27.04.2018, godz.:
rozmiar czcionki domyślny rozmiar czcionki średni rozmiar czcionki duży
Kontrast:
tekstowa
Wieści z PZDRTelewizja WMODR

Relacja z wyjazdu studyjnego do gospodarstw opiekuńczych  [2017-06-29]

Zrealizowana, w ramach SIR, operacja pt. „Kreatywna wieś – gospodarstwa opiekuńcze jako innowacyjny kierunek działalności pozarolniczej” służyła przede wszystkim wymianie doświadczeń z zakresu rozwoju rolnictwa opiekuńczego.

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie, jako jednostka podległa Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, brał udział w realizacji projektu, koordynowanego przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie, pn. „Gospodarstwa opiekuńcze – budowanie sieci współpracy” współfinansowanego przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Pierwszym etapem realizacji było szkolenie koordynatorów wojewódzkich, którzy jako pierwsi zapoznali się z nowym nurtem rolnictwa społecznego. Kontynuacją były spotkania informacyjno-szkoleniowe w ramach realizacji projektu przeprowadzone w trzech powiatach, które swoim zasięgiem objęły całe województwo warmińsko-mazurskie. Jednym z działań podjętych przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie było zorganizowanie seminarium pn. „Gospodarstwa edukacyjne i opiekuńcze jako innowacyjne kierunki działalności turystycznej na obszarach wiejskich”, dzięki któremu udało się wyłonić grupę osób zainteresowanych rolnictwem społecznym.

Dwudniowy wyjazd, wraz z częścią prelekcyjną, pokazał w praktyce możliwości funkcjonowania gospodarstw opiekuńczych o różnym profilu działalności. Taka forma pozwoliła na bezpośrednie spotkanie oraz była okazją do nawiązania sieci kontaktów pomiędzy właścicielami istniejących już gospodarstw opiekuńczych a uczestnikami, czyli rolnikami, doradcami rolniczymi oraz przedstawicielami podmiotów ekonomii społecznej.

W trakcie wyjazdu odwiedziliśmy:
•    Centrum Rehabilitacyjno-Wypoczynkowe Medimas w Bielawach (powiat wąbrzeski),
•    Leśny Dom Państwa Wolińskich w Koślince (powiat tucholski),
•    Gospodarstwo opiekuńcze Państwa Pestka w Cekcynie (powiat tucholski),
•    Gospodarstwo opiekuńcze Państwa Kulczyk w Bysławiu (powiat tucholski).

We wszystkich gospodarstwach obecni byli przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, którzy dokładnie opisali specyfikę powiatu tucholskiego.
Podczas bardzo intensywnych dni wyjazdu z pewnością każdy uczestnik wyniósł ze spotkań wartościowe informacje, które będzie mógł wykorzystać we własnym gospodarstwie.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z wyjazdu

Ogolnopolska siec zagrod edukacyjnych

Copyright © 2008 - 2018 Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.