17.02.2019, godz.:
rozmiar czcionki domyślny rozmiar czcionki średni rozmiar czcionki duży
Kontrast:
tekstowa
Wieści z PZDRTelewizja WMODR

Wieści z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Węgorzewie

PZDR Węgorzewo                                                  Kierownik: Kinga Latosińska
11-600 Węgorzewo, ul. Kraszewskiego 40                tel. 665 890 149                                      Dyżury Doradców w PZDR
tel./fax (87) 427 12 21                                           e-mail: k.latosinska@w-modr.pl
e-mail: pzdr.wegorzewo@w-modr.pl


Szkolenie z zakresu nowoczenych technologi uprawy zbóż w województwie warmińsko-mazurskim

W dniu 06 lutego w Ekomarinie w miejscowości Harsz, gm. Pozezdrze odbyło się szkolenie dla rolników z zakresu dot. nowoczesnych technologii uprawy zbóż w województwie warmińsko-mazurskim.

Szkolenie odbyło się w ramach projektu finansowanego ze środków unijnych. Rolnicy otrzymali materiały, wysłuchali interesujących prelekcji Specjalistów z W-M ODR z siedzibą w Olsztynie, po czym na zakończenie w miłej atmosferze zjedli obiad.

Organizatorem szkolenia była Kinga Latosińska PZDR Węgorzewo.

Opracowanie: Justyna Nowak
Węgorzewo, dnia 08.02.2019 r.


Szkolenie powiatowe

W dniu 24 stycznia br. w PZDR w Węgorzewie odbyło się szkolenie powiatowe pt.” Bieżące informacje o poszczególnych działaniach PROW 2014-2020” oraz „Wspólna Polityka Rolna
po 2020roku”
Program obejmował:
•    Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami
•    Wsparcie inwestycji w przetwarzaniu produktów rolnych, w tym w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego
•    „Restrukturyzacja małych gospodarstw”
•    „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”
•    „Premia dla młodych rolników” oraz
•   „Modernizacja gospodarstw rolnych” obszar A,B,C, „Zastosowanie zasad konkurencyjności w działaniach PROW2014-2020

Poruszone zostały najbliższe nabory i możliwości  pozyskania środków. Organizatorem szkolenia był PZDR w Węgorzewie.
Przybyło wielu gości. Oprócz zainteresowanych rolników w szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Na spotkaniu padły liczne pytania, które wywołały dyskusję.
Wykładowcami byli pracownicy Oddziału Olecko: mgr Jerzy Rutkowski Główny specjalista ds. wdrażania i nadzoru PROW oraz Jadwiga Weisbrod - Starszy referent.

Opracowanie: Justyna Nowak
Węgorzewo, dnia 04.12.2018 r.


Szkolenie powiatowe

W dniu 22 listopada br. w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego odbyło się szkolenie powiatowe z zakresu Zasad prawidłowej gospodarki nawozowej chroniącej wody przed zanieczyszczeniami azotanami ze źródeł rolniczych z uwzględnieniem wymogów „programu azotanowego”.

Organizatorem szkolenia był PZDR w Węgorzewie.

•    Omówione zostały podstawy prawne wdrażania „programu azotanowego”,
•    Zasady racjonalnej gospodarki nawozowej:
          -ograniczenia w zakresie rolniczego wykorzystywania nawozów,
          - okresy nawożenia
          - warunki przechowywania nawozów naturalnych oraz postępowania z odciekami,
          - dawki i sposoby nawożenia azotem.

Przybyło wielu gości i zainteresowanych rolników.

Na spotkaniu padły liczne pytania, które wywołały dyskusję.

Wykładowcami byli pracownicy Oddziału Olecko: Justyna Całka-Orłowska WMODR w Olsztynie i Marta Suska WIOŚ
w Olsztynie.

Serdeczne podziękowania dla Burmistrza Węgorzewa Krzysztofa Kołaszewskiego za udostępnienie sali w ramach współpracy.

Galeria zdjęć

Opracowanie: Justyna Nowak
Węgorzewo, dnia 04.12.2018 r.


Seminarium „Innowacyjne technologie w uprawie rzepaku”

24 października Kinga Latosińska Kierownik PZDR Węgorzewo uczestniczyła wraz z 4 rolnikami w seminarium „Innowacyjne technologie w uprawie rzepaku” Mazurskim Dworze w Olecku, Siejnik 1.

Ciekawa tematyka, nowoczesne technologie poparte wiedzą i doświadczeniem przykuło uwagę uczestników, którzy z zainteresowaniem słuchali wykładowców. Seminarium zakończyło się uroczystym obiadem. Rolnicy wyjechali bogatsi w wiedzę, z zadowoleniem komentując organizację i wykłady.

Opracowanie: Kinga Latosińska
Węgorzewo, dnia 29.10.2018 r.


Dożynki Parafialno-Gminne w Pozezdrzu

W dniu 22 września odbyły się Dożynki Parafiaolno - Gminne w Pozezdrzu. Po tradycyjnej mszy świętej i przemarszu korowodu na plac dożynkowy zgromadzonych gości przywitał Wójt Gminy Pozezdrze Bogdan Mohyła.

PZDR Węgorzewo reprezentowała Kierownik Kinga Latosińska.

Plac dożynkowy zdobiły kolorowe stoiska pełne pysznego jedzenia, sprzęty rolnicze, a na scenie bawiły gości występy taneczne, wokalne oraz konkursy- tradycyjnie na najpiękniejszy na wieniec dożynkowy. Zwieńczeniem była oczywiście zabawa taneczna.

Galeria zdjęć

Opracowanie: Kinga Latosińska
Węgorzewo, dnia 25.09.2018 r.


