potrawy były podawane profesjonalnie, bardzo estetycznie, a uczestnicy potrafili o nich pięknie opowiadać. Udział Zespołów Szkół w konkursie wykazał bardzo wysoki poziom nauczania w klasach o profilu gastronomicznym.

Galeria zdjęć

Opracowanie: Jolanta Falarz
Szczytno, dnia 02.12.2016 r.


Szkolenie pn. "Przegląd nowych środków ochrony roślin w integrowanej ochronie roślin  
i zastosowanie w zwalczaniu patogenów w uprawach zbóż i rzepaku

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Szczytnie organizuje w dniu 18.11.2016 r. szkolenie powiatowe pn. ,,Przegląd  nowych środków ochrony roślin w integrowanej ochronie roślin i zastosowanie w zwalczaniu patogenów w uprawach zbóż i rzepaku’’. Szkolenie odbędzie się w sali PSS w Szczytnie przy ul. Kościuszki  1/6 o godz.10:00.   

W szkoleniu będą uczestniczyć:
 - Kierownik BP ARiMR w Szczytnie – Iwona Sławińska, która poinformuje rolników o realizacji  płatności
   bezpośrednich, rolno-środowiskowo-klimatycznych oraz przedstawi harmonogram działań PROW 2014-2020,
 - Przedstawiciel Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Olsztynie, przedstawi zadania związane z agrochemiczną
   obsługą rolnictwa /zasady pobierania próbek glebowych w celu opracowania zaleceń nawozowych dla upraw rolniczych.

    Zapraszamy wszystkich zainteresowanych rolników z powiatu szczycieńskiego do wzięcia udziału w szkoleniu.
            Prosimy o telefoniczne potwierdzenie uczestnictwa u doradcy obsługującego gminę lub
w biurze PZDR w Szczytnie – tel. 89 624 30 59.

Opracowanie: Jolanta Falarz
Szczytno, dnia 04.11.2016 r.


Szkolenie "Stosowanie środków ochrony roślin sprzętem naziemnym"

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Szczytnie planuje zorganizowanie w miesiącu grudniu 2016 roku szkolenia podstawowego w zakresie stosowania środków  ochrony  roślin  sprzętem  naziemnym, z wyłączeniem  sprzętu  montowanego  na pojazdach szynowych oraz sprzętu stosowanego w  kolejnictwie.
Szkolenie  jest  dwudniowe i przeznaczone dla rolników, którzy uprawnień dotyczących stosowania i zakupu środków ochrony roślin nie posiadają. W naszym powiecie taki  kurs  jest  organizowany  co 2-3  lata. Warunkiem odbycia się ww. kursu  jest wymagana liczba uczestników. Chętnych do udziału w szkoleniu zapraszamy, ponieważ mamy jeszcze kilka miejsc wolnych. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny 665 890 166 - kierownik PZDR/ lub zapraszamy do biura PZDR w Szczytnie przy ul. Kościuszki 1/6.

Opracowanie: Jolanta Falarz
Szczytno, dnia 14.06.2016 r.


Olimpiada Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Szczytnie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w Olimpiadzie Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie, która odbędzie się dnia 17.06.2016 r. o godz. 10:00 w sali PSS „Społem” w Szczytnie.  Do eliminacji powiatowych mogą przystąpić osoby w wieku 18-35 lat, które prowadzą lub zamierzają prowadzić własne gospodarstwo rolne na terenie powiatu szczycieńskiego.

Zwycięzcy eliminacji na szczeblu powiatowym zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w Wojewódzkiej Olimpiadzie Wiedzy Rolniczej w Olsztynie.  

Opracowanie: Justyna Błońska
Szczytno, dnia 14.06.2016 r.


Dnia 02.03.2016 r., w sali PSS ”Społem” w Szczytnie odbyło się szkolenie powiatowe pn. „Bieżące informacje o poszczególnych działaniach PROW na lata 2014-2020”. Podczas szkolenia poruszona została tematyka dotycząca głównie działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”, na które nabór wniosków będzie trwał od 31 marca do 29 kwietnia 2016 r. Informacje na ten temat przedstawione zostały przez pracowników Biura Wsparcia Inwestycyjnego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie. Ponadto na szkoleniu pan  Arkadiusz Tabaka, specjalista W-MODR w Olsztynie, omówił zasady przyznawania pomocy na programy: „Ułatwianie startu młodym rolnikom” oraz „Restrukturyzacja małych gospodarstw rolnych".

W szkoleniu udział wzięło 45 osób.

Opracowanie: Justyna Błońska
Szczytno, dnia 10.03.2016 r.

Ogolnopolska siec zagrod edukacyjnych

Copyright © 2008 - 2019 Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Zamknij Informacja o przetwarzaniu danych osobowych
Zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. f RODO informujemy, iż Pani/Pana dane osobowe, przekazane nam za pośrednictwem naszej strony internetowej/formularza kontaktowego lub w inny sposób (np. przesłanie poczty elektronicznej), są gromadzone, przetwarzane i przechowywane w celu prowadzenia korespondencji z Państwem i w celu, dla którego zostały nam udostępnione. Dane osobowe mogą być ujawnione pracownikom lub współpracownikom Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, jak też podmiotom udzielającym nam wsparcia na zasadzie zleconych usług i zgodnie z zawartymi umowami powierzenia. Informujemy ponadto, że Pani/Pana dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą profilowane. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych lub do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo wniesienia skargi do PUODO, gdy uzna, iż przetwarzanie jej danych osobowych narusza przepisy RODO. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji powyższych celów. Pani/Pana dane będą przetwarzane do czasu ustania celu dla jakiego zostały zgromadzone. Administrator Danych Osobowych: Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie ul. Jagiellońska 91, 10-365 Olsztyn Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych - Panią Ewę Janowiak, z którą może Pani/Pan się skontaktować poprzez e-mail: inspektor@w-modr.pl, telefonicznie pod numerem tel./fax: +48 89 535 76 84; +48 89 526 44 39 lub pisemnie pod adres siedziby administratora. Z inspektorem ochrony danych można się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem.

Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.