26.04.2018, godz.:
rozmiar czcionki domyślny rozmiar czcionki średni rozmiar czcionki duży
Kontrast:
tekstowa
Wieści z PZDRTelewizja WMODR

Konferencja nt. Podsumowanie zadań badawczych ...  [2017-03-09]

      W dniach 7-8 marca br. w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu odbyła się konferencja pt. "Podsumowanie zadań badawczych z zakresu rolnictwa ekologicznego realizowanych w roku 2016 z dofinansowaniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi".
Na spotkaniu prezentowano wyniki badań zrealizowanych przez jednostki naukowe i badawcze w 2016 roku w zakresie rolnictwa ekologicznego oraz przetwórstwa surowców ekologicznych. W tym roku w zakresie rolnictwa ekologicznego bardzo ciekawie przedstawiali przedstawiciele wyższych szkół rolniczych, tj.: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz naukowcy z instytutów badawczych, tj.: Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa – Państwowa Akademia Nauk, Instytutu Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie, Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie, Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu, Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Warszawie, Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.


Celem konferencji było dostarczenie rolnikom, doradcom pracującym bezpośrednio z rolnikami jak najwięcej przydatnych informacji, które ułatwią prowadzenie produkcji metodami ekologicznymi, a także ugruntują już posiadaną wiedzę o tym sposobie produkcji. Podczas konferencji stworzono płaszczyznę do dyskusji, wymiany poglądów, doświadczeń, wiedzy i informacji o kierunkach zmian w produkcji.


Warto zauważyć, iż ukształtowana w Polsce grupa instytutów naukowych i ośrodków akademickich, prowadząca badania w rolnictwie ekologicznym oraz mająca szeroki dostęp do wiedzy w tym zakresie, sprzyja wypracowaniu innowacyjnych rozwiązań pojawiających się lub istniejących problemów, zarówno w ekologicznej produkcji rolniczej, jak i ekologicznym przetwórstwie.
Konieczność prowadzenia badań w zakresie rolnictwa ekologicznego jest tematem szeroko pożądanym w tym sektorze rolnictwa ekologicznego, podobnie jak pozostałe systemy produkcji rolniczej wymaga zdecydowanego prowadzenia badań naukowych, które będą wspierały jego rozwój.

Wyniki badań naukowych bardzo często można wykorzystywać w praktyce. Dlatego zachęcamy wszystkich rolników i doradców do śledzenia wyników wyżej wymienionych badań, które publikowane są na stronach instytutów i uczelni rolniczych. Informacje o tematach realizowanych badań znajdują się również na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi http://www.minrol.gov.pl/Jakosc-zywnosci/Rolnictwo-ekologiczne/Badania-w-rolnictwie-ekologicznym/Wykaz-tematow-badawczych-z-zakresu-rolnictwa-ekologicznego-realizowanych-w-latach-2004-2016/Wykaz-tematow-badawczych-i-streszczenie-wynikow-badan-z-zakresu-rolnictwa-ekologicznego-realizowanych-w-2016-roku oraz zostanie wydana publikacja stanowiąca zbiór wyników badań realizowanych w 2016 r. przez podmioty prowadzące badania naukowe w rolnictwie ekologicznym.
 

Opracowanie:E.D.

Ogolnopolska siec zagrod edukacyjnych

Copyright © 2008 - 2018 Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.