Powiatowe dożynki w Węgorzewie

W ubiegłą sobotę, 15.09.2018 odbyły się powiatowe dożynki w Węgorzewie.Święto plonów otworzył korowód dożynkowy, który przemierzył centrum Węgorzewa.Na placu Wolności została odprawiona msza polowa. Mimo deszczowej aury  uczestnikom nie brakowało radości.

W trakcie uroczystości oceniano wieńce i stoiska.
Podczas dożynek gratulacje od przedstawicieli władz samorządowych odebrał Zbigniew Mamryk, laureat wojewódzkiego etapu tegorocznej edycji konkursu rolniczego  AgroLiga z gminy Pozezdrze.

Wyrazy zadowolenia od Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej  otrzymali wyróżnieni rolnicy: gmina Węgorzewo − Dariusz i Aneta Borys z Wesołowa, Łukasz i Agata Dujnowscy z Róż, gmina Budry − Stanisław i Elżbieta Balutowie z Budrer, Wojciech i Anna Oczkowscy z Wężówka, gmina Pozezdrze − Michał Lis z Pieczarek, Władysław Melnyk z Piłaków Wielkich

Swoje stoisko miał PZDR Węgorzewo, które po raz drugi zdobiły plony warzyw z zaprzyjaźnionego gospodarstwa Joanny i Tomka Konatowskich z Zabrostu Wielkiego z gm.Budry

Galeria zdjęć

Opracowanie: Justyna Nowak
Węgorzewo, dnia 20.09.2018 r.


Dożynki w Budrach

W dniu 09.09.2018 odbyły się dożynki w Budrach. Tradycyjnie rozpoczęto je pochodem z wieńcami oraz mszą dziękczynną w kościele parafialny.W trakcie święta plonów oceniano wieńce, nalewki, stoiska i dynie.

Atrakcja obowiązkową dożynek była Sołtysiada, w której swoją kondycję i sprawność fizyczną sprawdzały reprezentacje z Buder , Budzewa i Ołownika.

Swoje stoisko miał PZDR Węgorzewo, które wspaniale zdobiły plony warzyw z zaprzyjaźnionego gospodarstwa Joanny i Tomka Konatowskich z Zabrostu Wielkiego z gm.Budry.


Opracowanie: Justyna Nowak
Węgorzewo, dnia 13.09.2018 r.


Dożyneki Diecezji Ełckiej w Gołdapi

W dniu 08 września Kierownik PZDR Węgorzewo Kinga Latosińska uczestniczyła z zaproszenia  Burmistrza Gołdapi, w uroczystościach Dożynek Diecezji Ełckiej w Gołdapi.
Msza Święta Dożynkowa pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego zgromadziła wiernych przy Promenadzie Zdrojowej. Piękne wieńce, kolorowe stoiska, występy zaproszonych gości  zapewniły wspaniałe wrażenia.


Opracowanie: Kinga Latosińska
Węgorzewo, dnia 13.09.2018 r.


XXV Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa”

W dniu 1 września rolnicy  powiatu węgorzewskiego uczestniczyli w wyjeździe do Olsztyna na XXV Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa”. Wraz z pracownikami PZDR Węgorzewo zwiedzali stoiska, konsultowali się ze specjalistami, poczynili zakupy rękodzieła i swojskiej żywności oraz roślinności do przydomowych ogrodów. Wyjazd na Targi co roku cieszy się dużym zainteresowaniem i uczestnicy zawsze wracają usatysfakcjonowani i pod wrażeniem organizacji oraz bogactwa wystawców. Miłym akcentem było rozstrzygnięcie konkursu AgroLiga 2018, gdzie rolnik z naszego powiatu Pan Zbigniew Mamryk z miejsc. Pieczarki otrzymał tytuł Laureata Konkursu i otrzymał pamiątkowe dyplomy oraz upominki od Sponsorów.


Opracowanie: Kinga Latosińska
Węgorzewo, dnia 13.09.2018 r.


VII Czempionat Koni Zimnokrwistych w Stulichach

W niedzielę, 15 lipca odbył się VII Czempionat Koni Zimnokrwistych w Stulichach. Czempionatowi jak zawsze towarzyszył festyn. W programie znalazł się pokaz umiejętności członków Stowarzyszenia Sympatyków 5. Pułku Ułanów Zasławskich z Ostrołęki. Wśród atrakcji była prezentacja sprzętu Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, 11. Mazurskiego Pułku Artylerii, maszyn rolniczych, a także  pokaz podkuwania koni.

Imprezie towarzyszyła akcja dobroczynna dedykowana 26-letniemu Tomaszowi Lutemu z Budr, który w tym roku uległ ciężkiemu wypadkowi.

Swoje stoisko już tradycyjnie miało PZDR Węgorzewo, gdzie służono radą i wiedzą z zakresu rolnictwa.

Organizatorzy czempionatu: Stulichańskie Stowarzyszenie Wspierania Sportów Wodnych i Konnych; Warmińsko-Mazurski Związek Hodowców Koni w Olsztynie oraz gmina Węgorzewo

Galeria zdjęć

Opracowanie: Justyna Nowak
Węgorzewo, dnia 17.07.2018 r.


Konkurs „MŁODY LEKTOR WMODR”

W dniu 12 lipca br. w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doradztwa rolniczego z siedzibą w Olsztynie odbył się Tegoroczny Konkurs „MŁODY LEKTOR WMODR”.

Jednym z uczestników tej edycji była Pani Justyna Nowak – mgr inż. Doradca z PZDR Węgorzewo.

Tematem, któremu poświęciła swoje wystąpienie była: HODOWLA ŚLIMAKÓW, a  wiedza wywodziła się z doświadczeń hodowcy tych mięczaków z Budzewa w gminie Budry w powiecie Węgorzewskim.

