25.04.2018, godz.:
rozmiar czcionki domyślny rozmiar czcionki średni rozmiar czcionki duży
Kontrast:
tekstowa
Wieści z PZDRTelewizja WMODR

Olimpiada Młodych Producentów Rolnych - Finał Krajowy  [2017-03-20]

       W dniach 16-17 marca 2017 r. odbyła się po raz 35 Olimpiada Młodych Producentów Rolnych podczas XXIII Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej „AGROTECH” w Kielcach.  Po raz pierwszy patronem tytularnym została firma Ursus S.A. Głównym pomysłodawcą i inicjatorem Olimpiady był Zarząd Krajowego Związku Młodzieży Wiejskiej. Patronat nad tegoroczną Olimpiadą Młodych Producentów Rolnych objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego - Adam Jarubas, Główny Inspektor Pracy - Roman Giedrojć oraz Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych - Wiktor Szmulewicz.

Olimpiada od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych ludzi żywo związanych z problematyką rolniczą. Jest współzawodnictwem z zakresu szeroko rozumianej wiedzy rolniczej, zarówno praktycznej jak i teoretycznej. Osiągając cele Olimpiady, młodzi producenci wzbogacają swoje umiejętności zawodowe a jednocześnie pogłębiają wiedzę i doświadczenie, przyczyniając się do systematycznego rozwoju polskiego rolnictwa. Olimpiada jest skierowana do młodych rolników, uczniów szkół rolniczych, studentów kierunków rolniczych. W tegorocznej edycji w eliminacjach regionalnych wzięło około 1200 uczestników w całym kraju.

W celu wyłonienia najlepszego z najlepszych, Olimpiada przebiegaała trójetapowo, począwszy od Eliminacji Szkolnych (Środowiskowych), poprzez Finały Wojewódzkie, a kończąc na Finale Krajowym. Finał Krajowy również przebiegał w kilku etapach. Pierwsza część finału odbyła się w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach w dniu 16.03.2017 r. w którym wzięło udział 64 laureatów finałów wojewódzkich, którzy pisali test sprawdzający wiedzę. Z tego grona 31 najlepszych uczestników zmierzyło się z pytaniami praktycznymi dotyczącymi budowy maszyn rolniczych, zabiegów agrotechnicznych czy rozpoznawania gatunku nasion roślin hodowlanych i ich uprawy.

Ścisły Finał odbył się podczas XXIII Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej „AGROTECH” w Kielcach w dniu 17.03.2017 r., do którego przeszło dziesięciu uczestników, którzy odpowiadali na wylosowane zestawy pytań przed komisją i publicznością. Oto nazwiska laureatów i zajęte przez nich miejsca:

  1. Musiał Tomasz, woj. lubuskie, rolnik;
  2. Bathelt Roman, woj. śląskie, student;
  3. Czech Łukasz, woj. lubelskie, student;
  4. Rolewska Katarzyna, woj. łódzkie, rolniczka;
  5. Kaciupa Konrad, woj. zachodniopomorskie, rolnik;
  6. Chlebowski Maciej, woj. mazowieckie, rolnik;
  7. Gołaszewski Tomasz, woj. podlaskie, rolnik;
  8. Szubert Andrzej, woj. łódzkie, rolnik;
  9. Gołębiewski Andrzej, woj. pomorskie, rolnik;
  10. Tymkiewicz Adam, woj. opolskie, student.

      Nasze województwo reprezentowało dwóch uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach: Jakub Żak oraz Karol Korzeniewski. Chłopakom nie udało się dojść do ścisłego finału, ale sam fakt, że brali udział w Olimpiadzie, już bardzo wiele znaczy. Wyjazd odbył się dzięki wsparciu finansowemu Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej, za które bardzo dziękujemy. Wyjazd ten umożliwił uczniom nie tylko wzięcie udziału w Olimipadzie, ale również mogli zwiedzić jedne z najbardziej prestżowych targów techniki rolniczej w Polsce, których zakres branżowy obejmuje: nowoczesne ciągniki, maszyny, narzędzia i urządzenia do produkcji zwierzęcej i roślinnej, jak również nasiona, środki ochrony roślin, nawozy, pasze i dodatki paszowe oraz budownictwo inwentarskie.

Galeria zdjęć

Ogolnopolska siec zagrod edukacyjnych

Copyright © 2008 - 2018 Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.