23.11.2017, godz.:
rozmiar czcionki domyślny rozmiar czcionki średni rozmiar czcionki duży
Kontrast:
tekstowa
Wieści z PZDRNewsletterTelewizja WMODR

Olimpiada Młodych Producentów Rolnych - Finał Wojewódzki  [2017-03-07]

    27 lutego 2017 r., w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, odbył się XXXV Finał Województwa Warmińsko-Mazurskiego Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. W Olimpiadzie wzięli udział młodzi producenci rolni oraz uczniowie posiadający, bądź współorganizujący gospodarstwo rolne, w wieku od 17 do 40 lat.

     Głównym pomysłodawcą i organizatorem tejże Olimpiady jest Zarząd Krajowy Związku Młodzieży Wiejskiej z siedzibą w Warszawie, który cyklicznie od lat organizuje to przedsięwzięcie.

Celami Olimpiady Młodych Producentów Rolnych są:

 • rozwijanie twórczych zainteresowań wśród młodych producentów rolnych,
 • rozbudzanie ambicji dalszego doskonalenia zawodowego,
 • wymiana doświadczeń, przekazywanie dobrych praktyk i w tym w zakresie bezpieczeństwa pracy,
 • popularyzacja osiągnięć w rolnictwie.

     Udział w olimpiadzie daje możliwości rozwoju twórczych zainteresowań młodym ludziom. Rozbudza w nich chęć zdobycia technicznej wiedzy związanej z tematyką polskiego, jak i europejskiego rolnictwa, a także stwarza okazję do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk wśród młodzieży.   

    Olimpiadę uroczyście rozpoczęła Małgorzata Micińska-Wąsik - Zastępca Dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, która serdecznie powitała wszystkich uczestników wraz z opiekunami oraz zaproszonych gości. Następnie, pokrótce, Przewodnicząca Komisji Oceniającej, Maria Suszko, zapoznała finalistów z regulaminem Olimpiady, przedstawiając najważniejsze punkty i tym samym rozpoczynając część pisemną przedsięwzięcia.

     Do rywalizacji na szczeblu wojewódzkim stanęło 31 uczniów i absolwentów szkół rolniczych, z czego najliczniejszą grupę stanowili uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobrocinie.

 • Zespoł Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobrocinie - 10 osób,
 • Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku - 8 osób,
 • Zespoł Szkół Rolniczych w Smolajnach - 7 osób,
 • Zespoł Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie - 1 osoba,
 • 5 osób indywidualnych.   

     Współorganizatorami Olimpiady byli: Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski, Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Warmińsko–Mazurski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego, Bank Spółdzielczy w Szczytnie, Sowul&Sowul, Team-Rol Sp. z o.o.

     Finał składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Pierwsza z nich polegała na wypełnieniu przez uczestników testu, składającego się z 50 pytań testowych (40 jednokrotnego i 10 wielokrotnego wyboru). Co najmniej 50% poprawnych odpowiedzi z testu gwarantowało, że uczestnik kwalifikował się do części ustnej. Tematyka pytań zawierała się w kategoriach:

 • produkcja roślinna i zwierzęca,
 • mechanizacja rolnictwa,
 • ochrona środowiska i odnawialne źródła energii,
 • bezpieczeństwo i higieny pracy,
 • ekonomika i zarządzanie;
 • zagadnienia dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej,
 • zagadnienia poświęcone Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

     Na podstawie napisanego testu, Komisja Oceniająca wybrała 7 uczestników, którzy mogli zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności w części ustnej. W skład  Komisji Oceniającej wchodzili przedstawiciele różnych podmiotów współorganizujących Olimpiadę Młodych Producentów Rolnych, a mianowicie:
Maria Suszko - przewodnicząca Komisji; Kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie;
Zofia Stankiewicz – członek Komisji; Członek Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej;
Andrzej Harla – członek Komisji; Inspektor Wydziału Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddziału Regionalnego w Olsztynie;
Robert Stopa – członek Komisji; Główny specjalista ds. analiz ekonomicznych i finansowych, Dział Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem Rolnym w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie;
Barbara Skowronek – członek Komisji; Kierownik Działu Technologii Produkcji Rolniczej w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie.

     Część ustna polegała na wylosowaniu zestawu zawierającego pięć pytań. Cztery z nich były technologiczno–ekonomiczne. Skrywały pytania z tematyki produkcji roślinnej i zwierzęcej, działań PROW na lata 2014-2020, ochrony środowiska, pomocy de minimis czy odnawialnych źródeł energii. Każdy z Panów miał czas na przygotowanie odpowiedzi. Finaliści musieli wykazać się wszechstronną wiedzą na temat integrowanej ochrony roślin, uprawy roślin bobowatych, metod zwalczania agrofagów w produkcji roślinnej, zasad udoju krów, praktyk zazielenienia. Ostatnie z pytań miało formę testową. W załączonej tabeli uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami dotyczącymi działań PROW na lata 2014-2020.

     Zwycięzcą Olimpiady Młodych Producentów Rolnych w finale wojewódzkim na Warmii i Mazurach został pan Marcin Janczuk, który na swoim koncie zgromadził łącznie aż 69,5 punktów. W nagrodę za wysokie noty otrzymał nagrody rzeczowe w postaci: młota udarowego, walizki podróżnej, szlifierki kątowej, zestawu BHP, voucherów na zakupy, a także zestawów upominków. Dodatkową nagrodą była tona nawozu organiczno-mineralnego OrCal ufundowana przez firmę Team-Rol.

  II miejsce         Eryk Wąsowski (zgłoszenie indywidualne)
  III miejsce        Karol Witkowski (zgłoszenie indywidualne)
  IV miejsce        Jakub Żak (ZSR w Smolajnach)
  V miejsce         Marek Święcki (ZSR w Smolajnach)
  VI miejsce        Janusz Szramowski (ZSCKR w Dobrocinie)
  VII miejsce       Karol Korzeniewski (ZSR w Smolajnach)

     Wszystkim osobom biorącym udział w Olimpiadzie serdecznie dziękujemy za chęć uczestnictwa w tym przedsięwzięciu, odwagę, a także za wiedzę, jaką przed nami zaprezentowali.

     Przed laureatami teraz już tylko wielki finał na etapie krajowym, 17 marca br. w Modliszewicach, gdzie zmierzy się stu najlepszych z całej Polski, a dzień później, podczas XXIII Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach, dziesięcioro najlepszych zawalczy o tytuł najlepszego. Laureatom wojewódzkim życzymy powodzenia i sukcesów na szczeblu krajowym.

     Dziękujemy za zainteresowanie Olimpiadą Młodych Producentów Rolnych i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji za rok.

Sponsorami Finału Wojewódzkiego Olimpiady Młodych Producentów Rolnych w Olsztynie byli:

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Warmińsko–Mazurski Oddział Regionalny w Olsztynie
Agencja Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Olsztynie
Bank Spółdzielczy w Szczytnie
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Olsztynie
Team-Rol
Sowul&Sowul
Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza
Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie
Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski w Olsztynie

 

Galeria zdjęć

Ogolnopolska siec zagrod edukacyjnych

Copyright © 2008 - 2017 Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.