17.01.2019, godz.:
rozmiar czcionki domyślny rozmiar czcionki średni rozmiar czcionki duży
Kontrast:
tekstowa
Wieści z PZDRTelewizja WMODR

Relacja z XXIV Jesiennych Targów Rolniczych

Nawiązując do wieloletniej tradycji pierwszy weekend września, dzięki Warmińsko-Mazurskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, był doskonałą okazją do rodzinnego spędzenia czasu. A wszystko to za sprawą odbywających się XXIV Jesiennych Targów Rolniczych, które przyciągnęły tłumy zwiedzających i kupujących.

W dniach 2-3 września 2017 r., na terenie Ośrodka przy ul. Jagiellońskiej 91 w Olsztynie, odbyły się Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa”. To już dwudziesta czwarta odsłona targów, które niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców Olsztyna i regionu. Ze względu na swoją wieloletnią historię targi te na stałe zagościły w kalendarzu jesiennych imprez odbywających się w naszym mieście. W odróżnieniu od edycji wiosennej, nie są one  skierowane głównie do działkowców, ale do rolników, hodowców oraz mieszkańców wsi i obszarów wiejskich.

W leśnej scenerii bogatą ofertę zaprezentowali producenci nie tylko z naszego województwa. Na targach zaprezentowało się ponad 150 wystawców z całej Polski. Mimo niesprzyjającej aury ich ofertę zobaczyło około 15 000 zwiedzających. Na targach zaprezentowany został szeroki asortyment nowoczesnych ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych. Swoją ofertę prezentowały również firmy zajmujące się budową i wyposażeniem budynków inwentarskich. Można było kupić krzewy ozdobne i owocowe, a także kwiaty rabatowe i balkonowe oraz powszechnie nasadzane krzewy i drzewa iglaste. Nie zabrakło szerokiego wachlarza rozsad warzyw i ziół, nasion rolniczych i ogrodniczych, mieszanek traw trawnikowych i pastewnych oraz nawozów, preparatów opartych na technologii efektywnych mikro organizmów i środków ochrony roślin, chętnie kupowanych przez działkowców i właścicieli przydomowych ogródków. Odwiedzający targi ze strony specjalistów mogli uzyskać pomoc na temat sposobu pielęgnacji roślin czy zagospodarowania i aranżacji przestrzeni w ogrodzie.

Co roku dużym zainteresowaniem cieszą się prezentacje instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Jest to branża, która w ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwija się i znajduje zastosowanie, zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i domach jednorodzinnych. Specjaliści z tej branży udzielali fachowych porad, jak żyć zdrowo, bezpiecznie i oszczędnie, prezentując kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne i inne urządzenia przyczyniające się do zminimalizowania kosztów ponoszonych na energię elektryczną i cieplną w każdym gospodarstwie domowym.

Zgodnie z tradycją, nie zabrakło twórców rękodzieła, sztuki ludowej oraz smacznej kuchni regionalnej. Zaprezentowana została szeroka gama ręcznie wykonanych produktów, zarówno użytkowych, jak i artystycznych począwszy od biżuterii oraz kompozycji wykonanych na bazie ziół, przez galanterię drewnianą, po robótki szydełkowe, przedmioty zdobione metodą decoupage, wyroby z wikliny czy meble ogrodowe. Na miłośników swojskiego jedzenia czekały domowe wędliny, smalec ze skwarkami i świeży, wiejski chleb - wszystko według tradycyjnych, regionalnych receptur. Nie zabrakło również miodów pozyskanych z warmińsko-mazurskich pasiek. Dodatkowo dla zapewnienia bezpieczeństwa kupujących, sprzedawcy posiadali odpowiednie zezwolenia wydawane przez Sanepid czy też Inspektora Weterynarii.