Wszystkie prelekcje oceniała komisja w składzie :
mgr inż. Damian Godziński - Dyrektor WMODR
mgr Sonia Solarz-Taciak - II Z-ca Dyrektora
mgr inż. Maria Suszko - Kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich
mgr inż. Justyna Całka-Orłowska  - Dział Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska

Każdy z uczestników otrzymał dyplom za uczestnictwo w konkursie. Była również nagroda publiczności  i 5  pierwszych miejsc uhonorowanych nagrodą pieniężną.

Opracowanie: Justyna Nowak
Węgorzewo, dnia 16.07.2018 r.


Seminarium Ekologiczne „Czy Mazury mogą być moim drugim domem”

25 maja w Sali widowiskowej GOK w Budrach odbyło się XX Seminarium Ekologiczne „Czy Mazury mogą być moim drugim domem” pod patronatem Dyrektora Regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Bogaty program seminarium, ze znakomitymi wykładowcami (dr inż. Grzegorz Rusak, prof. Dr hab. N. med. Paweł Nyckowski) pozwolił na chwilę zatrzymać się na Mazurskiej wsi i uświadomić sobie jego piękno.

Świetna atmosfera, swojskie pyszne pierogi, wspaniałe występy dzieci z lokalnej szkoły, przyciągnęły jak zawsze szerokie grono uczestników.

W Seminarium uczestniczyła tradycyjnie już Kierownik PZDR Węgorzewo Kinga Latosińska oraz były Dyrektor Oddziału Olecko W-M ODR z siedzibą w Olsztynie pan Zdzisław Kamiński, który niezmiennie od wielu lat zaszczyca swoja obecnością i miłymi słowami właśnie te Seminarium.

Galeria zdjęć

Opracowanie: Kinga Latosińska
Węgorzewo, dnia 01.06.2018 r.


Eliminacje do Olimpiady Wiedzy Rolniczej

W dniu 22 maja br. w sali Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Węgorzewie odbyły się eliminacje do Olimpiady Wiedzy Rolniczej.  Udział wzięło 17 rolników z terenu naszego powiatu: 3 rolników  z gminy Węgorzewo, 8 rolników z gminy Pozezdrze oraz 6 z gminy Budry a także uczniowie Szkoły Rolniczej  w Karolewie.

Podczas eliminacji każdy uczestnik zobowiązany był do napisania testu składającego się z 25 pytań dot. rolnictwa
i dziedzin pokrewnych.

Następnie komisja w składzie:
Przewodnicząca:  Kinga Latosińska -Kierownik PZDR Węgorzewo oraz Członkowie:
Krzysztof Bartnik- Główny Doradca, Justyna Nowak Stażysta Doradca PZDR Węgorzewo,
Edward Michałowski KRUS O/Giżycko,  sprawdziła testy przyznając miejsca od I do XVII.

Nie obyło się bez dogrywki o II i  III miejsce. Zwycięzca zdobył 19 pkt., 2 uczestników uzyskało 18 pkt i między nimi odbyła się dogrywka.

W ramach rozstrzygnięcia miejsca II i III uczestnicy musieli odpowiedzieć na pytanie, które przygotował dla nich Pan E. Michałowski- dotyczyło ono zagadnienia związanego z KRUS-em oraz na pytania  przygotowane przez Przewodniczącą Kingę Latosińską - dotyczące zazielenienia, dywersyfikacji oraz cen gruntów i średniej powierzchni wojewódzkiej.

Ostatecznie przyznano miejsca
I miejsce HERBATOWICZ KAMIL Więcki, gm. Budry
II miejsce KORNACKI REMIGIUSZ Przytuły, gm. Pozezdrze
III miejsce LIPSKI ADAM Gębałka, gm. Pozezdrze

Z pierwsza trójką udamy się do Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie na finał wojewódzki, życzcie im powodzenia!!!

Galeria zdjęć

Opracowanie: Justyna Nowak
Węgorzewo, dnia 23.05.2018 r.


Dni otwarte ARiMR w Węgorzewie

W dniu 06.04.2018 r. Kierownik PZDR Węgorzewo Kinga Latosińska uczestniczyła w dniach otwartych  BP ARiMR w Węgorzewie. Podczas wizyt rolników odpowiadała na pytania, pokazywała niezbędne informacje, rejestrowała do systemu e-wniosek. Rolnicy z zainteresowaniem zadawali pytania i włączali się do dyskusji.

Opracowanie: Kinga Latosińska
Węgorzewo, dnia 06.04.2018 r.


Posiedzenie Komisji do Spraw Społecznych i Finansów

W dniu 29.03.2018 r. Kierownik PZDR Węgorzewo Kinga Latosińska uczestniczyła w posiedzeniu Komisji do Spraw Społecznych i Finansów.

Spotkanie odbyło się w Starostwie Powiatowym w Węgorzewie.
Jednym z  punktów było zapoznanie się z informacją PZDR Węgorzewo dotyczącą realizacji zadań w 2017 roku w zakresie doradztwa rolniczego. Wymagane informacje zostały przygotowane na piśmie, jak i omówione przed szerszym gronem radnych, Pani Starosty i zaproszonych gości.

Uwag nie było, praca Powiatowego Zespołu spotkała się z uznaniem i podziękowaniem za wykonaną pracę.

Opracowanie: Kinga Latosińska
Węgorzewo, dnia 30.03.2018 r.


Szkolenie powiatowe z zakresu PROW

W dniu 8 lutego br. w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego odbyło się szkolenie powiatowe z zakresu PROW organizowane przez PZDR Węgorzewo. Omówione zostały najbliższe nabory w ARiMR, takie jak:

Modernizacja gospodarstw rolnych
Restrukturyzacja małych gospodarstw
Premie dla młodych rolników
i inne.

