23.05.2018, godz.:
rozmiar czcionki domyślny rozmiar czcionki średni rozmiar czcionki duży
Kontrast:
tekstowa
Wieści z PZDRTelewizja WMODR

Kiełbasa polska wędzona - produkt tradycyjny z Mazur  [2017-12-07]

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie w ramach swojej działalności szkoleniowo-informacyjno-doradczej przyczynił się do identyfikacji kolejnego produktu tradycyjnego. W wyniku wspólnych działań z wnioskodawcą oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, z dniem 30 listopada 2017 r. na Listę Produktów Tradycyjnych została wpisana kiełbasa polska wędzona z Mazur. Na ministerialnej liście obecnie znajduje się 31 produktów z Warmii i Mazur.

Tradycyjny rarytas specyficzny dla historycznego obszaru województwa zwanego Mazurami. Kiełbasa polska wędzona z Mazur już od ponad 50 lat jest kulinarną wizytówką Miłomłyna - niewielkiego miasteczka położonego w powiecie ostródzkim. Mimo burzliwych dziejów tych ziem zapisanych na kartach historii oraz w ślad idących przemian ludnościowych, tradycja produkcji wędlin na tym obszarze zachowała się do dnia dzisiejszego. Do najbardziej pożądanych należały kiełbasy krojone i wędzone na surowo, o charakterystycznym ciemnym kolorze, intensywnym smaku i zapachu. Specyfika kiełbasy polskiej wędzonej wynika z tradycyjnej receptury i sposobu wytwarzania w oparciu o lokalne surowce. Tradycja jej produkcji jest kontynuowana do dnia dzisiejszego przez jednego z regionalnych producentów pochodzących z Miłomłyna - Zakład Wędliniarski „Flis-Pol”

Więcej informacji na temat tradycji wytwarzania kiełbasy polskiej wędzonej z Mazur można znaleźć na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ogolnopolska siec zagrod edukacyjnych

Copyright © 2008 - 2018 Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.