24.06.2018, godz.:
rozmiar czcionki domyślny rozmiar czcionki średni rozmiar czcionki duży
Kontrast:
tekstowa
Wieści z PZDRTelewizja WMODR

Anielskie ruchańce na Liście Produktów Tradycyjnych   [2018-06-08]

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie w ramach prowadzonej działalności szkoleniowo-informacyjno-doradczej przyczynił się do identyfikacji kolejnego produktu tradycyjnego. W wyniku wspólnych działań z wnioskodawcą oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, z dniem 30 maja 2018 r. na Listę Produktów Tradycyjnych zostały wpisane anielskie ruchańce. Na ministerialnej liście obecnie znajdują się 32 produkty z Warmii i Mazur.

Nazwa produktu tradycyjnego wywodzi się od nazwy miejscowości Aniołowo – anielskie oraz ruszania się ciasta w czasie wypieku – czyli ruchańce. Jest to rodzaj pączków wypiekany dawniej głównie w okresie zwanym zapustami. Tradycja i receptura  wytwarzania sięga lat 40-tych XX w. i wywodzi się ze starych warmińskich zwyczajów. Prosta receptura oraz dostępność składników spopularyzowały wypiek wśród mieszkańców Aniołowa. Receptura ruchańców przetrwała do dnia dzisiejszego w niezmienionej formie: 1 kg mąki, 10 dag drożdży, 6 jaj i około 1 litra ciepłego mleka. Istotna jest konsystencja ciasta, które nie może być „ani za rzadkie ani za gęste”. Po wypieku smakołyk jest posypywany cukrem pudrem i  konsumowany w dobrym towarzystwie. 

Anielskie ruchańce są przygotowywane nie tylko przy okazji ostatków, również świąt okolicznościowych. Jedną z najbliższych „okazji” będzie XIV Zlot Miłośników Aniołów, który odbędzie się w dniach 13-14 lipca 2018 r. w Aniołowie. Więcej informacji na stronie www.naszeaniolowo.pl.

 

Więcej informacji na temat tradycji anielskich ruchańców można znaleźć na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ogolnopolska siec zagrod edukacyjnych

Copyright © 2008 - 2018 Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Zamknij Informacja o przetwarzaniu danych osobowych 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, ul. Jagiellońska 91, 10-356 Olsztyn. 2. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: administrator@w-modr.pl, telefonicznie pod numerem tel./fax: +48 89 535 76 84; +48 89 526 44 39 lub pisemnie pod adres siedziby administratora. 3. Administrator wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym może Pani/Pan się skontaktować poprzez e-mail: inspektor@w-modr.pl, telefonicznie pod numerem tel./fax: +48 89 535 76 84; +48 89 526 44 39 lub pisemnie pod adres siedziby administratora. Z inspektorem ochrony danych można się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem. 4. Dane osobowe podane przez Pana/Panią w celu uzyskania porady/informacji/konsultacji będą przetwarzane w celu udzielenia porady/informacji/konsultacji. 5. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo żądania ich sprostowania, prawo do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu. 6. Pani/Pana dane mogą być udostępnione przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie podmiotom upoważnionym do uzyskania informacji na podstawie przepisów prawa. 7. Dane osobowe będą przetwarzane przez czas konieczny do udzielenia porady/informacji/konsultacji. 8. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych jest niezgodne z prawem.

Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.