Przybyło wielu gości i zainteresowanych rolników. Obecnością zaszczycił nas Dyrektor Oddziału WMODR w Olecku Robert Nowacki. Na spotkaniu padły liczne pytania, które wywołały dyskusję. Wykładowcami byli pracownicy Oddziału w Olecku: Jerzy Rutkowski, Główny specjalista ds. wdrażania i nadzoru PROW oraz Jadwiga Weisbrod, Starszy referent.
Oczywiście nie zabrakło pączków, jak nakazuje zwyczaj Tłustego Czwartku.

Galeria zdjęć

Opracowanie: Justyna Nowak
Węgorzewo, dnia 09.02.2018 r.


Posiedzenie Rady W-MIR

W dniu 5 lutego br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgorzewie odbyło się posiedzenie Rady W-MIR, w którym uczestniczyła Kierownik PZDR Węgorzewo Kinga Latosińska.

Zebranych gości przywitał Przewodniczący Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Robert Nowacki.

Przybyli między innymi:
Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Jan Heichel,
Zastępca Dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Marcin Kazimierczuk,
Poseł na Sejm RP Jerzy Małecki,
Wójt Gminy Budry dr inż. Józef Markiewicz,
Wójt Gminy Pozezdrze Bohdan Mohyła,
Wicestarosta Węgorzewski Krzysztof Kołaszewski,
Zastępca Burmistrza Węgorzewa Andrzej Lachowicz,
Kierownicy BP ARiMR i KRUS,
Radni z terenu powiatu węgorzewskiego.

Początek posiedzenia otworzyła prezentacja dotycząca aplikacji mobilnej ODR Olsztyn przedstawiona przez Kierownika Działu Teleinformatyki WMODR Marcina Cyrankowskiego.

Publiczna dyskusja odnosiła się do tematów takich jak:
•    planowane działania PROW 2014-2020 w roku 2018, ogólne zasady oraz informacje na temat aplikacji eWniosekPlus,
•    obowiązki wynikające z nowej Dyrektywy Wodnej,
•    stan dróg i urządzeń melioracyjnych w powiecie węgorzewskim.

Galeria zdjęć 

Opracowanie: Justyna Nowak
Węgorzewo, dnia 06.02.2018 r.


Szkolenie na temat „Zasad przeciwdziałania chorobom zakaźnym trzody chlewnej (ASF)”

W dniu 18 stycznia br. w PZDR w Węgorzewie odbyło się szkolenie powiatowe na temat „Zasad przeciwdziałania chorobom zakaźnym trzody chlewnej (ASF)”.

Organizatorem była Kierownik PZDR-u Kinga Latosińska. Głównymi wykładowcami byli: Powiatowy Lekarz Weterynarii  Leszek Florczyk,  Główny specjalista ds. technologii produkcji WMODR O/Olecko Józef Żyliński, Specjalista ds. produkcji zwierzęcej WMODR O/Olecko Dorota Michniewicz. W spotkaniu udział wzięli również pracownicy BP ARiMR.
Mimo niesprzyjających warunków pogodowych zjawiło się dużo uczestników szkolenia, co skutkowało burzliwą dyskusją.

Opracowanie: Justyna Nowak
Węgorzewo, dnia 18.01.2018 r.


Pożegnanie Dyrektora Oddziału WMODR w Olecku Zdzisława Kamińskiego

W dniu 05 stycznia br. pracownicy PZDR Węgorzewo uczestniczyli w oficjalnej naradzie w Oddziale Olecko, gdzie uroczyście odbyło się pożegnanie Dyrektora Oddziału WMODR w Olecku Zdzisława Kamińskiego, który z dniem 08.01.2018 r. przeszedł na emeryturę. Sala Starostwa Powiatowego była pełna i gości i kwiatów, które z uśmiechem i wzruszeniem przyjmował Pan Dyrektor. Atmosfera pełna wspomnień i wzruszeń na pewno pozwoli zostawić ten dzień w pamięci.
Życzymy dla Pana Zdzisława Kamińskiego wszystkiego dobrego na emeryturze i dużo zdrowia!

Galeria zdjęć

Opracowanie: Kinga Latosińska
Węgorzewo, dnia 11.01.2018 r.


Konferencja "Perspektywa Wspólnej Polityki Rolnej – szanse i wyzwania dla Polski"

14 grudnia w WMODR w Olsztynie Kierownik PZDR Węgorzewo Kinga Latosińska uczestniczyła w konferencji "Perspektywa Wspólnej Polityki Rolnej – szanse i wyzwania dla Polski”,  połączonej z konkursem na regionalną potrawę wigilijną.

Celem konferencji było poinformowanie uczestników o kierunkach oraz perspektywie Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020, wynikającej z procesów globalizacji, tendencji w gospodarce UE i światowej.

Poruszono najważniejsze tematy, a wśród zaproszonych prelegentów byli m.in. przedstawiciele MRiRW i UWM w Olsztynie.


Uczestnicy konferencji mogli smakować regionalne potrawy wigilijne oraz podziwiać cuda ludowego rękodzieła.

Na świątecznie udekorowanych stołach było mnóstwo świątecznych smakołyków, a zapach kusił do kosztowania.
Dodatek sypiącego za oknem białego puchu nadał całemu wydarzeniu iście świąteczny charakter.

Galeria zdjęć

Opracowanie: Kinga Latosińska
Węgorzewo, dnia 19.12.2017 r.


