27.04.2018, godz.:
rozmiar czcionki domyślny rozmiar czcionki średni rozmiar czcionki duży
Kontrast:
tekstowa
Wieści z PZDRTelewizja WMODR

Innowacyjne rozwiązania w gospodarstwach ekologicznych  [2017-07-03]

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Radomiu, zorganizowało w dniach 26-29.06.2017 r., szkolenie w ramach operacji: Innowacyjne rozwiązania w uprawach ekologicznych oraz w produkcji zwierzęcej wdrażane w ekologicznych gospodarstwach demonstracyjnych.

Uczestnikami szkolenia byli przedstawiciele Ośrodków Doradztwa Rolniczego z różnych części kraju. Zorganizowany przez CDR w Brwinowie, Oddział w Radomiu, wyjazd szkoleniowy objął 6 wybranych gospodarstw ekologicznych. W większości byli to laureaci konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne na terenie województwa podlaskiego i mazowieckiego.

Wizytowane były następujące gospodarstwa ekologiczne:

  1. Gospodarstwo Pani Grażyny Stelmachowskiej z m. Rososz 17, gm. Cegłów, pow. Mińsk Mazowiecki. Jest to gospodarstwo, na którego powierzchni 8,5 ha występują głównie łąki, uprawiane są też mieszanki zbożowe i aronia czarnoowocowa. Z produkcji zwierzęcej utrzymywanych jest 50 kóz. Zwierzęta, jak mówi Pani Grażyna, są szczęśliwe, ponieważ traktowane są przez właścicielkę niemalże jak dzieci. Kozy dojone są ręcznie, a w przyszłości planowany jest zakup sprzętu udojowego. Głównymi produktami są: sery twarogowe i żółty z mleka koziego.
  2. Gospodarstwo Państwa Joanny Woźniak-Dubler, Franka Dubler oraz Mateusza Dubler z m. Miniewicze 1, gm. Zabłudów, pow. białostocki. Państwo Dubler uprawiają całą gamę warzyw, ziemniaki, zboża, zioła. Prowadzą również chów krów i kur. Żywność ekologiczna rozprowadzana jest w sprzedaży bezpośredniej w Białymstoku. W ofercie znajdują się dodatkowo jaja i owoce.
  3. Gospodarstwo Państwa Aliny i Mirosława Romaniuków, m. Nowokornino, gm. Hajnówka, pow. hajnowski. W gospodarstwie tym uprawiane są różne gatunki ziół, w tym m.in.: melisa, babka lancetowata, oregano, rutwica. Oprócz ziół producent uprawia również zboża, czarną porzeczkę, jabłonie, aronię, jarzębinę.
  4. Gospodarstwo Pana Pawła Fabiszewskiego, m. Stare Rakowo 19, gm. Mały Płock, pow. Kolno. W tym gospodarstwie produkowane jest mleko ekologiczne. Zwierzęta są zadbane i przebywają na pastwisku o dużej powierzchni. Producent posiada 70 krów i planuje zakup kolejnych jałówek. Współpracuje m.in. z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
  5. Gospodarstwo Pana Krzysztofa Zembrowskiego, m. Bodaki 30, gm. Boćki, pow. Bielsk Podlaski. Główny kierunek produkcji tego gospodarstwa to rośliny zbożowe: pszenica, orkisz, żyto, owies, ziemniaki oraz rośliny oleiste: len, wiesiołek, lnianka. Posiada linię technologiczną do produkcji czystego oleju roślinnego jako paliwa pod potrzeby gospodarstwa. Współpracuje z Politechniką Białostocką. Obecnie rolnik może produkować 100 l/ha paliwa roślinnego, jednak nie może odsprzedawać go innym rolnikom. 
  6. Gospodarstwo Pana Mirosława Angielczyka, m. Koryciny, gm. Grodzisk, pow. siemiatycki.  Pan Mirosław Angielczyk prowadzi "Ziołowy Zakątek" oraz piękny i niezwykle barwny ogród botaniczny. Zajmuje się uprawą bardzo szerokiego wachlarza ziół oraz ich przetwórstwem. Oferuje również zajęcia edukacyjno - rekreacyjne, możliwość organizowania spotkań integracyjnych, biesiad, ognisk i uroczystości rodzinnych. Ogród botaniczny posiada ogromną różnorodność roślinności, w tym rozmaitych ziół. Z ogrodem botanicznym współpracują instytucje naukowe. Realizowane są również badania naukowe na zlecenie MRiRW.

 

FOTORELACJA

 

Ogolnopolska siec zagrod edukacyjnych

Copyright © 2008 - 2018 Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.