24.03.2018, godz.:
rozmiar czcionki domyślny rozmiar czcionki średni rozmiar czcionki duży
Kontrast:
tekstowa
Wieści z PZDRTelewizja WMODR

Rolniczy Handel Detaliczny - relacja z konferencji  [2017-09-07]

Dnia 13 września 2017 r. w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie odbyła się konferencja pn. „Rolniczy Handel Detaliczny – nowa ścieżka rozwoju dla wytwórcy” realizowana w ramach operacji pn. „Rolniczy Handel Detaliczny ważnym elementem zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich”, obejmującym swym zasięgiem cztery województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie. Operacja ma na celu zorganizowanie krótkiego łańcucha dostaw żywności w oparciu o rolniczy handel detaliczny (RHD) mający wpływ na zrównoważony rozwój obszarów wiejskich. Celem operacji jest również wymiana wiedzy oraz przekazanie rolnikom i innym podmiotom uczestniczącym w rozwoju obszarów wiejskich informacji w zakresie rolniczego handlu detalicznego będącego jednym z elementów łańcucha dostaw żywności, jak również promocja rolniczego handlu detalicznego jako elementu umożliwiającego pozyskanie dodatkowego źródła dochodu dla rolników.

W województwie warmińsko-mazurskim w konferencji udział wzięły 62 osoby, tj. rolnicy prowadzący rolniczy handel detaliczny oraz zainteresowani jego uruchomieniem, a także pracownicy doradztwa rolniczego. Spotkanie, powitaniem zgromadzonych gości i prelegentów otworzyła Pani Małgorzata Micińska-Wąsik – Zastępca Dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie. Pierwsza jego część została poświęcona przedmiotowej ustawie umożliwiającej rolnikom produkcję i sprzedaż wytworzonej przez nich żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz wynikającym z niej wymogów weterynaryjnych i sanitarno-higienicznych. Druga część spotkania została poświęcona tematyce jakości handlowej żywności produkowanej w ramach rolniczego handlu detalicznego w zakresie znakowania produktów żywnościowych, a także zasadom opodatkowania uzyskiwanych z jej sprzedaży przychodów w kontekście obowiązków i zwolnień w prowadzeniu tego rodzaju działalności. Konferencję zakończyła prezentacja dobrej praktyki przez rolnika funkcjonującego w ramach rolniczego handlu detalicznego. Prelegenci spotkania:
- przedstawiciel Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego – Marta Bieciuk – Kierownik Sekcji Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki w Dziale Rozwoju Obszarów Wiejskich,
- przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Olsztynie - lek. wet. Iwona Sienkiewicz – Starszy inspektor ds. bezpieczeństwa żywności,
- przedstawiciel Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie - Magdalena Woltmanowska – Kierownik Oddziału Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku,
- przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych w Olsztynie - dr Sylwia Ciągło-Androsiuk – Starszy Specjalista w Wydziale Kontroli,
- przedstawiciel Urzędu Skarbowego w Olsztynie - Edyta Głowacka – Kontroler skarbowy z Drugiego Działu Czynności Analitycznych i Sprawdzających.

Konferencja przebiegała w atmosferze pełnego zainteresowania oraz zaangażowania osób, które w nim uczestniczyły. Świadczyły o tym liczne dyskusje z udziałem rolników, doradców i prelegentów. Uzupełnieniem zrealizowanego programu były materiały konferencyjne, które stanowiły kompendium wiedzy dotyczącej produkcji i sprzedaży żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego.

Galeria zdjęć

 

Operacja realizowana w ramach Planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Odwiedź portal KSOW - www.ksow.pl
Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Ogolnopolska siec zagrod edukacyjnych

Copyright © 2008 - 2018 Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.