Posiedzenie Rad Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej powiatu węgorzewskiego i gołdapskiego

W dniu 16 października 2017 r. w sali Urzędu Gminy w Baniach Mazurskich odbyło się posiedzenie Rad Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej powiatu węgorzewskiego i gołdapskiego.

Jednym z uczestników spotkania był przedstawiciel PZDR Węgorzewo, starszy doradca Władysław Semczyszyn. Na spotkaniu poruszano tematy dotyczące: Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, planowane nabory PROW, bieżące sytuacje w ARiMR, w tym głównie realizację płatności bezpośrednich.

Omówiono także bieżącą działalność PZDR Węgorzewo, dopłaty do materiału siewnego, a firma SWIMER przedstawiła zasady przechowywania i transportu paliw płynnych. Spotkanie, jak zawsze, opierało się o żywą i merytoryczną dyskusję.

Opracowanie: Kinga Latosińska
Węgorzewo, dnia 17.10.2017 r.


Dożynki Powiatowe w Burdach

W dniu 10 września 2017 r. odbyły się dożynki powiatowe w Budrach. Rozpoczęcie uroczystą Mszą Św. w akompaniamencie Zespołu Ale Babki nadało wspaniałego nastroju i klimatu.

Na gminnym boisku przy marszach Orkiestry Dętej z Węgorzewskiego Centrum Kultury, rozpoczęły się Dożynki. Po części oficjalnej, powitalnej rozpoczęła się część artystyczna i konkursowa, przy góralskiej muzyce (kapela Jontki z Żywca). Wystąpiły także zespoły: Kurpianka Cepelia z Kadzidłowa oraz Hradzienskija Karunki z Grodna na Białorusi. W programie wydarzenia tradycyjnie znalazły się konkursy (na najpiękniejszy wieniec dożynkowy - wygrał wieniec z Budzewa, na najpiękniejsze stoisko sołeckie - wygrało stoisko z Buder, na największą dynię oraz już tradycyjna Sołtysiada). Były także gry i zabawy dla chętnych, kiermasz zdrowej żywności i rękodzieła, stoisko charytatywne, pokazy rękodzielnicze, występy artystyczne.

Swoje stoisko miał PZDR Węgorzewo, które wspaniale zdobiły plony warzyw z zaprzyjaźnionego gospodarstwa Joanny i Tomasza Konatowskich z Zabrostu Wielkiego z gm. Budry.

Galeria zdjęć

Opracowanie: Kinga Latosińska
Węgorzewo, dnia 12.09.2017 r.


VI Czempionat Koni Zimnokrwistych w Stulichach

VI Czempionat Koni Zimnokrwistych w Stulichach odbył się w niedzielę, 16 lipca − na wybiegu zobaczyliśmy ogiery.

Czempionatowi jak zawsze towarzyszył festyn. W programie znalazł się pokaz umiejętności członków Stowarzyszenia Sympatyków 5. Pułku Ułanów Zasławskich z Ostrołęki. Wśród atrakcji była prezentacja sprzętu Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, 11. Mazurskiego Pułku Artylerii, maszyn rolniczych, a także wystawa gołębi i pokaz pieczenia sękacza.

W przeglądzie udział wzięło 15 ogierów
Wyniki czempionatu
I Baron (właściciel: Piotr Bryndza z Upałt, gm. Giżycko),
II Palegros (właścicielka: Agnieszka Tomaszewska-Skoczeń z Rożyńska, gm. Gołdap),
III Nurt (właściciel: Kazimierz Biaduń z Kąpu, gm. Giżycko),
IV Perkoz (właściciel: Remigiusz Sereda z Prynowa, gm. Węgorzewo),

W próbie dzielności (czyli próby wysiłkowej, którą przejść musi każdy ogier przeznaczony do krycia) udział wzięły trzy konie. Wyniki:
I Urlich Mariusza Byczka z Prynowa (gm. Węgorzewo)
II Bilon Antoniego Leli z Mazuchówki (gm. Wydminy)
III Baron Piotra Bryndzy (stulichański tegoroczny czempion)

Swoje stoisko miało PZDR Węgorzewo, gdzie służono radą i wiedzą z zakresu rolnictwa.

Organizatorzy czempionatu: Stulichańskie Stowarzyszenie Wspierania Sportów Wodnych i Konnych; Warmińsko-Mazurski Związek Hodowców Koni w Olsztynie oraz Gmina Węgorzewo

Galeria zdjęć

Opracowanie: Kinga Latosińska
Węgorzewo, dnia 27.07.2017 r.


01 lipca 2017 r. w Węgorzewie odbył się Regionalny Festiwal Kultury Łowieckiej 

Festiwal rozpoczęła myśliwska msza święta, a następnie korowód myśliwych i sympatyków łowiectwa z kościoła pw. Dobrego Pasterza udał się na plac Wolności w Węgorzewie.

Cały dzień odbywał się kiermasz tradycyjnej żywności i rękodzieła oraz artykułów łowieckich.
Swoje stoisko miał także PZDR w Węgorzewie.

Tuż obok był Łowiecki kompleks promocyjny – prezentacja węgorzewskich kół łowieckich Cyranka, Mazury, Żbik i KŁ Daniel w Kętrzynie oraz Zarządu Okręgowego PZŁ w Suwałkach (namiot wystawienniczy), prezentacja Dian Suwalskiego Okręgu PZŁ.

Odbył się VIII Turniej Strzelecki O Króla Strzelnicy Laserowej, konkurs kulinarny dla restauratorów na najlepszą potrawę z dziczyzny oraz konkurs dla najmłodszych (ścieżka ekologiczna).

