22.05.2018, godz.:
rozmiar czcionki domyślny rozmiar czcionki średni rozmiar czcionki duży
Kontrast:
tekstowa
Wieści z PZDRTelewizja WMODR

Warmińsko-Mazurska Wystawa Zwierząt Hodowlanych  [2018-02-14]

Warmińsko-Mazurska Wystawa Zwierząt Hodowlanych 10-11.02.2018 r.

       W dniach 10-11.02.2018 r. w Expo Mazury w Ostródzie odbyła się Warmińsko-Mazurska Wystawa Zwierząt Hodowlanych, której organizatorami byli Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, Expo Mazury S.A.  oraz branżowe organizacje rolników. Wystawa była współfinansowana z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego oraz przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Giżycku.. Na Wystawie zaprezentowano ponad 100 zwierząt: koni zimnokrwistych, bydła mlecznego, bydła mięsnego oraz owiec i kóz. Podobnie jak w ubiegłym roku tak i w tym nie zaprezentowano trzody chlewnej ze względu na występujący w naszym kraju afrykański pomór świń.

        Uroczystego otwarcia Wystawy oraz Mazurskiego Agro Show dokonali Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel oraz Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Po uroczystym otwarciu rozpoczęły pracę Komisje Oceny wystawianych zwierząt. Wyłonione podczas ocen najlepsze zwierzęta otrzymały tytuły czempionów i wice czempionów,  zostali  nagrodzeni dyplomami, pucharami oraz nagrodami pieniężnymi. Uroczyste podsumowanie Wystawy i rozdanie nagród nastąpiło w dniu 11.02.2017 r. (niedziela). Chcąc wyróżnić zasłużonych hodowców z województwa warmińsko-mazurskiego Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie – Damian Godziński wręczył hodowcom puchary za szczególne osiągnięcia w hodowli zwierząt.

         Patronat honorowy nad Warmińsko-Mazurską Wystawą Zwierząt Hodowlanych objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel oraz Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

       Poniżej lista hodowców, których zwierzęta otrzymały tytuł czempiona i wice-czempiona na Warmińsko-Mazurskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych Ostróda 10-11 lutego 2018 r.

Komisja w składzie: Dariusz piątek, Regina Milewska, Jarosław Nerkowski oceniła 27 krów oraz 23 jałówki, i  przyznała:

•    W grupie krów pierwiastek - championa krowie MIŁA 4, której właścicielem jest Stanisław Wróbel z Rozgart, dwa tytuły  wice-championów: krowie STARA należąca do C. Olsen Farms Sp. z o.o. oraz krowie BAZYLIA, której właścicielem jest Zenon Kubrowski z Orłowa,
•    W grupie krów w II laktacji – championa krowie LALKA 7 należącej do Mariusza, Łukasza Abramowskiego z Zwierzna, natomiast tytuły wice-czempionów: krowie STAŃKA 6, której właścicielem jest Karol Jakubowski z Bratiana i krowie CYLIA należącej do Zenona Kubrowskiego z Orłowa.
•    W grupie krów w III laktacji i dalszych- tytuł championa krowie AMANDA 41-1, której właścicielem jest Ewa Jończyk z Garzewka, tytuły wice-championa krowie BIONKA należąca do C. Olsen Farms Sp. z o.o. oraz krowie MERKA 24  z gospodarstwa Bożeny Szczypior z Rodnowa.
•    W grupie jałówek wieku 10-12 miesięcy chempiona jałówce GAIN CHILI ET należącej do Ewy Jończyk z Garzewka, natomiast tytuły V-ce championa jałówkom – MAGDA 1, której właścicielem jest Kazimierz Grabowski z Majdan Wielkich  oraz WANILIA 1 z gospodarstwa Kamila Salińskiego z Bogaczewa.
•    W grupie jałówek w wieku 13-15 m-cy championa jałówce KALINKA, której właścicielem jest Stanisława Skórczyńska z Prosit, V-ce championa jałówkom:  MIŁKA 12 z gospodarstwa Marcina Grzywacz zam. Łąkorz i PANDA należącej do Arkadiusza Jachimskiego zam. Nowe Drygały
•    W grupie jałówek 16-18 miesięcy championa jałówce FELKA należącej do Stanisławy Skórczyńskiej z Prosit, V-ce championa jałówkom:  PSTROKATKA 1 z gospodarstwa Feliksa Ostrowskiego z Ostrowite oraz KUCKA 10 należąca do Bogdana Chodań z Grabinka.
•    W grupie krów rasy nizinno czarno-białej (ZB) tytuł championa krowie o imieniu KOZA należącej do Prywatnego Gospodarstwa Rolnego „Animark” Marek Stefański z Kokoszewa, V-ce championa krowa ZENIA 2 z gospodarstwa Tadeusza Markowskiego zam. Zwiniarz.
•    Super-chempionem wystawy w Grupie Krów została krowa AMANDA 41-1 należąca do Ewy Jończyk z Garzewka.
•    Super-chempionem wystawy w Grupie Jałówek została jałówka GAIN CHILI ET należąca do Ewy Jończyk z Garzewka.
•    Chempion Wystawy otrzymała krowa AMANDA 41-1 należąca do Ewy Jończyk z Garzewka.

