27.04.2018, godz.:
rozmiar czcionki domyślny rozmiar czcionki średni rozmiar czcionki duży
Kontrast:
tekstowa
Wieści z PZDRTelewizja WMODR

Sympozjum „Pewnym krokiem przez życie” we Frankfurcie  [2017-07-04]

W dniu 1 lipca 2017 r. delegacja KRUS oraz przedstawiciel Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników w ramach naukowej współpracy bilateralnej uczestniczyli w sympozjum zorganizowanym przez Sozialversicherung für Landwirtschaft, Forsten und Gartenbau (SVLFG) we Frankfurcie.

Tematem sympozjum były działania i programy prewencyjne w dziedzinie zdrowia dla osób starszych z obszarów wiejskich prowadzone przez SVLFG we współpracy z Oddziałem Geriatrii i Rehabilitacji Geriatrycznej Szpitala im. Roberta Boscha w Stuttgarcie, niemieckim Kołem Gospodyń Wiejskich „LandFrauenverband” oraz niemieckim Związkiem Gimnastyki „Deutscher Turner-Bund”.

Najwięcej uwagi podczas sympozjum poświęcono programowi zapobiegania upadkom i złamaniom kości wśród osób starszych mieszkających na wsi pt. „Pewnym krokiem przez życie”. Jest to program, który w sposób kompleksowy podchodzi do zagadnienia prewencji upadków osób starszych oferując: kursy gimnastyki wzmacniającej układ mięśniowy i kostny, badania gęstości kości i porady medyczne w zakresie zmniejszenia osteoporozy, doradztwo w zakresie bezpieczeństwa w domu i gospodarstwie, tak aby usunąć wszelkie przeszkody dla osób starszych, które mogą być bezpośrednią przyczyną upadku.

Na sympozjum zaprezentowano wyniki 2-letniego pilotażu tego programu oraz doświadczenia osób zaangażowanych w przygotowanie, zorganizowanie i przeprowadzenie programu. Dzięki temu projektowi uzyskano zaskakująco dobre rezultaty poprawy siły mięśni i kości u osób starszych oraz zmniejszono znacząco ryzyko upadku. Dodatkowym efektem tego projektu były aspekty społeczne funkcjonowania osób starszych na terenach wiejskich m.in. przeciwdziałanie wykluczeniu seniorów i aktywizacja seniorów w lokalnej społeczności.

Źródło: KRUS

Ogolnopolska siec zagrod edukacyjnych

Copyright © 2008 - 2018 Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.