Fantastyczne były pokazy: psów ras myśliwskich oraz pokaz sokolniczy.
Tradycyjnie odbył się regionalny konkurs budowy urządzeń łowieckich oraz konkurs na najlepszą nalewkę myśliwską.
Degustacja potraw z dziczyzny, wydawanie dania z dziczyzny przygotowanego w sposób tradycyjny.
Na zakończenie miłych doznań dostarczył nam koncert galowy w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich.

FOTORELACJA

Opracowanie: Kinga Latosińska
Węgorzewo, dnia 04.07.2017 r.


Powiatowe eliminacje Olimpiady Wiedzy Rolniczej

06 czerwca 2017 r. odbyły się powiatowe eliminacje Olimpiady Młodych Rolników. 22 uczestników walczyło o wygraną. Liczne grono sponsorów pozwoliło na zakup wspaniałych nagród!

Na podium stanęli:
I miejsce Tomasz Luty - Budry
II miejsce Remigiusz Kornacki - Przytuły
III miejsce Bogumił Turek - Przytuły

22 czerwca 2017 r. Panowie udadzą się na finał do Olsztyna.

Sponsorzy:
  1. Starostwo Powiatowe w Węgorzewie
  2. Urząd Gminy Budry
  3. Gmina Węgorzewo
  4. Bank Spółdzielczy Węgorzewo
  5. KRUS Giżycko
  6. WMODR z s. w Olsztynie
  7. Bank BGŻ Paribas – upominki firmowe
  8. Polish Agro - kupony rabatowe
  9. Rolnicy indywidualni: Andrzej Łyskojć
10. Stanisław Siniuk - Ubojnia zwierząt
11. Iwona Giebel - Zakład Motoryzacyjny
12. W-M Izba Rolnicza
13. PPHU Zbigniew Klimaszewski

Galeria zdjęć

Opracowanie: Kinga Latosińska
Węgorzewo, dnia 07.06.2017 r.


Posiedzenie Rady Powiatowej W-M IR w powiecie węgorzewskim

W dniu 29 maja 2017 r. Dyrektor Oddziału WMODR w Olecku Pan Zdzisław Kamiński oraz Kierownik PZDR Węgorzewo Kinga Latosińska uczestniczyli w Posiedzeniu Rady Powiatowej W-M IR w powiecie węgorzewskim.

Przedstawili informacje dotyczące bieżących spraw w rolnictwie i pracy doradczej, skupiając się głównie na kampanii wypełniania wniosków w 2017 roku.

Wśród zaproszonych gości byli: Starosta Węgorzewski Halina Faj, Z-ca Burmistrza Andrzej Lachowicz, przedstawiciele ARiMR, ARR i ANR oraz zaproszeni rolnicy, przedstawiciele instytucji i osoby indywidualne.

Opracowanie: Kinga Latosińska
Węgorzewo, dnia 30.05.2017 r.


XIX Seminarium Ekologiczne

19 maja 2017 r., w Gminnym Ośrodku Kultury w Budrach, odbyło się XIX Seminarium Ekologiczne.
Hasło przewodnie: Każdy może produkować energię.


Wśród zaproszonych gości był Dyrektor Oddziału WMODR w Olecku Pan Zdzisław Kamiński oraz Kinga Latosińska Kierownik PZDR Węgorzewo, która udała się tam wraz z pracownikiem Krzysztofem Bartnikiem - Starszym doradcą pracującym na terenie tejże gminy.
Tegoroczny temat dotyczył odnawialnych źródeł energii. W referatach w zasadzie omówiono wszystkie tego typu źródła dostępne w naszym regionie. Przedstawiono funkcjonowanie biogazowni rolniczych i produkcji biomasy, znaczenie roślin energetycznych oraz produkcji i zachowania energii geotermalnej.

Prelegenci:
- Niekonwencjonalne źródła energii - prezentacja multimedialna i występy artystyczne uczniów Szkoły Podstawowej
  w Budrach.
- Biogazownie rolnicze - mgr inż. Jerzy Mirosław Banach.
- Rośliny energetyczne w gospodarstwie rolnym - prof. dr hab. Zbigniew Brodziński (UWM Olsztyn).
- Zwiększenie efektywności energetycznej w budynkach Lasów Państwowych - mgr inż. Sylwia Studzińska
  (CKPŚ LP Warszawa).
- OZE - produkcja i zachowanie energii. Casus Nadleśnictwa Czerwony Dwór - mgr Tomasz Łaskowski
  (Nadleśnictwo Czerwony Dwór).
- Człekopodobny, pozytywny zasób energetyczny - krótkie wskazówki dotyczące produkcji, gospodarowania i dystrybucji
   - prof. dr hab n. med. Paweł Nyckowski (Warszawskie Centrum Medyczne Warszawa).

Seminarium w Budrach to już tradycja. Co roku gromadzi na sali wiele osobistości, osób zaangażowanych w ekologię.
Tegoroczna edycja seminarium odbyła się pod patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych
w Białymstoku, Andrzeja Józefa Nowaka, reprezentowanego przez Zastępcę Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej RDLP
w Białymstoku Piotra Karnasiewicza.

Seminarium zostało zorganizowane przez: Gminę Budry, Nadleśnictwo Czerwony Dwór, Szkołę Podstawową w Budrach, Powiat Węgorzewski oraz Stowarzyszenie Węgorapa – Gołdapa, której głównym motorem napędowym jest Dyrektor Szkoły Podstawowej w Budrach i główny inicjator spotkania dr Zenon Ilasz.

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie: Kinga Latosińska
Węgorzewo, dnia 22.05.2017 r.