Owce i kozy hodowlane

W wystawie uczestniczyło 5 hodowców owiec, którzy zaprezentowali 20 sztuk owiec i 1 hodowca kóz  - rasa burska 3 sztuki. Zwierzęta zostały ocenione w grupach: tryki hodowlane, maciorki hodowlane oraz kozy hodowlane. Komisja oceniająca owce i kozy przyznała tytuły i nagrody w poszczególnych rasach:

•    Białogłowa Owca Mięsna.
- maciorki hodowlane: championat, nr. kat. 1, v-championat, nr kat. 3
hodowca: Barbara Niedziejko, Sołdany 31, 11-500 Giżycko
•    Białogłowa Owca Mięsna.
- tryki hodowlane : championat, nr. kat. 6, v-championat, nr kat. 5.
- hodowca: Kazimierz Oszmiański, ul. Topolowa 10/10, 19-520 Banie Mazurskie
•    Pomorska.
- maciorki hodowlane: championat, nr kat. 10, v-championat, nr kat. 11.
- tryki hodowlane: championat, nr kat.8, v-champion, nr kat. 9.
- hodowca: Zbigniew Kowalski, Dąbrowa 22, 14-526 Płoskinia
•    Kamieniecka
- maciorki hodowlane: championat, nr.kat.17, v-champion, nr kat. 16.
- tryki hodowlane: championat, nr kat13, v-championat, nr kat. 14.
- hodowca:  Radoslaw Romotowski, Markowskie 10, 19-411 Wieliczki
•    Wrzosówka
- maciorki hodowlane: championat, nr kat. 24, v-champion, nr kat. 22.
- tryki hodowlane: championat, nr kat.20, v-championat, nr kat. 21,
- hodowca: Zbigniew Domalewski, Jurki 1, 19-411 Świętajno.
•    Burska (kozy)
- kozy hodowlane: championat, nr. kat.27, v-championat, nr kat.26.
- hodowca: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szymanowie, Szymanowo 2, 14-300 Morąg.

Konie – 2-letnie klacze Rasy Zimnokrwistej

W wyniku dokonanej oceny Komisja przyznała tytuł:
•    Championa klaczy zdobyła klacz QUALINE,  której właścicielem jest Ewa Sobota zam. Trokajny.

•    V-ce Championa klaczy zdobyła klacz SAVA należąca do Waldemara Sekścińskiego zam. Zajączki.

Bydło mięsne

Komisja w skaldzie Jerzy Moniuszko, Piotr Boski, Marek Kowalczyk dokonała wyceny:
•    4 jałówek w wieku do 18 miesięcy rasy limousin
•    4 jałówek w wieku powyżej 18 miesięcy rasy limousin
•    4 jałówek w wieku do 18 miesięcy rasy hereford
•    4 jałówek w wieku powyżej 18 miesięcy rasy hereford
•    4 jałówek w wieku do 18 miesięcy rasy charolaise
•    3 jałówek w wieku powyżej 18 miesięcy rasy charolaise

W wyniku dokonanej oceny tytuły championów i V-ce champion zdobyły:
•    W grupie jałówek w wieku powyżej 18 miesięcy rasy limusine – championa zdobyła jałówka PL 005333786782 należąca do Urszuli Koźlakiewicz zam. Kunki, v-ce championa przyznano jałówce PL 005333035514 należącej do Mirosława Koźlakiewicza zam. Kunki
•    W grupie jałówek do 18 miesięcy rasy limusine – championa zdobyła jałówka z nr PL 005355572920, natomiast v-ce championa otrzymała jałówka nr PL 005355572936. Jałówki te należą do Stanisława Wiśniewskiego zam. Tyrowo.
•    W grupie jałówek powyżej 18 miesięcy rasy hereford – championa przyznano jałówce PL 005337819790, v-ce championa przyznano jałówce PL 005368202258. Obie sztuki pochodzą z gospodarstwa Stado Ogierów Starogard Gdański Sp.zo.o Rzeczna
•    W grupie jałówek do 18 miesięcy rasy hereford – championa zdobyła jałówka z nr PL 005335144719, natomiast v-ce championa otrzymała jałówka nr PL 005378823121. Jałówki te należą do Krzysztofa Golmanowskiego zam. Sugajenko
•    W grupie jałówek do 18 miesięcy rasy charolaise – championa zdobyła jałówka z nr PL 005371835374, natomiast v-ce championa otrzymała jałówka nr PL 005371835336. Jałówki te należą do Jerzego Magowskiego zam. Będzitowo
•    W grupie jałówek powyżej 18 miesięcy rasy charolaise – championa zdobyła jałówka z nr PL 005333031820 należąca do Jerzego Magowskiego zam. Będzitowo

Wszystkim hodowcom gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów hodowlanych
i zapraszamy do udziału w kolejnej wystawie.

Galeria zdjęć

 

Ogolnopolska siec zagrod edukacyjnych

Copyright © 2008 - 2018 Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.