Niezmiennie jak co roku, podczas targów można było skorzystać z fachowego poradnictwa – swoje stoiska miały liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa na czele ze specjalistami z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie i Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych odwiedzających targi, były prezentowane przez hodowców zwierzęta hodowlane, futerkowe i ptactwo ozdobne oraz przygotowane warsztaty, podczas których dzieci mogły nauczyć się jak w prosty i efektowny sposób można ozdabiać przedmioty przy wykorzystaniu papierowych serwetek.

Na wspomnienie i uwagę zasługuje obecność na Targach stoiska Kaflarni Warmińskiej produkującej niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju kafle piecowe, portale kominkowe, mozaiki i ceramiki artystyczne. Kolejnym ciekawym elementem Targów były pokazy ogrodnicze przygotowane w czterech sekcjach tematycznych: tworzenie zielnika w donicy, wykorzystanie traw i bylin w ogrodzie i na balkonie, tworzenie kompozycji z roślin kwasolubnych oraz pnącza i żywopłoty w architekturze ogrodowej.

Czas spędzony na Targach umilały występy artystyczne, m.in. Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Lidzbarku, zespołu ludowego „Furman”, zespołów „Alna” i „Disco Kwiatki” oraz Olsztyńskiej Grupy Cheerleaders „Soltare”, jak również koncertów zespołu „Get Light” i zespołu „Łzy” w roli muzycznej gwiazdy.
 
Naszych wystawców uhonorowaliśmy w konkursie na „Najładniejsze stoisko”, którego laureatami zostali:

I miejsce: Kwalifikowane gospodarstwo szkółkarskie Adam Skocz (Bezwola) za: interesujący, ciekawy i bogaty asortyment sadzonek drzew owocowych oraz krzewów róż;
II miejsce: Kaflarnia Warmińska. Pracownia Ceramiki Eleonora Toś (Marcinkowo) za: pokaz mozaiki i ceramiki artystycznej w postaci elementów wystroju wnętrz, rzeźby, dekorów i różnorodnych datków oraz ceramiki użytkowej wytwarzanej z wykorzystaniem zróżnicowanych metod;
III miejsce: Gospodarstwo Ekologiczne „KOZIA FARMA” Katarzyna i Grzegorz Łaski (Złotna) za prezentację szerokiego i bogatego asortymentu wyrobów z mleka koziego, które charakteryzują się wysoką jakością i smakiem.

Komisja oceniająca przyznała również tytuł „Hit Targów” dla firmy Fricke Maszyny Rolnicze Sp. z o.o. (Mrągowo) za: ciekawą i bogatą prezentację cięgników, maszyn i urządzeń rolniczych zróżnicowanej gamy producentów, obejmującej najnowsze rozwiązania techniczne i technologiczne w dziedzinie rolnictwa i techniki rolniczej oraz części i akcesoriów do sprzętu rolniczego.

Targi były również miejscem podsumowania licznych konkursów rozstrzyganych na poziomie wojewódzkim i uchonorowania ich laureatów tj.

AGROLIGA 2017
Komisja konkursowa na etapie wojewódzkim dokonała oceny i wyłoniła mistrzów w dwóch kategoriach:
Wojewódzkim Mistrzem Agroligii 2017 w Kategorii Rolik zostali Państwo Joanna i Zenon Kubrowscy z miejscowości Orłowo (powiat piski);
Wojewódzkim Wicemistrzem Agroligii 2017 w Kategorii Rolnik zostali Państwo Anna i Dariusz Kołek z miejscowości Kumajny (powiat lidzbarski);
Wojewódzkim Mistrzem Agroligii 2017 w Kategorii Firma zostało Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe PAWEKO z miejscowości Mierzyn (powiat nowomiejski).

NAJLEPSZE GOSPODARSTWO EKOLOGICZNE 2017
Komisja konkursowa wyłoniła laureatów wojewódzkich w dwóch kategoriach:
w kategorii "ekologiczne gospodarstwo towarowe" zwyciężyło gospodarstwo Państwa Magdaleny i Tomasza Świszczów ze wsi Krzykały (powiat lidzbarski);
w kategorii "ekologia - środowisko" zwyciężyło gospodarstwo Państwa Bożeny i Edwarda Nowakowskich ze wsi Gnatowo (powiat kętrzyński).