Monitoring agrofagów

W PZDR Węgorzewo prowadzony jest monitoring agrofagów: rzepaku ozimego i pszenicy ozimej. Dziś na monitorowanym polu rzepaku w gm. Pozezdrze stanęły pułapki i lepy. Obecnie nacisk jest na: czerń krzyżowych, chowacz brukwiaczek, chowacz czterozębny, słodyszek rzepakowy. Liczba rzepaku na m2 od 20 do 30 sztuk. W niektórych miejscach rzadki. Dużo nadgryzień przez sarny i łosie. Nie zaobserwowano z chorób i szkodników. Jest bardzo mokro i są zażółcenia gdzieniegdzie liści po przezimowaniu.

 GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie: Kinga Latosińska
Węgorzewo, dnia 31.03.2017 r.


Posiedzenie Komisji do spraw społecznych i finansów

W dniu 28.03.2017 r. Kierownik PZDR Węgorzewo Kinga Latosińska wzięła udział w posiedzeniu Komisji ds. społecznych i finansów, które odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgorzewie.

W obecności Starosty Węgorzewskiego - Haliny Faj, Przewodniczącego Rady Powiatu w Węgorzewie Macieja Zmitrowicza, Wicestarosty Krzysztofa Kołaszewskiego, Radnych i zaproszonych gości została przestawiona roczna praca PZDR Węgorzewo.

Omówione zostały wykonane zadania w roku ubiegłym, zarówno statutowe, jak i komercyjne, a także zostały poruszone bieżące tematy: nabory PROW oraz kampania wniosków 2017.

Praca PZDR została zaakceptowana i pochwalona.

Opracowanie: Kinga Latosińska
Węgorzewo, dnia 29.03.2017 r.


Dożynki Gminno-Parafialne w Budrach

11 września 2016 r. odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne w Budrach.

Jak co roku rozpoczęto je barwnym pochodem z wieńcami oraz mszą dziękczynną w Kościele.
Część artystyczną otwarto inscenizacją Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych BARWY JESIENI i przyjaciół, opowiadającą
o tradycji i dawnych obrzędach towarzyszących zbiorom zbóż przez chłopów.

Najpiękniejszy wieniec należał do mieszkańców Budzewa.
Nagroda za drugie miejsce w konkursie wieńców powędrowała do Sobiech, a za trzecie została w Budrach.

W czasie Dożynek można było, zarówno spróbować swoich sił na kole garncarskim, jak również chwycić byka za rogi
i poczuć się jak na prawdziwym rodeo. Stoiska z regionalnymi przysmakami, domowym chlebem i ciastami cieszyły się niemałą popularnością.

Nie mogło zabraknąć turnieju sołectw, który był gwoździem programu. W tegorocznej Sołtysiadzie wzięły udział 4 sołectwa: Budry, Budzewo, Więcki i Zabrost Wielki. 

Niemały wysiłek i sporo nerwów nie poszło jednak na marne, a dla Buder nawet przyniosło zwycięstwo! Drugie miejsce zajęły Więcki, trzecie miejsce Zabrost Wielki, czwarte miejsce Budzewo.


W konkursach kulinarnych zmagało się aż czternastu uczestników. Najlepsze „Gołąbki po Pawłowsku” przyrządziła Starościna Dożynek – Agata Mełgwa. Twórcy domowych specjałów z procentem mieli także swoje pięć minut podczas konkursu na domową nalewkę. Tu jako najlepszą wybrano nalewkę z sosnowych szyszek Sławomira Sadlaka.

GALERIA ZDJĘĆ

Opracowanie: Kinga Latosińska
Węgorzewo, dnia 14.09.2016 r.


XI Regionalny Festiwal Kultury Łowieckiej

W sobotę, 2 lipca 2016 r., odbył się w Węgorzewie XI Regionalny Festiwal Kultury Łowieckiej.
W programie imprezy znalazły się: koncert Zespołu Muzyki Myśliwskiej Hubertus z Kwidzyna, pokaz sokolniczy oraz degustacja potraw z dziczyzny, regionalny konkurs budowy urządzeń łowieckich, konkurs na najlepszą nalewkę myśliwską, konkurs strzelecki, kiermasz rękodzieła, żywności tradycyjnej i naturalnej oraz zabawy dla dzieci.

   
 

Opracowanie: Kinga Latosińska
Węgorzewo, dnia 11.07.2016 r.


Olimpiada Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie


Dnia 24 maja 2016 r. o godz. 11.00 w Sali Powiatowego  Zespołu Doradztwa Rolniczego w Węgorzewie odbyły się eliminacje powiatowe Olimpiady Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie.

W eliminacjach wzięło udział 15 rolników z terenu naszego powiatu: 3 rolników  z gminy Węgorzewo, 7 rolników z gminy Pozezdrze oraz 5 z gminy Budry.

Podczas eliminacji każdy uczestnik zobowiązany był do napisania testu składającego się z 25 pytań dot. rolnictwa i dziedzin pokrewnych. Następnie komisja w składzie:
Przewodnicząca:  Kinga Latosińska- Kierownik PZDR Węgorzewo

oraz Członkowie:
Krzysztof Bartnik- St. Specjalista PZDR Węgorzewo, Edward Michałowski KRUS O/Giżycko, Robert Nowacki.

W-M Izba Rolnicza sprawdziła testy przyznając miejsca od I do XV. Nie obyło się bez dogrywki o II i  III miejsce.  1 uczestnik i zwycięzca zdobył 21 pkt., 2 uczestników uzyskało 20 pkt i między nimi odbyła się dogrywka.

