24.05.2018, godz.:
rozmiar czcionki domyślny rozmiar czcionki średni rozmiar czcionki duży
Kontrast:
tekstowa
Wieści z PZDRTelewizja WMODR

Relacja z przebiegu targów 24-25.04.2010 r.

II Wiosenne Targi Ogrodnicze "Pamiętajcie o ogrodach"

     Bogata oferta gospodarstw ogrodniczych oraz producentów zabudowy i wyposażenia ogrodów, a do tego swojskie jedzenie i atmosfera pikniku. W dniach 24-25 kwietnia 2010 r. odbyła się w Olsztynie II edycja Wiosennych Targów Ogrodniczych „Pamiętajcie o ogrodach”, która po raz drugi zakończyła się sukcesem.  
     Patronat Honorowy nad Targami objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas. Patronat medialny objęła Telewizja TVP Olsztyn, Radio Olsztyn, Radio Planeta, Gazeta Olsztyńska oraz Rolnicze ABC. 
     Na Targach zaprezentowało się 185 wystawców z całej Polski, a  przybyłych zwiedzających było ponad 30 tys. osób. Można było podziwiać i zakupić krzewy ozdobne oraz owocowe, a także kwiaty rabatowe i balkonowe. Nie zabrakło też ofert rozsad warzyw i ziół, chętnie kupowanych przez działkowców i właścicieli ogródków przydomowych. Ciekawą ofertę prezentowały firmy zajmujące się wyposażeniem ogrodów: domki ogrodowe, altany oraz meble ogrodowe. Godna podziwu była szeroka prezentacja rękodzielnictwa i kuchni regionalnej, która oparta była na tradycyjnych recepturach warmińsko-mazurskich oraz kurpiowskich.
     Podobnie jak w ubiegłym roku, podczas Targów można było skorzystać z fachowego poradnictwa – swoje stoiska miały liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa oraz Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. Nie zabrakło też reprezentantów szkół rolniczych w naszym regionie, które zachęcały do kształcenia się na kierunkach rolniczych. Podczas Targów, dla szkół, zorganizowany został konkurs na najciekawszą prezentację szkoły rolniczej „Moja szkoła”, w którym I miejsce zajął Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych Ruciane Nida.
     Targi kierowane były do mieszkańców obszarów wiejskich oraz miast, dla których poza wystawą ogrodniczo-sadowniczą przewidziano pokazy artystyczne. W sobotę odbył się koncert zespołu Czerwony Tulipan, a w niedzielę zespołu Berkut, dodatkowo zaprezentowała się Olsztyńska Szkoła Cheerleaders Soltare oraz grupa Capoeira.
     Zwiedzający podziwiali występy zespołów ludowych: „Kozłowianki” i Zespołu Pieśni i Tańca „Mazury”.
Ciekawym konkursem był przegląd orkiestr młodzieżowych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, który odbył się w sobotę. Komisja oceniająca jednogłośnie przyznała I miejsce Młodzieżowej Orkiestrze Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Lidzbarku.   
W konkursie wzięły udział:
- Parafialno–Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta Grodziczno
- Szkolna Orkiestra Dęta przy Zespole Szkół im. I. Krasickiego w Smolajnach
- Zespół Instrumentalny „GAMA”.

Podczas konkursu dla wystawców wyłoniono „Najładniejsze Stoiska” oraz „Hit Targów”. 
Laureatami zostali:
w konkursie na „Najładniejsze Stoisko”

  • I miejsce – Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „Piękny Ogród” Jolanta Głąb – za bogatą kolekcję roślin ozdobnych,
  • II miejsce – Olsztyńska Hodowla Ziemniaka i Nasiennictwa OLZNAS-CN Sp. z o.o. – za ładne i ciekawe wyeksponowanie szerokiego asortymentu nasion,
  • III miejsce  - KEKS „Kozłowska Ekologiczna Kuźnia Smaku” – za różnorodność oferowanej żywności ekologicznej i ciekawą jej  prezentację.

Komisja oceniająca przyznała tytuł „Hit Targów” dla:

Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. – za innowacyjność produktu – systemy solarne jako metoda wykorzystywania energii słonecznej. 

Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie dodatkowo wyróżniło stoisko zaprezentowane przez absolwentów Uniwersytetu, wyróżniono:
- Stację Doświadczalnej Oceny Odmian we Wrócikowie.

Na scenie nagrodzono laureatów konkursu fotograficznego „Rolnictwo to moja pasja”, którego rozstrzygniecie odbyło się dnia 07.04.2010 r. w siedzibie Ośrodka.
Zwycięzcą konkursu został Maciej Iwaniszewski
I miejsce w kategorii „Praca i odpoczynek rolników” zajęła Alicja Kobiela,
I miejsce w kategorii „Zwierzęta gospodarskie” zajął Robert Kasprowicz,
I miejsce w kategorii „Zagroda wiejska” zajął Artur Kądziela.

Laureatom wszystkich konkursów serdecznie gratulujemy!

Dziękujemy wszystkim wystawcom i zwiedzającym II Wiosenne Targi Ogrodnicze „Pamiętajcie o ogrodach” i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach.

Komisarz Targów
Sylwia Sołtysiak

Ogolnopolska siec zagrod edukacyjnych

Copyright © 2008 - 2018 Warmińsko - Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.