OGRÓD PRZYJAZNY RODZINIE I TURYSTOM
Komisja, w wyniku przeprowadzonej wizytacji, przyznała uczestnikom miejsca i wyróżnienia:
I miejsce: Irena Knorps z miejscowości Kąciki (powiat nowomiejski)
II miejsce: Beata i Grzegorz Majewscy z miejscowości Prosity (powiat bartoszycki
III miejsce: Anna i Antoni Wysoccy z miejscowości Mikosze (powiat piski)

KONKURS FOTOGRAFICZNY "ROLNICTWO TO MOJA PASJA"
Komisja wyłoniła zwycięzców w trzech kategoriach:
1. Bezpieczna zagroda: Ewa Strzelec z miejscowości Tuławki (powiat olsztyński);
2. Zwierzęta gospodarskie: Jerzy NIksa z miejscowości Szuć (powiat szczycieński);
3. Bezpieczna raca na wsi: Paweł Bożyczko z miejscowości Piszewo (powiat olsztyński).

BEZPIECZNE GOSPODARSTWO ROLNE
Laureatami Etapu Wojewódzkiego XV Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne zostali:
I miejsce: Elżbieta i Kaziemierz Czachorowscy z gminy Lubawa (powiat iławski);
II miejsce: Izabela i Dariusz Ponichtera z gminy Prostki (powiat ełcki);
III miejsce: Magdalena i Zenon Rawscy z gminy Miłakowo (powiat ostródzki).

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Równolegle z Targami odbyła się impreza towarzysząca, Festiwal Wieprzowiny organizowany wspólnie z Krajowym Związkiem Grup Producentów Rolnych - Izbą Gospodarczą. Festiwalowi towarzyszył konkurs kulinarny „Najlepsza potrawa z wieprzowiny”, w którym swoje specjały prezentowało 8 Kół Gospodyń Wiejskich z województwa warmińsko-mazurskiego oraz pokazy kulinarne połączone z degustacją dań przygotowanych z wieprzowiny.

Dziękujemy wszystkim wystawcom i zwiedzającym XXIV  Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa” i zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie. Najbliższa okazja już wiosną, kiedy odbędą się X Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach”.

FOTORELACJA

Ogolnopolska siec zagrod edukacyjnych

Copyright © 2008 - 2019 Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Zamknij Informacja o przetwarzaniu danych osobowych
Zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. f RODO informujemy, iż Pani/Pana dane osobowe, przekazane nam za pośrednictwem naszej strony internetowej/formularza kontaktowego lub w inny sposób (np. przesłanie poczty elektronicznej), są gromadzone, przetwarzane i przechowywane w celu prowadzenia korespondencji z Państwem i w celu, dla którego zostały nam udostępnione. Dane osobowe mogą być ujawnione pracownikom lub współpracownikom Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, jak też podmiotom udzielającym nam wsparcia na zasadzie zleconych usług i zgodnie z zawartymi umowami powierzenia. Informujemy ponadto, że Pani/Pana dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą profilowane. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych lub do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo wniesienia skargi do PUODO, gdy uzna, iż przetwarzanie jej danych osobowych narusza przepisy RODO. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji powyższych celów. Pani/Pana dane będą przetwarzane do czasu ustania celu dla jakiego zostały zgromadzone. Administrator Danych Osobowych: Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie ul. Jagiellońska 91, 10-365 Olsztyn Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych - Panią Ewę Janowiak, z którą może Pani/Pan się skontaktować poprzez e-mail: inspektor@w-modr.pl, telefonicznie pod numerem tel./fax: +48 89 535 76 84; +48 89 526 44 39 lub pisemnie pod adres siedziby administratora. Z inspektorem ochrony danych można się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem.

Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.