W ramach rozstrzygnięcia miejsca II i III uczestnicy musieli odpowiedzieć na pytanie, które przygotował dla nich Pan E. Michałowski- dotyczyło ono zagadnienia związanego z KRUS-em oraz na pytania  przygotowane przez Przewodniczącą Kingę Latosińską - dotyczące zazielenienia, dywersyfikacji oraz cen gruntów i średniej powierzchni wojewódzkiej
Ostatecznie przyznano miejsca:

I-      Deneka Bogdan, Pawłowo gm. Budry
II-     Krzysztof Grymuza- Kolonia Pozezdrze, gm. Pozezdrze
III-    Adam Olszewski- Krzywińskie , gm. Pozezdrze

W/w trójka została wytypowana do etapu Wojewódzkiego, który odbędzie się w Olsztynie.

Wszyscy uczestnicy otrzymali wspaniałe nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów:
1.Starostwo Powiatowe w Węgorzewie
2. Urząd Gminy Budry
3. Gmina Węgorzewo
4. Bank Spółdzielczy Węgorzewo
5. KRUS Giżycko
6. W-M ODR w Olsztynie
7. Bank BGŻ Paribas–upominki firmowe
8. Alior Bank-upominki firmowe
9. Rolnicy indywidualni: Andrzej Łyskojć, Katarzyna Nowacka, Stanisław Siniuk
10. Stowarzyszenie LGD 9
11. Trans Feed-pasze i gadżety firmowe
12. W-M Izba Rolnicza
13. PSS Społem – ufundowało słodki poczęstunek dla uczestników Olimpiady

Kolejny raz młodzi rolnicy pokazali, że posiadają wiedzę i bez cienia rywalizacji przystąpili do testów.
Atmosfera była bardzo miła, a rolnicy wyszli zadowoleni z obietnicą, że za rok znów się zmierzą z wiedzą
o rolnictwie.

Opracowanie: Kinga Latosińska
Węgorzewo, dnia 25.05.2016 r.

 


1,2 mln zł dla Gminy Węgorzewo

Umowę na dofinansowanie remontu ulicy Pionierów (już wykonanego) podpisują od lewej: Skarbniczka Gminy Węgorzewo Danuta Michałowska, Burmistrz Krzysztof Piwowarczyk i Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Brzezin. 31 grudnia 2015 r. Przebudowa kanalizacyjno-sanitarna ulicy Pionierów kosztowała 3,5 mln zł.
Inwestycja przygotowywana była od lat, sfinansowała ją Gmina Węgorzewo.
Prace dobiegły końca jesienią 2015 roku, ostatniego, kiedy jeszcze można było ubiegać się o środki unijne z rozdania 2007-2013 r. Nie zapomnieliśmy o tym terminie.

Burmistrz Węgorzewa Krzysztof Piwowarczyk był  31 grudnia ostatnim, jedynym w sylwestra w sprawie wniosku złożonego w ramach RPO, gościem marszałka województwa Gustawa Brzezina. Rozdanie  zakończyło się podpisaniem umowy. Dodajmy, że była to historyczna, bo ostatnia umowa w naszym województwie w tej finansowej perspektywie unijnej.

Unijne normy wyremontowana ulica Pionierów spełnia bez względu na wszystko (jest wpisana w program rewitalizacji Węgorzewa). Kolejne wymogi RPO w przypadku tego rodzaju inwestycji to studium wykonalności oraz audyt końcowy.
Zwrot w wysokości 1 mln 269 tys. zł pokryje koszt remontu nawierzchni ulicy Pionierów. To 85% kosztów kwalifikowalnych [podlegających refundacji z funduszy unijnych]!

Zadanie inwestycyjne pod nazwą „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i sanitarnej w systemie drogowym ulicy Pionierów” obejmowała przebudowę drogi gminnej — ulicy Pionierów o długości około 511,50 m wraz z przebudową sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej oraz sieci elektroenergetycznej, wykonanie drogi dojazdowej i parkingu przed gimnazjum, wykonanie zatok autobusowych oraz zatoki parkingowej wzdłuż ulicy Pionierów, a także budowę ciągu pieszo-rowerowego
i budowę parkingu przy Kanale Węgorzewskim.
Powstał także odcinek ścieżki rowerowej, nowe, LED-owe oświetlenie drogowe i nasadzenia w postaci drzew i krzewów.
źródło: http://www.3.wegorzewo.pl/

Opracowanie: Kinga Latosińska
Węgorzewo, dnia 07.01.2016 r.

Ogolnopolska siec zagrod edukacyjnych

Copyright © 2008 - 2019 Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Zamknij Informacja o przetwarzaniu danych osobowych
Zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. f RODO informujemy, iż Pani/Pana dane osobowe, przekazane nam za pośrednictwem naszej strony internetowej/formularza kontaktowego lub w inny sposób (np. przesłanie poczty elektronicznej), są gromadzone, przetwarzane i przechowywane w celu prowadzenia korespondencji z Państwem i w celu, dla którego zostały nam udostępnione. Dane osobowe mogą być ujawnione pracownikom lub współpracownikom Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, jak też podmiotom udzielającym nam wsparcia na zasadzie zleconych usług i zgodnie z zawartymi umowami powierzenia. Informujemy ponadto, że Pani/Pana dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą profilowane. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych lub do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo wniesienia skargi do PUODO, gdy uzna, iż przetwarzanie jej danych osobowych narusza przepisy RODO. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji powyższych celów. Pani/Pana dane będą przetwarzane do czasu ustania celu dla jakiego zostały zgromadzone. Administrator Danych Osobowych: Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie ul. Jagiellońska 91, 10-365 Olsztyn Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych - Panią Ewę Janowiak, z którą może Pani/Pan się skontaktować poprzez e-mail: inspektor@w-modr.pl, telefonicznie pod numerem tel./fax: +48 89 535 76 84; +48 89 526 44 39 lub pisemnie pod adres siedziby administratora. Z inspektorem ochrony danych można się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem.

Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.